Prozíravost (TV seriál)

Perception

USA, 2012 - 2015, 27 h 25 min (Minutáž: 39x45 min)

Eric McCormack, Rachael Leigh Cook, Arjay Smith, Jonathan Scarfe, Kelly Rowan, Lisa Banes, Jimmy Bennett, Bridget Regan, LeVar Burton, Glenn Fitzgerald, Colin Cunningham, Jonny Rees, CCH Pounder, Del Zamora, Molly Hagan, Kieron Elliott, Marc Aden Gray, Sola Bamis, David Alpay, Jonathan Tucker, Cameron Dye, Melissa Carnell, Clint Jung, Sarah Domin, Titus Makin Jr., Vanessa Marano, Lindsay Bushman, Neal McDonough, Scott Wolf, Cary Elwes, Paul Ganus, Kevin Weisman, Spencer Garrett, Edward Conna, Exie Booker, Rob LaBelle, Gene Farber, David Paymer, Johnny Pemberton, Larry Cedar, Brooke Nevin, Michael Benyaer, Katherine Boecher, Merle Dandridge, Cole Sand, Brian Dietzen, Tessa Munro, Brad Hunt, Bahar Soomekh, Boti Bliss, Bonnie Root, Kate Beahan, Lisa Brenner, Christina Cox, Perrey Reeves, Jennifer Holland, Adam Godley, Vanessa Branch, Trenton Rostedt, Brian Letscher, Chelsea Ricketts, Brooke Newton, Rod Hallett, Laura Wiggins, Jayme Lynn Evans, Amelia Rose Blaire, Melissa Farman, Yilin Yang, Francesca Eastwood, Tien Shue, Samuel Hunt, Paulino Nunes, David de Lautour, Brad Carter, Zoran Korach, Jeffrey Nicholas Brown, Louise Lombard, Tom Virtue, Ravi Patel, Rohan Nichol, Jessica Cook, Christina Scherer, Rebecca McFarland, Marcus Giamatti, Tehmina Sunny, Danielle Rayne, Gil McKinney, Tiffany Boone, Corey Brill, Conor O'Farrell, Robbie Sublett, Daniel Booko, Stephen Jordan, Aaron Hill, Whitney Avalon, Donald Agnelli, B.J. Clinkscales, Hunter Jackson, Gill Gayle, Robert Curtis Brown, Jessica Collins, Lisa Waltz, Christopher Backus, Velinda Godfrey, Judd Lormand, Shane Coffey, Chris Tardio, August Emerson, Michael Dempsey, Mark D. Espinoza, Ajay Mehta, Gonzalo Menendez, Michelle Joyner, Anabelle Acosta, Jo Anderson, Matthew Glave, James Ning, David Andriole, Sadie Stratton, Sandy Martin, Geoffrey Blake, Cleo Anthony, Greg Collins, John Pirruccello, Wendy Phillips, Mark Berry, Debra McCabe, Laurie Fortier, J.R. Cacia, Ray Abruzzo, Rebekah Graf, Jeremy Ratchford, Rick Roberts, Paul Essiembre, Joanna Douglas, George W. Bush (a.z.), Bill Clinton (a.z.), Jamie Bamber, Winter Ave Zoli, W. Earl Brown, Dimitri Diatchenko, Dylan Kenin

Neurovědec v converskách uvádí seriálovou encyklopedii neuropsychiatrie.____ Lékaři a biologovi Danieli Pierceovi byla před 25-ti lety diagnostikována paranoidní schizofrenie. Symptomy nemoci se začaly objevovat v době, kdy studoval třetí ročník medicíny na univerzitě v Chicagu a Daniel se rozhodl, že své poruše porozumí a vrhl se proto na studium mozku. Postupem času se stal uznávaným odborníkem, vydal několik knih zejména o forenzní neuropsychiatrii a dlouhá léta přednáší úvodní kurz do neurovědy. V současné době je Doktor Pierce sice zábavným a inspirativním přednášejícím, projevy jeho poruchy (zejména živé sluchově-vizuální halucinace) ho ale nutí vyhýbat se blízkým vztahům k druhým lidem. Ze stejného důvodu se Daniel rozhodl rezignovat na hledání pravé lásky. ____ Vzhledem k jeho znalostem z oborů neurovědy a forenzní neuropsychiatrie Daniel navíc (... pokračování textu na blogu)(8.9.2012)

