Легенда №17

Charlamov

Kharlamov

Drama / Životopisný / Sportovní

Rusko, 2013, 134 min

Nemám ráda kolektivní sporty a hokej a fotbal z celého srdce nenávidím, jen si nejsem úplně jistá, co z toho víc. Podívat se na film o hokejistovi, potažmo o hokeji, můžu přičíst na vrub svojí patologické zvědavosti, z části i sympatiím k některým z herců, nakonec, nemohlo mě čekat nic horšího, než dvě hodiny nudy, stanou se i horší věci. Už úvodní scéna mě zarazila hluboko do židle a výkřik: "ty vole!" se nevztahoval čistě k tomu, co běželo přes obrazovku. Tréninky, bruslení, máchání s hokejkou, nic z toho není nudné. Love story hlavního hrdiny není sladkobolný trapas. Když se Charlamov vzteká, vztekáte se s ním, když Charlamov zpívá, shovívavě mu to odpustíte. (Ne, při tom se opravdu s ním zpívat nedá, ale je to roztomilé.) Závěrečný zápas jsem ve výsledku přes své hokejové ignorantství, které hodlám pečlivě hýčkat i nadále, odhadla. Že mi ale ty opice zvedly mandle, když přežvykovaly při ruské hymně, primitivnější urážku už opravu nedokáže vymyslet ani kanadský hokejista (ano, tušíte správně, nefandila jsem Kanaďanům nikdy jindy, tím spíš ne tady). Na konci jsem, stejně jako v roce 1972 celý Sovětský svaz a vůbec nepochybuji o tom, že i všichni diváci, konstatovala: "Moloděc, Charlamov!"(13.9.2013)

Film to sám o sobě nebyl špatný, ale vadila mi do očí bijící vykrádačka Hokejového zázraku, hodně pohádkově vymyšlený a dosti zkreslený děj a samozřejmě všudepřítomný ruský nacionalismus, který je ještě větší, než ten slovenský. Potom v zápasech se fauly proti Rusům nepískaly, ale ruské fauly ano? Samozřejmě ;-). Je to udělané dost černobíle a jak pro blbečky.(27.11.2013)

...váhám s hodnocením... jasně, že jsi všechno pamatuji... fandím hokeji už přes čtyřicet let a těch jmen, co od nás rusáci dostali... jak já nesnášela ruský brankostroj... ...jenže... jasně, že byli skvělí... jasně, že logické KHL... a jasně, že Charlamov... jako film... ruský... ...vlastně to není špatné... skvělí Kozlovskij a Menšikov... ...jen... jsem trochu v rozpacích z toho, jak jsem se chvílemi ztrácela mezi americkým pojetím gerojů a ruskému pojetí The Hero... a vlastně se nemohu rozhodnout, jestli je to nebo není dobře... chybí větší autenticita a napadá mě, nakolik i dnes měli tvůrci filmu volné ruce... zákulisí hokeje všude je stále větší zakázaná zóna... na všech stranách...(29.12.2013)

Taky aby se ti šulíni nesnažili! Ti nejlepší dostali gratis bytovou jednotku, žigula barvy bílé a přítelkyni dle vlastního uvážení! Na straně druhé riskovali dlouhodobý rekreační pobyt kdes u Yakutska - inu plácání do puku není pro každého! Nezidealizovaný příběh zahrnující těžké drily, návštěvy márnic či pseudo podpory by Brežněv udělali z těch kluků opálenejch naturalizované dřevorubce, jež káceli protihráče stejně snadno jako Wolverine ve své nechvalně proslulé prvotině smrky. Jenže pak se uskutečnil transfer do země javorových listů a okamžitě nastal problém - užší kluziště a varhany na hokeji, kdo to kdy viděl?! A pohádky byl konec. 85%(23.2.2014)

Kdo by tohle jméno neznal.... Vlastním jménem Valerij Borisovič Charlamov, legendární sovětský útočník, vynikající střelec, který spolu se svými spoluhráči s útoku ( Michajlov, Petrov) tvořili doslova a do písmene zabijácký, hokejový útok, který své soupeře povětšinou drtil jako suchý rohlík na strouhanku. Většina protivníků již při během první třetiny prohrávala minimálně o tři góly a takový zápas se pak otáčel hodně těžko. Moc dobře si na ně pamatuju. Tenhle film mapuje osud této " legendy " od roku 1967, jeho vztah s legendárním trenérem Tarasovem a končí prvním utkáním " století " , mezi tehdejším výběrem z NHL a výběrem Sborné, který přepsal hokejové dějiny. Není to rozhodně film bezchybný, kdy hlavně první půlka byla skoro o ničem, ale tohle se naštěstí rozjede v té druhé, kde i přes pochopitelnou dávku patosu a také tendenčnosti je hlavně první utkání zajímavě natočeno a určitě to pro mě byla zajímavá exkurze do teď už hokejového dějepisu. Dnes už je úplně jedno, že hráči z NHL tuhle sérii nakonec vyhráli ( hlavně díky Charlamovovu zranění), kdyby věděli, jaká " rychta " je čeká v odvetě v roce 1981 asi by na tuhle sérri nikdy nepřistoupili. Škoda jen že tenhle útočník už nemohl být u toho, jeho život skončil až příliš brzy.(14.5.2015)

• - Kanaďan Clarke z týmu Philadelphia Flyers sekl Charlamova po levém kotníku a způsobil mu zlomeninu, to sem ale stalo až v šestém zápase série. (Gogen)

• - Charlamov jsou spolu s Treťjakem jediní hokejisté, kteří nikdy nenastoupili v NHL a přesto jsou uvedení v hokejové síňy slávy v Torontu. (Luky-7)

• - Film sa nevenuje celej kariére Charlamova, v skutočnosti sú jeho úspechy za jeho krátky život výnimočné. Je 11 násobný majster Sovietskeho zväzu, 8 násobný majster sveta, 2 krát strieborný, 1 krát bronzový, 2 násobný olympijský víťaz, 1 krát strieborný, víťaz NHL Challenge Cupu 1979, 2 násobný najužitočnejší hráč sovietskej ligy, dlhoročný člen All Stars Sovietskeho zväzu, najlepší útočník MS 1976, 4 násobný člen All Stras IIHF a v roku 2005 bol posmrtne uvedený do hokejovej siene slávy. Za svoju kariéru v CSKA od sezóny 1967-68 do sezóny 1980-81 hral v 438 zápasoch, kde strelil 293 gólov, zaznamenal 214 asistencií a spolu tak nazbieral 507 bodov. (Marek1991)