Reklama

Reklama

Nepřítel

Trailer

Tertulianu Afonsovi změní život videokazeta s filmem, ve kterém hraje muž vypadající přesně jako on před pěti lety. Z obyčejného středoškolského učitele dějepisu se tak rázem stává muž posedlý touhou najít svého dvojníka. (Pria)

Diskuze

Frkyn

Frkyn (hodnocení, recenze)

Maerlyn0

Tohle dává naprostej smysl, ten film mě zaujal i bez toho, aniž bych ho plně chápal, ale takhle je to ještě o třídu lepší, vážně paráda... díky za odkaz :)

Uživatel rollman1 smazal svůj příspěvek.

MaStER__

MaStER__ (hodnocení, recenze)

Tak a ja som v koncoch... vážne. Enemy som videl už 3x a stále tomu nemôžem prísť na kĺb. A stále pri tom konci sa poseriem :D "The scariest ending of any film ever made". 

Maerlyn0

Maerlyn0 (hodnocení, recenze)

No nebudu vám lhát, já jsem se málem posral :D Vůbec se nedivím, že je tenhle film označován jako "the most shocking ending ever"

Yoshitsune

Yoshitsune (hodnocení, recenze)

66pepo66

teda jestli vůbec vyjdeš z pokoje že jo :-D , no ale je fakt že tenhle film je děsivější než jakýkoliv horor , těhlech filmů sice moc neni , ale ti to málo co je , tak je to kvalita 

66pepo66

66pepo66 (hodnocení, recenze)

Len som docital par uvah a presiel okolo mna po stene obrovsky pavuk. Dufam, ze sa mi vesmir nesnazi nieco naznacit, lebo dneska uz asi nezaspim... -_-

na příspěvěk reagoval Yoshitsune

66pepo66

66pepo66 (hodnocení, recenze)

chezush

Hoci som sa v polke tvojej uvahy stratil, tak na konci som to predsa len pochopil. :D Myslim, ze to dava celkom zmysel. Diky za to, dobre sa to citalo a prinutilo ma to nad tym dost pouvazovat. :)

Num3roO

Num3roO (hodnocení, recenze)

JazzCZ

díky, to hodně pomohlo :) jinak poslední scéna byla sice dost hnusná, ale zároveň to byla ta nejlepší z celého filmu :D

KlonyIlony

KlonyIlony (hodnocení, recenze)

Aaron.

30 minut ne, myslel jsme sekund. je to dobrý film, takže kvůli jednomu leknutí by bylo škoda ho nezhlédnout.

KlonyIlony

KlonyIlony (hodnocení, recenze)

Aaron.

je to moc fuj. možná se to dá vyřešit tak, že to stopneš na 1:26, dojdeš si na záchod, dáš si heřmánkový čaj na uklidnění nervů a pak se na těch posledních 30 minut dokoukáš a budeš se u toho držet židle. ale jinak je ten film sice temný, ale bez lekání.

na příspěvěk reagoval Aaron.

de_FACTO

de_FACTO (hodnocení, recenze)

chezush

hezky. pavouci jako ženský by seděly (navíc ve 3 z 4 případů jsou s ženama ve filmu nějak úzce spjatý), zvlášť s přihlédnutím k vztahu Anthonyho/Adama a jeho matky. a pokud se nepletu, pavouci maj mít nějakej jeden konkrétní význam/smysl, což byl asi důvod proč herci museli podepsat pakt o tom, že nebudou s veřejností diskutovat jejich význam. moc hezká teorie.

 

dr.horrible> změny velikostí jsem si neuvědomil.

 

osobně jsem u tohohle typu filmů a diskuzí vždycky opatrnej, protože v určitym okamžiku už se všechno pohybuje na dost úzký hraně, kdy se člověk dostane až moc do hloubky všeho, a začne si hledat smysl v kdejaký hlouposti a pak je to už nekonečnej začarovanej kruh plnej ničeho.

dr.horrible

dr.horrible (hodnocení, recenze)

SPOILER!

nejak mi do tých teórií, nezapadá scéna ked mélanie zbadá na jakeovej ruke odtlačok po snubáku.

a vlastne ani všetko to množstvo sexu. 

