Prozíravost (TV seriál)

Perception

USA, 2012, 39x45 min

Eric McCormack, Rachael Leigh Cook, Arjay Smith, Jonathan Scarfe, Kelly Rowan, Lisa Banes, Jimmy Bennett, Bridget Regan, LeVar Burton, Glenn Fitzgerald, Colin Cunningham, Jonny Rees, CCH Pounder, Del Zamora, Molly Hagan, Kieron Elliott, Marc Aden Gray, Sola Bamis, David Alpay, Jonathan Tucker, Cameron Dye, Melissa Carnell, Clint Jung, Sarah Domin, Titus Makin Jr., Vanessa Marano, Lindsay Bushman, Neal McDonough, Scott Wolf, Cary Elwes, Paul Ganus, Kevin Weisman, Spencer Garrett, Edward Conna, Exie Booker, Rob LaBelle, Gene Farber, David Paymer, Johnny Pemberton, Larry Cedar, Brooke Nevin, Michael Benyaer, Katherine Boecher, Merle Dandridge, Cole Sand, Brian Dietzen, Tessa Munro, Brad Hunt, Bahar Soomekh, Boti Bliss, Bonnie Root, Kate Beahan, Lisa Brenner, Christina Cox, Perrey Reeves, Jennifer Holland, Adam Godley, Vanessa Branch, Trenton Rostedt, Brian Letscher, Chelsea Ricketts, Brooke Newton, Rod Hallett, Laura Wiggins, Jayme Lynn Evans, Amelia Rose Blaire, Melissa Farman, Yilin Yang, Francesca Eastwood, Tien Shue, Samuel Caleb Hunt, Paulino Nunes, David de Lautour, Brad Carter, Zoran Korach, Jeffrey Nicholas Brown, Louise Lombard, Tom Virtue, Ravi Patel, Rohan Nichol, Jessica Cook, Christina Scherer, Rebecca McFarland, Marcus Giamatti, Tehmina Sunny, Danielle Rayne, Gil McKinney, Tiffany Boone, Corey Brill, Conor O'Farrell, Robbie Sublett, Daniel Booko, Stephen Jordan, Aaron Hill, Whitney Avalon, Donald Agnelli, B.J. Clinkscales, Hunter Jackson, Gill Gayle, Robert Curtis Brown, Jessica Collins, Lisa Waltz, Christopher Backus, Velinda Godfrey, Judd Lormand, Shane Coffey, Chris Tardio, August Emerson, Michael Dempsey, Mark D. Espinoza, Ajay Mehta, Gonzalo Menendez, Michelle Joyner, Anabelle Acosta, Jo Anderson, Matthew Glave, James Ning, David Andriole, Sadie Stratton, Sandy Martin, Geoffrey Blake, Greg Collins, John Pirruccello, Wendy Phillips

Neurovědec v converskách uvádí seriálovou encyklopedii neuropsychiatrie.____ Lékaři a biologovi Danieli Pierceovi byla před 25-ti lety diagnostikována paranoidní schizofrenie. Symptomy nemoci se začaly objevovat v době, kdy studoval třetí ročník medicíny na univerzitě v Chicagu a Daniel se rozhodl, že své poruše porozumí a vrhl se proto na studium mozku. Postupem času se stal uznávaným odborníkem, vydal několik knih zejména o forenzní neuropsychiatrii a dlouhá léta přednáší úvodní kurz do neurovědy. V současné době je Doktor Pierce sice zábavným a inspirativním přednášejícím, projevy jeho poruchy (zejména živé sluchově-vizuální halucinace) ho ale nutí vyhýbat se blízkým vztahům k druhým lidem. Ze stejného důvodu se Daniel rozhodl rezignovat na hledání pravé lásky. ____ Vzhledem k jeho znalostem z oborů neurovědy a forenzní neuropsychiatrie Daniel navíc (... pokračování textu na blogu)(8.9.2012)

Po dvou dílech: Průměrná detektivka ála Castle křížený s Monkem. Ale na čtyři hvězdy jej vyzdvihává sympatické obsazení hlavních rolí s kouzelnou Rachael Leigh Cook (ano, mám pro ni už léta slabost) a charizmatickým Ericem "Willem" McCormackem. EDIT: Po první sérii musím dodat, že 4* jsou naprosto oprávněné a ne jen kvůli castingu. V druhé polovině se kvalita zvedla a postavy vám přirostou k srdci. Pokud si druhé série udrží nastavenou laťku, nebudu mít problém hodnocení nakonec ještě zvýšit. EDIT 2: Prvních deset dílů do pauzy bylo naprosto skvostných, ale po návratu v roce 2014 se tempo trochu vytratilo. Hodnocení tedy ponechávám. EDIT 3: Tak třetí série nám už skončila a byla bohužel definitivně poslední. Kvalitu si Prozíravost udržela i v této poslední řadě a já musím, byť lehce neobjektivně, upravit své hodnocení na plný počet. Takto sympatický casting už se jen tak někde nesejde. A ač byly občas vztahové záležitosti až neskutečně naivně podány, hltal jsem každý krok hlavních postav a přál jsem jim jen to nejlepší. Budete mi moc chybět, Dr. Pierci...(2.4.2013)

