K sledovaniu som sa dostal iba náhodou, keď sa mi nechcelo ešte spať a prepínal som kanály. Dosť neobvyklé pri mojom plánovitom nahrávaní a pozeraní vybraných diel. A rovnako neobvyklé aj bolo, že som pri seriáli vydržal do pol tretej rána. Pri niektorých filmoch nevydržím bez zaspávania ani cez deň. Zaujal ma predovšetkým svojou autenticitou alebo tým, čo si pod ňou predstavujem. Teda že hrdinovia neboli žiadne nadpozemské bytosti, ale reálni ľudia s bežnými nedostatkami, vrah nebol odporným deviantom iba narušeným jedincom a postup na mieste činu ma fascinoval. To nebolo žiadne CSI ani NCIS s postavami, ktoré chrlia encyklopedické vedomosti z najrôznejších oblastí. Gillian Anderson poľahky presvedčila aj neveriacich, že zvládne nielen úlohu Scullyovej, ale aj superintendantky. Celkovo má seriál väčšiu cenu ako štyri hodinky odpieraného spánku. Najväčšie prekvapenie ma však čakalo pri druhej a tretej sérii, ktoré som už sledoval plánovito a v ktorých tvorcovia dokázali udržať nastavenú latku, i keď osobitne v tretej sérii, k tomu využili výrazne zmenený postup.(26.7.2014)

Po fanatické Američance Sarah Linden a asociální Švédce Sáze Norén přichází na seriálovou krimi scénu další ledová královna, tentokrát Angličanka Stella Gibson. Stella je z celého filmu asi největší chlap, který si tam zahrál, i když velmi ráda využívá své ženské zbraně.. Největší boje bohužel má se svým šéfem a bývalým milencem Jimem Burnsem, který se chová jako ustrašená baba a hází jí při vyšetřování klacky pod nohy.. Jamie Dornan si u mě po "Padesáti odstínech šedi" značně zvedl hereckou reputaci a v roli narušeného úchyláka ze sebe vydal všechno.. První díly mě moc nenadchly.. :-( Hodně jsem postrádala napětí a tajemno.. Bohužel od začátku mám jasně naservírováno, KDO je vrah, CO dělá, KOMU to dělá a KDE to zrovna dělá.. Naopak mi chybělo nějaké rozhřešení PROČ to dělá.. Konec první série se velmi slušně rozjede a celá druhá má obstojný spád.. Na můj vkus možná trošku rozvleklé, ale příjemně koukatelné :-) Gibson je v podstatě Scully bez UFO ;-) PS: Velmi zajímavé je, že Stella vyšetřuje de facto sama, bez pořádného parťáka, který jí kreje záda.. Asistenty má, ale klasického rovného partnera ne..(22.2.2016)

Gillian Anderson pořád kočka a mám pocit, že jí to teď seklo víc jak v Aktech-X. První série mi moc sedla, tam jsem si říkal, tohle se mi líbí víc jak všichni ti followingové hannibalové a temní pasažéři. Ale naprosto chápu, když to někdo po prvním dílu zabalí nebo i během něj. To tempo nesedne uplně každému a co by DCI Luther vyčistil za 20 minut, tady se táhne 2 série. Ale skvělý 2 série. A v některých momentech psychologicky opravdu pekelný, poslední díly a hlavně ten první řady pro mne byly psychicky pekelný. Moc se mi líbilo nedotažení a nakousnutí některých linek, z čeho by američani udělali limonádu na 20 dílů v sérii tady bylo krásně jenom naznačený a přitom se na pozadí odehrávali tak zajímavý věci. První série za 9/10, druhá za 8/10, ta byla o fous slabší. Opatrný palec nahoru za neortodoxnost finále, tím spíš myslím stylem gradace a pojetím, než dějově, v tomhle to název vystihuje parádně. Proč přes nadšení srážím bodíky? Gillian a mraky vedlejších postav to odehrály ve velkém stylu, ale fakt jsem se nemohl do konce posledního dílu rozhodnout, jestli to Jamie Dornan odehrává ve velkém stylu nebo to težce nedává. Ten člověk podle mne prostě nemá charisma a jeho volba do padesáti odstínů, no nevím... Když bych si ho srovnal s typově podobným Hugh Dancym, tak ten v Hannibalovi předvádí uplně jiný level, no a srovnání s Mikkelsenem by asi nebylo uplně fér. Chlapec se snažil, ale prostě to tam nemá...(8.1.2015)

