Nepřítel

Scénografie:

Patrice Vermette

Kostýmy:

Renée April

„Chaos is merely order waiting to be deciphered.“ Nejvýstižnější věta k tomuto filmu. Je zajímavé, že když se film chýlil ke konci, říkal jsem si, že mé hodnocení asi nebude moc dobré, přišlo mi to jako by se ve filmu skoro nic neodehrálo. Ihned po skončení filmu, jsem se cítil snad ještě hůře, vůbec jsem nevěděl, co to všechno znamená. Ale Enemy byl natočen takovým způsobem, že mi to prostě nedalo a musel jsem o tom neustále přemýšlet. Po delším přemýšlení si konečně začínám pojit jedno k druhému. A i když si zatím nevysvětlím vše, tak už jsem toho dost pochopil. Výborná filmařina, jeden z nejzajímavějších filmů poslední doby. P.S. Další zhlédnutí je nutné. P.P.S. Dost se divím, že jsem nakonec překonal můj obrovský strach z pavouků, i když jsem koukal přes prsty. No příště už budu koukat normálně. P.P.P.S. Ne, nejedná se o sen, jak si zde mnozí myslí.(25.4.2014)

Po neuvěřitelný době mám velký problém hodnotit film. Jelikož Enemy je na úrovni geniálního filmu a scénáře. Jako psychologické drama má místy neuvěřitelně propracovanou hloubku. Jednoduše bych napsal, že s těma dvojrolema a dvojčatama se mi tady roztrhl pytel za poslední dobu. The Double (2013) by mohl soutěžit s tímto filmem na úrovni geniality scénáře. Jenže zatímco The Double je artové drama, tak Enemy je mentální sonda do toho nejhlubšího podvědomí. Zatímco u jiných dvojrolí, jsou značně vidět rozdílné povahy, tak zde Gyllenhaal představuje spíše jednu plochou rovinu. Vyznění celého filmu mi nakonec dává za pravdu. Krom toho, že se jedná o psychologické drama, které je jen stěží skousnutelné, tak by se možná i filmu měli vyvarovat arachnofobici. Protože velká tarantule na stříbrném podnosu pod sličným podpatkem je pouze začátek. Nepřítel rozehrává nebezpečnou hru s vaší myslí a díky ponurosti příběhu je vcelku důležité si všímat i symboliky, kterou pan režisér používá mistrně. Viz. třeba dráty elektrického vedení, které připomínají pavučinu. Film možná padá do průměru z jednoho prostého důvodu a to, že nejeden divák ho prostě psychicky neunese. Finále se totiž řadí k filmům, kterým se říká jednoduše mindf**k a Nepřítel milý a drazí přátelé má konec takový, jako by Vám mozek právě polili kýblem ledové vody. (77 %)(1.11.2015)

• Peytl

Děkuji Kálí, že nejsem interleguán, a že je tedy mým artovým vrcholem doposud jen Mach kopulující se Šebestovou, která zažívá vrchol, ač na ní spolužák Horáček společně s Pažoutem kálí... snad jste postřehli ve zdánlivě přiblblé větě má tajemná vodítka, která může objevit zase jen ten vyvolený a mimořádně oduševnělý jedinec. Ano, jsi to ty, předrahý, postižený debile.(31.7.2014)

Jak jednoduché. Stačí se kouknout na 25 minutové video na youtube, které vám vysvětlí celý film a vy pochopíte, že to žádná Lynchárna není, a že ono to všechno vážně do sebe zapadá. Ale zabrat to dá. Každopádně: Parádní hutná atmosféra, božsky natočeno a ve svém minimalizmu maximálně působivý soundtrack. V podstatě takový Stud Tylera Durdena. 8/10(27.5.2014)

A zase tu máme jeden podivně divný utopistický film, který vůbec nedává smysl. Nebo vlastně dává? Zpracováním mi Nepřítel připomněl Dvojníka s Jessem Eisenbergem. Retro-žluto-hnědé barevné ladění je zvoleno skvěle, dodává snímku ještě vyšší level podivnosti:) Myslím, že jasným způsobem nelze snímek interpretovat, ale ti, kdo budou mít zájem, naleznou na internetu spousty (ne)možných a (ne)pravděpodobných teorií a filozofických rozborů. Jake Gyllenhaal nám trošku zarostl, ale v té bundě mu to i tak sluší:) Na konci filmu na Vás doslova vybafne jedna lekačka:) I když jsem docela nadskočila ze sedačky, zároveň mi ten výjev přišel trochu i groteskní.(4.10.2015)

• - Snímek se natáčel v Torontu, kde se odehrává i děj filmu. (Yardak)

• - Jedná se již o druhou spolupráci režiséra Denise Villeneuvea a herce Jakea Gyllenhaala ve stejném roce. Společně natočili rovněž snímek Zmizení (2013). (Pria)

• - Spoiler: Pavouk, který se prochází městem, je inspirován sochou Maman francouzské sochařky Louise Bourgeois. Skulptura představuje obřího pavouka na tenkých nohou. (Sancoo)