Prozíravost (TV seriál)

Perception

USA, 2012 - 2015, 27 h 25 min (Minutáž: 39x45 min)

Eric McCormack, Rachael Leigh Cook, Arjay Smith, Jonathan Scarfe, Kelly Rowan, Lisa Banes, Jimmy Bennett, Bridget Regan, LeVar Burton, Glenn Fitzgerald, Colin Cunningham, Jonny Rees, CCH Pounder, Del Zamora, Molly Hagan, Kieron Elliott, Marc Aden Gray, Sola Bamis, David Alpay, Jonathan Tucker, Cameron Dye, Melissa Carnell, Clint Jung, Sarah Domin, Titus Makin Jr., Vanessa Marano, Lindsay Bushman, Neal McDonough, Scott Wolf, Cary Elwes, Paul Ganus, Kevin Weisman, Spencer Garrett, Edward Conna, Exie Booker, Rob LaBelle, Gene Farber, David Paymer, Johnny Pemberton, Larry Cedar, Brooke Nevin, Michael Benyaer, Katherine Boecher, Merle Dandridge, Cole Sand, Brian Dietzen, Tessa Munro, Brad Hunt, Bahar Soomekh, Boti Bliss, Bonnie Root, Kate Beahan, Lisa Brenner, Christina Cox, Perrey Reeves, Jennifer Holland, Adam Godley, Vanessa Branch, Trenton Rostedt, Brian Letscher, Chelsea Ricketts, Brooke Newton, Rod Hallett, Laura Wiggins, Jayme Lynn Evans, Amelia Rose Blaire, Melissa Farman, Yilin Yang, Francesca Eastwood, Tien Shue, Samuel Hunt, Paulino Nunes, David de Lautour, Brad Carter, Zoran Korach, Jeffrey Nicholas Brown, Louise Lombard, Tom Virtue, Ravi Patel, Rohan Nichol, Jessica Cook, Christina Scherer, Rebecca McFarland, Marcus Giamatti, Tehmina Sunny, Danielle Rayne, Gil McKinney, Tiffany Boone, Corey Brill, Conor O'Farrell, Robbie Sublett, Daniel Booko, Stephen Jordan, Aaron Hill, Whitney Avalon, Donald Agnelli, B.J. Clinkscales, Hunter Jackson, Gill Gayle, Robert Curtis Brown, Jessica Collins, Lisa Waltz, Christopher Backus, Velinda Godfrey, Judd Lormand, Shane Coffey, Chris Tardio, August Emerson, Michael Dempsey, Mark D. Espinoza, Ajay Mehta, Gonzalo Menendez, Michelle Joyner, Anabelle Acosta, Jo Anderson, Matthew Glave, James Ning, David Andriole, Sadie Stratton, Sandy Martin, Geoffrey Blake, Cleo Anthony, Greg Collins, John Pirruccello, Wendy Phillips, Mark Berry, Debra McCabe, Laurie Fortier, J.R. Cacia, Ray Abruzzo, Rebekah Graf, Jeremy Ratchford, Rick Roberts, Paul Essiembre, Joanna Douglas, George W. Bush (a.z.), Bill Clinton (a.z.), Jamie Bamber, Winter Ave Zoli, W. Earl Brown, Dimitri Diatchenko, Dylan Kenin, Patrick Cassidy, Dan Lauria, Sheryl Lee, Pamela Reed, Armin Shimerman, Richard Edson, Bobby Hosea, Tzi Ma, Will Rothhaar, Kristen Kerr, Jaimie Alexander, Roger Bart, Brett DelBuono, Tim Guinee, Bradford Anderson, Mary