Štědrý večer paní Hůlové (E04) (epizoda)

Drama / Horor / Povídkový

Československo, 1991, 19 min

Režie:

Igor Chaun

Scénář:

Igor Chaun

Kamera:

Jan Velický
(další profese)
 • Marthos
  *****

  Zestárnout není umění. Umění je to snést. Chaunova fascinace ošklivostí a hrůzou dosahuje právě ve Štědrém večeru paní Hůlové svého vrcholu. A není to je závěrečná sekvence, kdy se – snad záměrně – po recitaci básně Jen leťte, holubi v podání Jiřiny Švorcové stará paní oběsí, ale především obrázek z tehdejšího televizního vysílání, plného falešných úsměvů a prázdných frází. Příšerná doba.(29.12.2018)

 • Karlos80
  ****

  V televizi uvedeno v cyklu Velmi uvěřitelné příběhy. Depresivní snímek, při kterém musí mít každý nejen starý, nemocný a osamělý člověk velice tísnivé a skličující pocity osamělosti a jisté beznaděje . V tomto případě mi je té staré paní skutečně líto zvlášťe když si uvědomím že jejím jediným pravým společníkem až do té kratoučké návštěvy příbuzných byla jen televizní obrazovka a to také jen do chvíle než na obrazovku vstoupila Jiřina Švorcová s deprimující básní od Josefa Rybáka "Jen leťte holubi" .......!(9.3.2007)

 • janabel
  ****

  No, byla jsem zvědavá na raná dílka duchovního hledače, a tak jsem se koukla na tento filmík, díky kterému jsem si vzpomněla na mládí, kdy jsem také poslouchala hlasatele, nebo spíš neposlouchala, jelikož jsem se těšila spíš na to, až domluví a pustí ten očekávaný film. Vzpomínám si, že ve mně také kolikrát ty jejich pořady vyvolávaly depky, jenže já naštěstí nebyla sama a dokázala jsem se hlavně obejít bez televize, jelikož v té době nebylo opravdu moc na co koukat. Ale dovedu si představit, že osamocený člověk je vděčný alespoň za tento kontakt, a proto ti, co takto hovoří z obrazovky k lidem by si měli být vědomi zodpovědnosti za to, co a jak hlásají. A když se na Štědrý večer k tomu přidá taková pěkná depresivní báseň, tak to už má fakt sílu a asi to nebude to pravé ořechové. Spoiler. Nemohla jsem si opět nevzpomenout na trpaslíka, kdy Rimmer strávil jedno dopoledne na lince důvěry a všech pět lidí, kteří se mu dovolali, včetně toho, co si spletl číslo, spáchali sebevraždu. Chudák paní Hůlová.(24.11.2014)

 • BASE
  *****

  Při představě, že děj tohoto mikrosnímku je velmi reálný a blíží se; při představě, že až budu starý a sám už na mě nebude "mile" hovořit nějaká reálná tvář, je slovo "mrazivé" velice hřejivé... doporučuji se nechat obejmout Kybernetickou babičkou a vyjít vůkol lidem../škoda, že se tenhle film skoro nevidí...(21.5.2009)

 • brooklyn73
  *****

  Skvely,netradicni vanocni pocin vzesly z pera a rezijni taktovky Igora Chauna.Rada : Nevhodne sledovat v tezkych chvilich, anebo prave naopak "vhodne sledovat v tezkych chvilich,osamenich ci depresich!". Davam vysoky kredit pani Hulove, za to ze vydrzela 15 minut a 51 sekund. "Retezy vzteklym psum,havranum tmu a volne nebe kridlum bezelstnym,jen lette holubi! A starym feldmarsalum kteri melou svou ve vysilani pro zacinajici valecne zlocince,v pulhodince pro sebevrahy, v poradu pro pristi valecne vdovy, v kratkem kurzu pro hrdlorezy, v okenku o ceste do vectnosti. Co tem? Ale nase oci uz vidi jinak nez vcera videli a jeste lip budou videt zitra,pozitri a nase srdce budou cim dal smelejsi a moudrejsi i cit. Jen lette holubi!"(24.12.2009)