Nepřítel

Scénografie:

Patrice Vermette

Kostýmy:

Renée April

,,TO JE ŠÍLENÝ! VÁŠ HLAS JE STEJNÝ JAKO MŮJ! VIDĚL JSEM TŘI VAŠE FILMY… VYPADÁME ÚPLNĚ STEJNĚ...“ /// ,,Někdy máte nutkání, která nelze ovládat…“. Super obsazená (Gyllenhaal 2x), s Villeneuveovskou atmosférou, která má zmást pocity a zamaskovat budoucí chaos v hlavě, nudně zajímavá podívaná… – že to nejde k sobě? Tady jo. Navíc ten konec, ten dá všemu kurevskou tečku. KAŽDOU DALŠÍ PROJEKCÍ POCHOPÍTE VÍC… Zvláštně podivuhodný podobenství…., ale tolik času fakt nemám! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,O Homem DUPLICADO“ ( The Double), kterou napsal v roce 2002 José Saramago, jsem nečetl. 2.) Baví mě filmy, po jejichž shlídnutí musím hledat vysvětlení (thx ,,Psema“). 3.) Thx za titule ,,DoubleJo“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(16.4.2014)

Nebudu se tvářit, že jsem to ze 100% pochopil, ale vzhledem ke své napůl šílené/napůl v nepořádku (to je asi to samé) mysli je mi film víc než blízký. Atmosféra je absolutně pohlcující jako bažiny, které nemilosrdně pohlcují. Nenávidím přetaženě dlouhé scény, tady mi přišly všechny scény, jakoby měly svůj vlastní příběh (život). Vše bylo takové napůl mrtvé a zároveň až hororově živé. Jeden z nejlepších mysteriozních filmů - ever.(12.10.2015)

• Superpero

Tak tu máme zase jednou pořádnou kupu sraček vážení. Budiž tomu ke cti, že to má jen 90 minut. Zajímavý námět tu byl zpracován neskonale špatným způsobem. Furt tam hraje ponurá muzika, vše je šedé a bez jiskry a všichni čumí, jak kdyby jim ulítly včely. Jenže vůbec není vysvětleno proč. Všechny dialogy a interakce mezi postavami schválně vzbuzují pocit, že se děje něco shnilého nad naše chápání, ale ve finále se prostě děje úplný hovno. Odkazy na jakousi podivnou seanci o které se nedozvíme zhola nic působí už vyloženě lacině a pavouk na konci je totální fraška. Holt každý nemůže být Kubrickem a Villeneuve by se měl držet čistokrevných thrillerů, které mu jdou a netočit filosofické píčoviny o nesmrtelnosti chrousta.(6.7.2014)

„Chaos is merely order waiting to be deciphered.“ Nejvýstižnější věta k tomuto filmu. Je zajímavé, že když se film chýlil ke konci, říkal jsem si, že mé hodnocení asi nebude moc dobré, přišlo mi to jako by se ve filmu skoro nic neodehrálo. Ihned po skončení filmu, jsem se cítil snad ještě hůře, vůbec jsem nevěděl, co to všechno znamená. Ale Enemy byl natočen takovým způsobem, že mi to prostě nedalo a musel jsem o tom neustále přemýšlet. Po delším přemýšlení si konečně začínám pojit jedno k druhému. A i když si zatím nevysvětlím vše, tak už jsem toho dost pochopil. Výborná filmařina, jeden z nejzajímavějších filmů poslední doby. P.S. Další zhlédnutí je nutné. P.P.S. Dost se divím, že jsem nakonec překonal můj obrovský strach z pavouků, i když jsem koukal přes prsty. No příště už budu koukat normálně. P.P.P.S. Ne, nejedná se o sen, jak si zde mnozí myslí.(25.4.2014)

• Dever

// Distribútor: A24 // Počet premietajúcich kín v USA: 120 // Otvárací Víkend v USA: $16,161 //(1.7.2014)