Nepřítel

Scénografie:

Patrice Vermette

Kostýmy:

Renée April

Více než solidní mind-fuck, kterej jsem ani z 30% nepochopil, a proto je další shlédnutí nevyhnutelné (něco jako když se ze všech sil snažité přijít nato, proč když si koupíte brambůrky, 50% tvoří vzduch, ikdyž to neni napsaný ve složení na obalu.....) . Takový fantastický psycho jsem už opravdu dlouho neviděl.(24.5.2014)

• Flipnic

Ne...ne...ne...ne !!! Prostě tohle ne!! Mám rád divné, obskurní, bizardní, netradiční, experimentální a wtf ujeté filmy. Ale tohle prostě ... ne. Nebavilo mě to, nesedlo mě to a ... prostě to je volovina. Pomalé vyprávění vám předkládá příběh o ničem, zápletka dala by se napsat na dva řádky (viz obsah filmu). Dva dvojníci se potkají a po tom, co se konečně potkají a nějak "dohodnou", což trvá skoro přes hodinu, tak uskuteční plán, který se jim vymkne z rukou ... ale jak?! WTF proč takhle tuctově?! Nejsme v 80. letech proboha ...!! Denisi, už se konečně prober a natoč něco pořádnýho!! Ty tvoje pomaloučký slátaniny s nudnou zápletkou i dějem mě fakt nebaví ... ale šanci Ti ještě dám.(20.4.2014)

FUCKING HELL!! Takhle jsem na filmovou pointu jakživ nevejral. Ale je to samozřejmě hlavně retrospektiva, co Enemy dodává na výjimečnosti. Poznámku "Nedával pozor" by od pana profesora historie Adama dostal do indexu přinejmenšim každej druhej divák, tipuju... já teda určitě. (Nicméně o to víc vzrušující je potom zpětný rozplétání ony dějový pavučiny.) Rozhodně jeden z nejrafinovanějších filmů roku; ve vlastnim zájmu se proto nenechte ukolíbat pomalejšim rozjezdem a po celou stopáž mějte oči na stopkách! (Pokud možno pavoučích, mehehe.)(11.4.2014)

Nic pro xantofobiky, arachnofobiky a obecenstvo, které by chtělo přeci jen něco více než pouze solidní tuctovou lynchovinu. A moje teorie "wo co gou a co sakra ti svinsky vobří totalitní pavouci a ztráta (sebe)identity"? To chtěl jen Villeneuve udělat radost Jonu Petersovi.(29.3.2014)

To je tak krásnej pocit, když mi film sedne naprosto každým elementem, který obsahuje. Od plakátu přes poslední záběr až do následného googlování jednotlivých interpretací. Gyllenhaal pod vedením Villeneuveho a film pod vedením zřejmě ohromně chytré předlohy. Mám ohromnou radost, že jsem snad zase narazil na režiséra, kterého je třeba soustavně sledovat a mám ohromnou radost, že jsem objevil tohle hutné žrádlo. Tam, kam koukal Barton Fink okem Lynche, tak tam někde se možná odehrává Enemy. Tam někde je ten největší pavouk. Zamiloval jsem se...zase.(5.5.2014)

• - Sedan, na ktorom jazdí Jake Gyllenhaal (Adam) je Volvo 850. (hollci)

• - Citát na začátku filmu: "Chaos is order yet undeciphered" ("Chaos je zatím nerozluštěný pořádek")  je převzat z románu "Double" (portugalsky: "O Homem Duplicado") od José Saramaga. (Sancoo)

• - Spoiler: Pavouk, který se prochází městem, je inspirován sochou Maman francouzské sochařky Louise Bourgeois. Skulptura představuje obřího pavouka na tenkých nohou. (Sancoo)