Aaron.

Aaron. (hodnocení, recenze)

DaViD´82

tak hlavně, že to není lekačka, mysterióznost přežiju...už jsem si trošku proklikal kinorip, jestli tam něco není a vypadá to, že ne....tak díky ;)

na příspěvěk reagoval KlonyIlony

Traffic

Traffic (hodnocení, recenze)

Když píšu o filmu jako o "snu", tak v tomto případě nemyslím konkrétní teorii, která by tímto způsobem vysvětlovala události v tom filmu, ale spíš mám na mysli povahu celého toho fikčního světa a způsob, jakým je to natočené (tzn. struktura vyprávění, užité typy svícení, typy záběrů, kamerových jízd, střihu atd.). Myslím tím, že film je snem od začátku do konce (podobně jako se to tematizovalo v Počátku, ale tam to bylo víc hádankovité a zapuštěné do poměrně klasicky strukturovaného hollywoodského vyprávění). Všimněte si, že tady docela jasně padají hranice mezi "realitou", "snem" a "filmem". Úvodní WTF scéna z toho klubu napřed vypadá jako sen, ale potom dostáváme vodítka, že je součástí toho, co jinak v tom filmu považujeme za "realitu". Gyllenhaal ve filmu nepozná svýho dvojníka v průběhu prvního sledování toho filmu, ale až jakoby ve snu - a jde to tuším pak zkontrolovat. Zároveň scény z toho filmu, na který se dívá na notebooku, vyplňují celý rám obrazu - stávají se v tu chvíli plnohodnotnou součást celého vyprávění. A samozřejmě opakované využívání motivu pavouka, které spolu s tím ostatním jasně dává najevo, že to, co sledujeme se odehrává v nějakém typu pozměněné reality (snu).

 

To jistě nevylučuje další interpretace. Tím psychoanalytickým čtením jsem narážel mj. na to, co už tu padlo - např. ten strach z těhotenství, žen a závazků obecně je tady podle mě nepřehlédnutelný - což mě zase vede k tomu, že ten konec v tomhle kontextu dává dokonalý smysl a není překvapující.

chezush

chezush (hodnocení, recenze)

TheDarKnig

SPOILER! Ano ano, Anthony si v podvědomí vytvořil sebe v takové verzi, jaký by ve skutečnosti chtěl být - Adama. 

chezush

chezush (hodnocení, recenze)

Takže, po probděné noci a neustálého přemýšlení jsem si sepsala takovou teorii. Není to 100%, pořád si nejsem jistá, je tam plno mezer a vím, že nad tím neustále budu přemýšlet. Ale to já právě na těchto filmech miluju... :)

 