Birdsong, John M. Jackson, William Ragsdale, Krista Allen, Jillian Murray, Wolfgang Bodison, Mary Page Keller, Edward Furlong, David H. Lawrence XVII, Nicki Micheaux, Tom Sizemore, Gabriel Basso, William Moseley, Dov Tiefenbach, Carlie Casey, Freddy Rodríguez, Jayne Atkinson, Steven Culp, Nicole de Boer, Dave Thomas, Scott Paulin, Allison Smith, Evan Jones, Gordon Clapp, Evan Helmuth, Brian Thompson, Alexis Cruz, Ray Chang, Raphael Sbarge, Hedy Burress, Robert Picardo, Maggie Wheeler, Brad Rowe, Nick Chinlund, Sundra Oakley, Jonathan Goldstein, Daniel Kash, Lisa Sheridan, Ray Wise, Susan Walters, Taylor John Smith, Jim Turner, DJ Qualls, Mike Moh, Ashley Johnson, Julie Ann Emery, Jud Tylor, Alexis Denisof, Richard Topol, Matt Prokop, Kristin Carey, Timothy Busfield, Reid Scott, Trevor Morgan, Holly Gagnier, JoBeth Williams, Judd Hirsch, Peter Jacobson, Gia Mantegna, Johanna Braddy, Philip Martin, Lindsay Pulsipher, John Heard, Logan Bartholomew, Pippa Black, Kimberly Whalen, Graham Beckel, Ashley Palmer, Michelle Ang, Andrew Lawrence, Brad Beyer, Nate Hartley, Robert Blanche, Joe Cortese, Christopher Meyer, Kamala Lopez, Dennis Christopher, Rick Otto, John Rubinstein, Larry Poindexter, Beth Riesgraf, Sharon Leal, Josh Stamberg, Jake Busey, Rob Brownstein, Robert Bagnell, Josh Coxx, Philip Casnoff, Adam Wylie, Carlos Leal, Jacky Nercessian, Meg Steedle, Steve Valentine, Brian McNamara, Frederick Koehler, Sammi Hanratty, William Miller, Jessica Morris, Max Gail, Brooke Lyons, Erin Daniels, Patrick Stafford, Peter Coyote, Rya Kihlstedt, Anthony Starke, Clare Carey, Timothy V. Murphy, Chris Gartin, Al Sapienza, Matt Roth, John Glover, Adam Garcia, Alex Carter, Gregg Binkley, Jeff Branson, Amber Rose Revah, Bonnie Burroughs, Chad Donella, Kim Darby, Andy Milder, Ntare Guma Mbaho Mwine, Courtney Gains, James Logan, Brent Briscoe, Chris Coy, Kate Vernon, Mark Harelik, Rick Ravanello, Jude Ciccolella, Joanna Cassidy, James Madio, Gareth Williams, Darin Heames, Edward Herrmann, Charlie Hofheimer, Zoe McLellan, Francis X. McCarthy, Danielle Savre, David Andrews, Simon Rex, Isabella Hofmann, Agam Darshi, Pej Vahdat, Cas Anvar, Alex Weed, Matthew John Armstrong, Thom Barry, Deniz Akdeniz, Jonathan Slavin, David Chisum, Elizabeth McLaughlin, Hannah Kasulka, Kayla Compton, Miguel Pérez, Pat Skipper, Marina Benedict, Walter Addison, Kinga Philipps, Tim Ransom, Alex Frnka, Alisha Wainwright, Pete Gardner, Sari Arambulo
  • IQ Tiqe