• IQ Tiqe

Po pilotu: Že by další Castle? Will z Will & Grace je stejně ukecaný a excentrický jako Castle (kvantitativně) a rovněž pomáhá s vyšetřováním, ale jinak je Castlův pravý opak. Navíc jeho neurologický "problém" napovídá, že s ním nebude nuda. Jeho "parťačka" Rachel nemá charisma Stany Katic (ale kdo taky jo), ale jak v jejích dřívějších filmech, tak i tady, je hodně milá osůbka. Takže shrnu: takové zábavy jako u Castla se asi nedočkám, ale pro někoho s nižšími nároky...(11.7.2012)

• honajz

Další variace na Mentalistu, Numbers, Castla, Dextera a kdovíco ještě z posledních úspěšných podobných seriálů, s naprosto nesympatickými hlavními hrdiny, bez hlášek, bez nadhledu, sterilně odvyprávěné případy a hlavní hrdina už příliš velký pošuk na to, abych podobné jednání bral vážně. V reálu by asi nikde nevyučoval, ale seděl v nějakých losangeleských Bohnicích a čmáral si na zeď tam. Z každého dílu čouhá snaha přiřadit se k těm větším a slavnějším seriálům, ale to by chtělo scenáristy s mozkem, inteligencí a smyslem pro vtip, ne nějaké nerdy, kteří to nejspíše psali.(7.5.2015)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Perception na mě působí hodně rozporuplně. Na jednu tu stranu máme zajímavou hlavní postavu a to dr. Daniela Pierce, který na mě působil jako směs House, Monka a Castla, sympatickou agentku v podání roztomilé Rachael Leigh Cook a především atraktivní námět, ale samotný děj mě moc nepřesvědčil a vidím v něm především promarněný potenciál. Tam kde uměl být lehce švihlý House přitlačit na pilu nebo naopak sázet jednu hlášku za druhou, Perception je až trestuhodně suchý a je pouhopouhou epizodickou kriminálkou s dost překombinovanými a často nepřehlednými zápletkami. Už samotný pilot moc nepůsobil jako pilot, ale rovnou začal s prvním případem a působil tak, jako kdybychom s hlavními postavami už chvíli žili. Proč tedy ty ušmudlané tři hvězdy? Postavy a potenciál, který seriál má. Poslední dva díly série totiž rozjely přesně to, co jsem od seriálu očekával a nabouraly jinak velice schématicky vyprávěné epizody. Pokud by se v další sérii přidalo na humoru a seriál se stal více dějovější, byl bych rád, pokud ne, tak hodnocení srazím - pokud to tedy budu mít sílu vůbec dokoukávat. Hodnocení série: 3/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Nevím jestli je druhá série vyloženě lepší, jak ta první, ale rozhodně je zábavnější, protože dostáváme mnohem barvitější a hlavně ne už tak moc (ale pořád ještě trochu jo) za vlasy přitaženou porci případů, které i velice často osobně souvisí s hlavními postavami. Na scénu přichází zdánlivě otravná postava ex-manžela Kate, z kterého se však velice záhy klube veliký sympaťák, bez kterého bych si těžko dokázal celou sérii představit. Přestože se ani tentokrát nejedná scenáristicky o kdovíjak propracovanou seriálovou pecku, rozdíl v zábavnosti mezi první a druhou sérií je propastný. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Obavy se naštěstí nenaplnily. Druhou sérií opravdu seriál nabral dech a ten mu vydržel po celou třetí řadu až do napínavého finiše, který celý seriál velice slušně zakončil, byť jak už bývá zvykem, nějaká ta otevřená vrátka si pro případné pokračování nechal. Perception opravdu není žádné scenáristické veledílo, ale na postavy jsem si velice rychle zvykl a zejména s Danielem Piercem se mi loučí těžko. Osobnější rovina nabrala v třetí sérii velice příjemně na intenzitě a za to jsem rád. Ty tři série byly tak akorát. Hodnocení série: 3/5(17.4.2015)

• Eric McCormack