SPOILER! Já se k té teorii o snu nepřikláním. Celé se to odehrává v Anthonyho podvědomí/mysli, což nám potvrzuje i plakát. Pavoučí sítě znamenají, že Anthony je chycený v síti/pasti, protože jeho žena je těhotná a on se s tím nedokáže vyrovnat, má pocit jakoby ztratil svobodu, nedokáže převzít tu zodpovědnost, má strach ze založení rodiny, protože jak víme, nedokáže být věrný jen jedné ženě. Pavouci chytají do svých sítí kořist a následně ji sežerou. To je ten jeho strach. Myslím si, že tady pavouci představují ženy (nebo jen jeho ženu?) tak jak je Anthony vnímá. Proto třeba ta scéna na začátku ukazuje, že si takový klub, kde žena zabije pavouka, záměrně vyhledal. (Nejsem si ale pořád jistá, jestli to s tím pavoukem byla realita, nebo jestli si to Anthony představoval).Kdybych to měla říct doslovně tak chtěl jakoby zabít/zašlápnout svojí ženu/závazek. Ve svých hodinách historie mluví Anthony/Adam o ovládání a o opakování historie. Všechno je to o ovládání. A taky o diktatuře, kde vidíme i diktátora namalovaného na zdi. On vidí ve své ženě diktátora. Taky si myslím, že jeho žena má nějaké tušení o tom, že s Anthonym není něco v pořádku. Má tušení, že bojuje sám se sebou. Když mu doma povídá o tom, že se byla podívat za Adamem ve škole, zeptá se ho ''Co se to děje?'' on odpoví ''Vážně nevím o čem to mluvíš'' a ona mu odpoví ''Myslím že víš''.. Anthony bojuje se sebou samým, protože chce být se svojí ženou, chce se vzdát touhy po ostatních ženách a chce se zavázat. V ten moment, kdy Anthony jde za Adamem s tím, že si ''vymění'' na jeden den ženy a pak mu zmizí úplně ze života, svádí ten největší vnitřní boj. Tady už se to trochu komplikuje.. Adam jde tedy za Anthonyho ženou (ale ve skutečnosti je to celou dobu Anthony, takový je jeho reálný život) a ta se ho v posteli ptá ''Jak bylo ve škole?'' což mi potvzuje to, že Anthony je učitel, má skvělou práci, skvělý byt (to říkala Adamovi matka a taky mu říkala, že má dost problémů zůstat jen s jednou ženou, pak že má rád borůvky a že by měl skončit s tou představou o tom být hercem, což naznačuje, že Adam se snaží potlačit myšlenky na Anthonyho, ve skutečnosti je ale Anthony opravdu učitelem historie a jeho žena šla za ním do práce, tedy do školy a tam si uvědomila, že Anthony má velký problém, nepřipouští si kdo je) a jeho žena se mu pomocí téhle věty snažila nějak pomoc, připomenout mu, že je učitel. Mezitím co Adam leží v posteli vedle těhotné ženy, Anthony má smrtelnou nehodu a v ten moment vnitřní boj ustává a vítězí podvědomí Adama v těle Anthonyho. Brečí a omlouvá se ženě a ta mu říká, aby zůstal. Jeho žena chce, aby takový už zůstal, aby jí byl věrný. Další den Adam/Anthony najde klíč v obálce od klubu, chvíli přemýšlí, váhá, odolává pokušení a nakonec odolá a řekne ženě, že večer jde ven (do klubu). V tu chvíli se z něj opět stává Anthony, svůj vnitřní boj prohrál a uvědomuje si, že se nezmění. Jde do pokoje a tam místo své ženy vidí obřího pavouka. Ale už nemá strach, už se nebojí, je to spíš takové.. zklamání jeho v obličeji a oddychnutí. Uvědomil si, že historie se opakuje a že se nikdy nezmění. 

na příspěvěk reagoval TheDarKnig, de_FACTO, eLeR, 66pepo66, playboxguest, misterz, CAR0DEJ, FFilipCZ, Mitin, Dr Lizal

Související novinky

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2015

V letošním přehledu nej filmů, které viděli naši top uživatelé v roce 2015, jsme dali prostor i filmům s jiným rokem výroby/uvedení než 2015. Anketu vyhrál postapokalyptický akčňák Šílený Max:… (více)

Tom Hardy opouští Suicide Squad

Tom Hardy opouští Suicide Squad

16.01.2015

Že to znělo až příliš dobře na to, aby to byla pravda? No, byla to pravda, ale herci míní a Hollywood mění. Řeč je samozřejmě o comicsové týmovce Suicide Squad, jejíž snové obsazení ještě včera… (více)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014

Denis Villeneuve se v poslední době blýskl dramatem Zmizení a mysteriózní hříčkou Nepřítel, jeho další film tedy nebudí zrovna malá očekávání. Na co se máme začít těšit? Kanadský režisér se rozhodl… (více)

Reklama

Reklama