Легенда №17

Charlamov

Kharlamov

Drama / Životopisný / Sportovní

Rusko, 2013, 134 min

Po Rivaloch ďalšie tohtoročné športovo filmové prvenstvo; Prvý krát som fandil ruským hráčom... Aj so všetkým pátosom a morálnym ponaučením starej školy - všetko čo neznášam, ale zabalené do príjemne emotívneho mainstreamového balenia, s množstvom humoru a vynikajúcim Menšikovom v jednej z hlavných úloh. Ten človek je ruský Kitano (tá podoba). 75%(22.12.2013)

...váhám s hodnocením... jasně, že jsi všechno pamatuji... fandím hokeji už přes čtyřicet let a těch jmen, co od nás rusáci dostali... jak já nesnášela ruský brankostroj... ...jenže... jasně, že byli skvělí... jasně, že logické KHL... a jasně, že Charlamov... jako film... ruský... ...vlastně to není špatné... skvělí Kozlovskij a Menšikov... ...jen... jsem trochu v rozpacích z toho, jak jsem se chvílemi ztrácela mezi americkým pojetím gerojů a ruskému pojetí The Hero... a vlastně se nemohu rozhodnout, jestli je to nebo není dobře... chybí větší autenticita a napadá mě, nakolik i dnes měli tvůrci filmu volné ruce... zákulisí hokeje všude je stále větší zakázaná zóna... na všech stranách...(29.12.2013)

• Radiq

No, ruskej sportovní film, to jsem nečekal. Ani nevim, kdo mi to doporučil nebo kde jsem k tomu přišel, ale moc mě to nepotěšilo. Ani já vás nepotěším. Byla to totiž docela sračka. Nehledě na politické pozadí, komunistickou dobovou propagandu a další socialisticky extempóre, ale ani z hlediska osudů jednoho hokejisty nic moc. Jo, vyhráli slavným vítězstvím nad Kanaďanama, ale cely je to točeny tak hrdinsky jednostraně, že by se z toho jeden posral. Taky Oleg Menšikov coby jejich über-trenér Tarasov měl roli tak idiotsky napsanou, že mi to drásalo prsa. Takže hlavní problém je podle mě scénáristickej a režisérskej. Přičemž ani herci se moc nepředvedli. A vubec - cely je to hrozně moc rusky, chch...(7.2.2015)

Je hezké, že si Ivan v rámci sebeprezentace občas vzpomene i na někoho jiného, než Vladimira Vladimiroviče Pupkina. Dobrá, nebudeme to hrotit, ten je samozřejmě podstatně lepším hogejistou, jen se vzdal kariéry ve prospěch ruského lidu, že. Film má několik podstatných chyb. Především je ruský, což s sebou nese nejen řadu nepochopitelných dějových veletočů, zkratek, kundovin a podobných triků, ale i kulturně motivované a poněkud odlišné poselství. Ovšem s tím si umí divák, školený ještě třídními recitacemi z Rudého práva, poradit. Pak tu je zhutnění docela notoricky známého životačichopisu Valdy Charlamů do cinemálně vyhovujícího tvaru. To malinko zamrzí, protože vůbec nevynikne, jak ten moula vážně neuměl řídit, a BESIP tím trpí. Ovšem i přes to jeden přehodí puk. Avšak vynechání skutečné tragiky příběhu frajera, který se prostě do nejšnl haky líg dostat nemohl (jinak by dneska Džegr neútočil na třetí, ale čtvrté místo historických tabulek zámořských toučových šudlalů) a uhynul ve tři a třiceti skrzevá své jezdecké neschopnosti, to mi kedlubna nebere. Být to produkt Holého ouda, řeknu, že natahují a bude díl numero due, takhle však jen nechápavě mžourám. Hm. Proč tedy za čtyři (a to jsem vynechal komentování Tarasbulbovo rádoby antisystémového boje)? Protože fandím vždy komukoliv proti Rusům. S jedinou výjimkou. Jakmile mužici nastupují proti Kaďanům, zapěji momentální verzi sajůzu, co mi nemá rušit, nasadím ušanku rudoarmějce a z prdele se mi vyroluje svatojiřská stužka! Charašó, Valeryj, malaďéc!(23.12.2015)

,,VĚNOVÁNO VYNIKAJÍCÍMU HRÁČI VALERIJI CHARLAMOVI, NEJVĚTŠÍMU TRENÉROVI ANATOLIJI TARASOVI A LEGENDÁRNÍMU SOVĚTSKÉMU NÁRODNÍMU TÝMU.“ /// Rusko, to je válka, Gagarin a – HOKEJ! Sportovní film jako hold legendám. Pamatujete ten útok Michajlov – Petrov – Charlamov? (ne vole, v bitvě u Kurska nejeli…!) Starý časy, komančové u moci a pověstná Tarasovova škola. A jak v ,,ní“ školil frajera, kterýmu v žilách kolovala španělská krev. Heroickej (dyť říkám – válka …) sportovní film o souboji chudého Draga proti frajerskýmu Rockymu. Mám rád hokej. A něco pamatuju. Navíc ten Valerij byl proklatě dobrej hráč. A Tarasov…? /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nechápu, co byla ona proslulá sovětská hokejová škola. 2.) Vzpomínám na SÉRII STOLETÍ (a miluju ty akce v časech 51:50 nebo 01:04:27!). 3.) Thx za titule ,,K4rm4d0n“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(14.12.2013)

• - Kanaďan Clarke z týmu Philadelphia Flyers sekl Charlamova po levém kotníku a způsobil mu zlomeninu, to sem ale stalo až v šestém zápase série. (Gogen)

• - Charlamov měl 27. srpna 1981 autonehodu, na jejíž následky zemřel. (Luky-7)

• - Každý rok je nejlepšímu ruskému hráči NHL podle hlasování všech ruských hráčů v NHL udělena cena Valerije Charlamova. (Luky-7)