Po pilotu: Že by další Castle? Will z Will & Grace je stejně ukecaný a excentrický jako Castle (kvantitativně) a rovněž pomáhá s vyšetřováním, ale jinak je Castlův pravý opak. Navíc jeho neurologický "problém" napovídá, že s ním nebude nuda. Jeho "parťačka" Rachel nemá charisma Stany Katic (ale kdo taky jo), ale jak v jejích dřívějších filmech, tak i tady, je hodně milá osůbka. Takže shrnu: takové zábavy jako u Castla se asi nedočkám, ale pro někoho s nižšími nároky...(11.7.2012)

Pilot: Vypadá to na klasickou kriminálku s překombinovanými případy (alespoň ten první byl překombinovaný až hrůza). Nesmí chybět ekcentrický vědecký konzultant. Jeho boj s halucinacemi vs. realitou mě pobavil. Vyšetřovatelka prozatím vypadá, že bude tvořit hlavně ozdobnou část dvojice, pozornost zcela pro sebe strhává "Asperger".(13.7.2012)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Perception na mě působí hodně rozporuplně. Na jednu tu stranu máme zajímavou hlavní postavu a to dr. Daniela Pierce, který na mě působil jako směs House, Monka a Castla, sympatickou agentku v podání roztomilé Rachael Leigh Cook a především atraktivní námět, ale samotný děj mě moc nepřesvědčil a vidím v něm především promarněný potenciál. Tam kde uměl být lehce švihlý House přitlačit na pilu nebo naopak sázet jednu hlášku za druhou, Perception je až trestuhodně suchý a je pouhopouhou epizodickou kriminálkou s dost překombinovanými a často nepřehlednými zápletkami. Už samotný pilot moc nepůsobil jako pilot, ale rovnou začal s prvním případem a působil tak, jako kdybychom s hlavními postavami už chvíli žili. Proč tedy ty ušmudlané tři hvězdy? Postavy a potenciál, který seriál má. Poslední dva díly série totiž rozjely přesně to, co jsem od seriálu očekával a nabouraly jinak velice schématicky vyprávěné epizody. Pokud by se v další sérii přidalo na humoru a seriál se stal více dějovější, byl bych rád, pokud ne, tak hodnocení srazím - pokud to tedy budu mít sílu vůbec dokoukávat. Hodnocení série: 3/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Nevím jestli je druhá série vyloženě lepší, jak ta první, ale rozhodně je zábavnější, protože dostáváme mnohem barvitější a hlavně ne už tak moc (ale pořád ještě trochu jo) za vlasy přitaženou porci případů, které i velice často osobně souvisí s hlavními postavami. Na scénu přichází zdánlivě otravná postava ex-manžela Kate, z kterého se však velice záhy klube veliký sympaťák, bez kterého bych si těžko dokázal celou sérii představit. Přestože se ani tentokrát nejedná scenáristicky o kdovíjak propracovanou seriálovou pecku, rozdíl v zábavnosti mezi první a druhou sérií je propastný. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Obavy se naštěstí nenaplnily. Druhou sérií opravdu seriál nabral dech a ten mu vydržel po celou třetí řadu až do napínavého finiše, který celý seriál velice slušně zakončil, byť jak už bývá zvykem, nějaká ta otevřená vrátka si pro případné pokračování nechal. Perception opravdu není žádné scenáristické veledílo, ale na postavy jsem si velice rychle zvykl a zejména s Danielem Piercem se mi loučí těžko. Osobnější rovina nabrala v třetí sérii velice příjemně na intenzitě a za to jsem rád. Ty tři série byly tak akorát. Hodnocení série: 3/5(17.4.2015)

Duševně chorý odborník pomáhá vyšetřovat zločiny. Tak to tu ještě nebylo. Představitelé hlavních postav mě zatím nerozdráždili k nepříčetnosti, naopak, docela se mi zamlouvají (ale tak to začalo s Mentalistou také a kde dneska jsme). Agentka slušná, ovšem pan profesor ... snaha o originalitu za každou cenu. Může konat člověk lehce nakřáplý, podivín ... ale halucinující cvok ne. Jako svědek nepřijatelný, jako poradce i přednášející též, což mi silně vadí - nějaký ten náznak realismu by snad nebyl tak moc přehnaný požadavek. Škoda.(9.10.2014)

Neurovědec v converskách uvádí seriálovou encyklopedii neuropsychiatrie.____ Lékaři a biologovi Danieli Pierceovi byla před 25-ti lety diagnostikována paranoidní schizofrenie. Symptomy nemoci se začaly objevovat v době, kdy studoval třetí ročník medicíny na univerzitě v Chicagu a Daniel se rozhodl, že své poruše porozumí a vrhl se proto na studium mozku. Postupem času se stal uznávaným odborníkem, vydal několik knih zejména o forenzní neuropsychiatrii a dlouhá léta přednáší úvodní kurz do neurovědy. V současné době je Doktor Pierce sice zábavným a inspirativním přednášejícím, projevy jeho poruchy (zejména živé sluchově-vizuální halucinace) ho ale nutí vyhýbat se blízkým vztahům k druhým lidem. Ze stejného důvodu se Daniel rozhodl rezignovat na hledání pravé lásky. ____ Vzhledem k jeho znalostem z oborů neurovědy a forenzní neuropsychiatrie Daniel navíc (... pokračování textu na blogu)(8.9.2012)

• Eric McCormack