• honajz

Další variace na Mentalistu, Numbers, Castla, Dextera a kdovíco ještě z posledních úspěšných podobných seriálů, s naprosto nesympatickými hlavními hrdiny, bez hlášek, bez nadhledu, sterilně odvyprávěné případy a hlavní hrdina už příliš velký pošuk na to, abych podobné jednání bral vážně. V reálu by asi nikde nevyučoval, ale seděl v nějakých losangeleských Bohnicích a čmáral si na zeď tam. Z každého dílu čouhá snaha přiřadit se k těm větším a slavnějším seriálům, ale to by chtělo scenáristy s mozkem, inteligencí a smyslem pro vtip, ne nějaké nerdy, kteří to nejspíše psali.(7.5.2015)

Po dvou dílech: Průměrná detektivka ála Castle křížený s Monkem. Ale na čtyři hvězdy jej vyzdvihává sympatické obsazení hlavních rolí s kouzelnou Rachael Leigh Cook (ano, mám pro ni už léta slabost) a charizmatickým Ericem "Willem" McCormackem. EDIT: Po první sérii musím dodat, že 4* jsou naprosto oprávněné a ne jen kvůli castingu. V druhé polovině se kvalita zvedla a postavy vám přirostou k srdci. Pokud si druhé série udrží nastavenou laťku, nebudu mít problém hodnocení nakonec ještě zvýšit. EDIT 2: Prvních deset dílů do pauzy bylo naprosto skvostných, ale po návratu v roce 2014 se tempo trochu vytratilo. Hodnocení tedy ponechávám. EDIT 3: Tak třetí série nám už skončila a byla bohužel definitivně poslední. Kvalitu si Prozíravost udržela i v této poslední řadě a já musím, byť lehce neobjektivně, upravit své hodnocení na plný počet. Takto sympatický casting už se jen tak někde nesejde. A ač byly občas vztahové záležitosti až neskutečně naivně podány, hltal jsem každý krok hlavních postav a přál jsem jim jen to nejlepší. Budete mi moc chybět, Dr. Pierci...(2.4.2013)

• mata77

Nič originálne. Zatiaľ sa prikláňam k názoru, že seriálovo sa to podobá viac na Monka, ako na Castlea. Aj humor je viac podobný tomu Monkovmu. Ale kto ho vie, lebo zatiaľ mám za sebou len pár dielov. V tomto prípade je hlavná postava vážne chorá, nemá len nejaké fóbie. Schizofrénia vie by záludná. To, ako doktorovi pomáha pri riešení prípadov, by sa mohlo postupne opozerať, dúfam, že v scenári bude aj niečo viac, nielen magické riešenie odkazov v texte a našepkávajúce halucinácie.(18.6.2013)

Duševně chorý odborník pomáhá vyšetřovat zločiny. Tak to tu ještě nebylo. Představitelé hlavních postav mě zatím nerozdráždili k nepříčetnosti, naopak, docela se mi zamlouvají (ale tak to začalo s Mentalistou také a kde dneska jsme). Agentka slušná, ovšem pan profesor ... snaha o originalitu za každou cenu. Může konat člověk lehce nakřáplý, podivín ... ale halucinující cvok ne. Jako svědek nepřijatelný, jako poradce i přednášející též, což mi silně vadí - nějaký ten náznak realismu by snad nebyl tak moc přehnaný požadavek. Škoda.(9.10.2014)