Nepřítel

Patrice Vermette

Kostýmy:

Renée April
  • Shakers

Po tomto filme mi teda ostal pekný bordel v hlave. Slušné herecké obsadenie a tajomná atmosféra ťahá film dopredu, ale nudný a zároveň zaujímavý príbeh ho ťahá zas ku dnu. Že nudný a zaujímavý nejde do kopy som si myslel aj ja, ale film ma tak pomalé tempo, že v tom plochom príbehu nudí, no časom zas niečim prekvapí. Keď film skončil som sa nad tým zamyslel a musím povedať, že myšlienka nieje zlá a každá obyčajná nudne vyzerajúca scéna ma svoj význam, ale doteraz sa v tom strácam. 50% - 2*(12.5.2014)

Není nic lepšího než si dát v parném dni takhle příjemně mrazivý thriller, jeden z ranku mindfuck. Herečky krásné, Jake výborný, prostředí města (i díky použitému filtru) sympaticky depresivní, stejně jako celý tento film, který je větší než se na první pohled může zdát. Víc už psát nebudu, čím méně toho o tomhle Nepřítelovi předem víte, tím lépe.(10.7.2016)

,,Vše se v dějinách opakuje, podruhé je to ale spíše fraška..." Téměř artový film lehounce šmrcnutý Cronenbergem (Kanaďani jsou fakt divní, ale David by z toho udělal větší bizarnost). Film jen pozvolna vtahuje diváka a opakovanými rituály připomíná bílou pentalogii Vladimíra Párala. Honba za dvojníkem, neklidné sny, postava z jiných světů a obří monstrum mezi mrakodrapy. Ač se příběh odehrává ve velkoměstě, po většinu času se hlavní hrdina pohybuje ve světě betonu sám. Odlidštění, samota a cosi znepokojivého ve vzduchu. Na filmu je dobré, že působí jako báseň - lze ho vykládat různě. Stačí jen jedno - pustit ho k sobě.... konec vyloženě potěšil!(5.5.2014)

Na pochopenie veľmi ťažký film, je tu veľa možných nejednoznačných vysvetlení pointy, každý tento film chápe inak. Pravdepodobne pokiaľ pointu neosvetlí samotný autor tak všetko ostane len na úrovni debát a teórií. Ja film vnímam ako vnútorný boj, ktorý sa odohráva v Adamovej hlave, kde sa spriada pavučina strachu zo zodpovednosti a nenaplnených snov a ich následné potláčanie. Súhlasím s tvrdením, že koniec je jeden z najšokujúcejších zo všetkých filmov vôbec. Ani si nepamätám film, kde by som na konci dostal takú "facku". Len škoda toho tempa. Na môj vkus bolo hrozne komótne, uspávajúce a aj keď atmosféra nebola zlá, chýbalo tu napätie, a to v tomto žánri je určite veľké mínus. Film je ťažké opísať, to treba vidieť a nech si naň každý urobí názor sám. 10 ľudí = 10 názorov na film, vysvetlenie je veľmi individuálne. Kde je pravda? To vie len autor. 75/100(28.5.2014)

„Chaos is merely order waiting to be deciphered.“ Nejvýstižnější věta k tomuto filmu. Je zajímavé, že když se film chýlil ke konci, říkal jsem si, že mé hodnocení asi nebude moc dobré, přišlo mi to jako by se ve filmu skoro nic neodehrálo. Ihned po skončení filmu, jsem se cítil snad ještě hůře, vůbec jsem nevěděl, co to všechno znamená. Ale Enemy byl natočen takovým způsobem, že mi to prostě nedalo a musel jsem o tom neustále přemýšlet. Po delším přemýšlení si konečně začínám pojit jedno k druhému. A i když si zatím nevysvětlím vše, tak už jsem toho dost pochopil. Výborná filmařina, jeden z nejzajímavějších filmů poslední doby. P.S. Další zhlédnutí je nutné. P.P.S. Dost se divím, že jsem nakonec překonal můj obrovský strach z pavouků, i když jsem koukal přes prsty. No příště už budu koukat normálně. P.P.P.S. Ne, nejedná se o sen, jak si zde mnozí myslí.(25.4.2014)

• - Spoiler: Pavouk, který se prochází městem, je inspirován sochou Maman francouzské sochařky Louise Bourgeois. Skulptura představuje obřího pavouka na tenkých nohou. (Sancoo)

• - Citát na začátku filmu: "Chaos is order yet undeciphered" ("Chaos je zatím nerozluštěný pořádek")  je převzat z románu "Double" (portugalsky: "O Homem Duplicado") od José Saramaga. (Sancoo)

• - Celé obsazení filmu podepsalo dohodu o mlčenlivosti, která jim neumožňuje komentovat tisku vyznám pavouků ve filmu. (Nathanielmon)