Helter Skelter

• Japonsko

Herutā sukerutā

Drama / Fantasy / Horor

Japonsko, 2012, 127 min

Helter Skelter pôsobí mimoriadne cynicky, posmešne a degradačne čo sa ľudskej dôstojnosti týka, v navodzovaní podobných nálad a pocitov sú však japonskí filmári odjakživa machri. Miestami jemne balancuje na hranici soft porna, to však v rámci ázijskej kinematografie tiež nie je nijako výnimočný jav. Mínusom je stopáž, ktorá je zbytočne prepálená vďaka niekoľkým zbytočným scénam, víziám a výlevom, bez ktorých by sa tento film kľudne zaobišiel.(22.7.2018)

• mira007

Trochu bizarní japonský film ze světa modelingu, který mi přijde jako mix filmů Neon Demon a japonského Antiporna z roku 2016, ikdyž až tak šíleně ulítlé to není, ikdyž. ... Jediné čím mne ten film zaujal byla vizuální stránka věci a zjištění, že i Japonky jsou nádherné ( Erika Sawadžiri ukáže prsa do tří minut ), ale jinak mne to minulo.(19.8.2019)

Je to mierne nadpriemerná čiastočne hororovo ladená dráma. Má dosť dobrý príbeh o slávnej modelke, ktorá si nadovšetko užíva vrchol svojej popularity a je hrdá na svoj dokonalý vzhľad, aj keď má na ňom hlavný podiel plastická chirurgia, o čom samozrejme verejnosť netuší. No všetko pekné sa raz skončí, operácie si začnú vyberať svoju daň, kvôli čomu má stále väčší problém udržať si svoj dokonalý vzhľad, jej miesto postupne preberá nová modelka, s čím sa nedokáže zmieriť a navyše ani so spoločnosťou, ktorá ju operovala nie je všetko v poriadku. Spracovanie je ale iba úplne priemerné, jedine ešte spočiatku to pôsobí viac než dobrým dojmom, keďže tvorcovia to pojali takým výrazne odlišným štýlom, cítiť v tom potenciál a bol som skutočne zvedavý, čo z toho bude. Ale už niekedy po polhodine mi bolo jasné, že z tohto pravdepodobne nič výnimočné nebude, dej síce obsahuje viacero zaujímavých prvkov, hlavne to postupné nahradzovanie druhou modelkou, sebecké správanie hlavnej hrdinky voči svojmu okoliu, ale aj tá kriminálna línia mohla byť dobrá, ale celé je to také povrchné a prázdne, často som mal pocit, že sa tu toho ani moc nedeje, takže mi to prišlo aj zbytočne naťahované a síce viacero zaujímavých scén tomu uprieť nemôžem, celkovo sa to výraznejšie nad priemer nedostane. Rovnako aj žánrovo to mohlo byť podané trochu lepšie, čakal som viac thrilleru, hlavne psychologického, krimi a možno aj hororu a nakoniec je to vlastne skôr len taká osobitá dráma, pri ktorej cítiť, že predlohou bola manga. Herecké obsadenie je celkom slušné, hlavná hrdinka to zvládla úplne ideálne, sadla mi aj postava druhej modelky, alebo pomocníčka hlavnej hrdinky, jedine niektoré vedľajšie postavy z prostredia modelingu mohli byť zvolené aj lepšie, ale nemajú až tak moc priestoru. Réžia a technická stránka sú výborné, vizuálna stránka je väčšinu času prvotriedna, či už kamera a kompozícia záberov, ale aj farby, interiéry alebo kostýmy, na to všetko je skutočne radosť pozerať a tiež to má takú zaujímavú atmosféru. Toto mohol byť výborný film, ale to by tvorcovia museli radikálne popracovať na scenári, ktorý je veľkou slabinou. Takto síce určite neľutujem, že som si to pozrel, kvôli tej vizuálne stránke sa to raz pozrieť oplatí, ale malo to podstatne naviac. 56%(15.6.2014)

• *CARNIFEX*

Lilico je mladá, krásna modelka, ktorá je pre svoj úspech, ochotná urobiť čokoľvek. Cestu na vrchol slávy módneho, ale i filmového priemyslu si vydobyla nie len vďaka tvrdej práci, ale i intrigám či poskytovaním sexuálnych služieb rôznym dôležitým ľudom v "showbiznise". Spolu s jej krásou ju však predchádza povesť arogantnej, bezcitnej osoby, ktorá nepozná medze slušného správania. Jedného dňa sa jej z ničoho nič začnú objavovať modriny po tvári. Aby toho nebolo málo, agentka agentúry prijíma ďalšiu krásku, 18 ročnú študentku Kozue Yoshikawa. Dokáže sa Lilico zmieriť s faktom úbytku krásy, či vďaka konkurencii, poklesu popularity? Pokiaľ si chce niekto prečítať "dokonalý" postreh k filmu, tak odporúčam komentár užívateľa "George Stubbart". Ani ja sám by som to zrejme lepšie nevystihol. Čo sa týka mňa. Horor ani omylom, fantasy som nepostrehol, dráma síce fajn, ale bez emocionálneho zásahu. Mrzí ma to, ale Ja som sa veľmi nudil - 45%.(21.6.2014)

Sebecká modelka, uvedomujúca si svojich kvalít a vysokej príťažlivosti si dláždi cestu k sláve za pomoci svojej šikovnosti, vypočítavosti a intríg, no sama to vo svojom živote nemá až také ľahké a za jej vzhľadom a úspechom stojí nielen intenzívna snaha, ale aj niektoré nekonvenčné rozhodnutia. Krásne natočená, bizarná dráma s dospeláckym fantasy nádychom, silným erotickým podtónom a občasným, osviežujúcim body-horror smerovaním. Zvláštny film, ktorý je zaujímavý, chytľavý, znepokojivý, vizuálne atraktívny a určite by som ho hodnotil vyššie, keby bol menej zmätený, neurčitý a trochu kratší. To však možno napraví ďalšia projekcia, pri ktorej z toho človek poberie zase iné veci.(8.5.2014)