Po všech těch Sherlocích, Lutherech a Hannibalech mi přišlo obtížné představit si krimošku bez přihlouplých twistů a nepřesvědčivého psychoanalytického blábolení. Pantátové z BBC však v uhovněném žánru napíchli zlatou žílu. Teď bych mohl řešit nepodstatné ptákoviny, jako jsou ostrovní a zaoceánské přístupy nebo výstřih Gillian Anderson. Já však budu řešit to podstatné - děti. Děti tu jsou zde vyobrazené jako cosi víc než prťavé stodecibelové fabriky na hovna, kterými bezesporu jsou. Faktem je, že kdyby byly takové ve skutečnosti, tak budu jeden z prvních výtečníků, kteří posedávají před školkou v dodávce se zatemnělými skly a laškovně šustí pytlíkem skittlesek. Co stojí za zmínku, je Jamie Dornan který je kurevsky dobrý herec a nějaká young adult mrdka vydělávající mu na plazmu, zlatý zub a půl kila koksu s tím těžko něco udělá. The Fall je každopádně strhující, perfektně odehraná, chladně natočená a brilantně napsaná krimoška, která celému procesu stíhání sériového vraha nasála přirození až po koule a já odcházím s pocitem příjemné sytosti v pupíku.(9.12.2015)

Je zajímavé, kolik kriminálních seriálů neustále vzniká a jak mohou být stále stejně (více či méně) zajímavé. Po letošním "hannibalovském jaru" by jeden řekl, že z tohoto mračna už nemůže zapršet kvalitně, a ejhle, stačí přeletět z Baltimoru do Belfastu a máme tu sice jen pětidílné puzzle, ale naprosto strhující a děsivé. Asi bude hodně záležet, kdo se na The Fall dívá, já jsem se tedy na to dívala dost osobně a běhal mi z toho mráz po zádech. Ačkoli je to celé o sériovém vrahovi, který ve své touze sklouzává níž a níž (a blíž k policii), celou sérií prostupuje myšlenka, jak to vlastně v dnešní době je, kdo je/má být ten/ta dominantní... Hlavní vyšetřovatelka je ostřílená Gillian Anderson, která nejednoho diváka potěší, její role Stelly někomu může přijít hodně chladná a věcná, ale člověk si klade otázku, jak to všechno cítí tam uvnitř? Děje se tam něco jiného krom logických úvah a kalkulací? A takové přemýšlení mám ráda, ono i pozorování rodinného života toho maniaka je dost zajímavé a když se člověk zrovna nezakusuje do ruky, aby nekřičel společně s obětí, tak si to i užívá... (jedna rétorická- je už totok na vyšetření?)(2.8.2013)

• - Malba, kterou Paul (Jamie Dornan) nechá Stelle (Gillian Anderson) v laptopu, je "Noční můra" od švýcarského malíře Henryho Fuseliho, symbolická klasika se spící dívkou, dřepícím incubem a přízračnou koňskou hlavou. (kwaicheng)

• - V rozhovoru pro časopis RED Gillian Anderson řekla, že Stella Gibson je její nejoblíbenější postava, jakou kdy hrála: "Mám jí opravdu ráda jako ženu. Jako ženu jí mám radši než sama sebe. Je na ní něco opravdu cool," dodala. (Jolinar)

• - Ve druhém díle si před domem zavražděné můžeme v dáli všimnout policejních vozů značky Škoda. Konkrétně se jedná o Octavie druhé generace. (Iktus)