Propaganda

• Nový Zéland Propaganda
všechny plakáty
Nový Zéland, 2012, 96 min

Kontroverzní a striktně anti-západní propagandistický film z roku 2012 se zabývá vlivem americké vizuální a spotřební kultury na zbytek světa z komunistické severokorejské perspektivy. Novozélandský scenárista a režisér Slavko Martinov v něm tvrdí, že prohnilé kapitalistické filmy a média záměrně předkládají pokřivený obraz Korejské lidově demokratické republiky, a tím živí falešnou představu o tom, jak severokorejský režim funguje. Snímek schválně paroduje jazyk a styly mediální komunikace, aby »prokázal« manipulaci s myšlením běžných občanů západního světa. Zhlédněte tento svým způsobem unikátní dokument a udělejte si vlastní obrázek o tom, kde je pravda. (Kino Svět)

Jara.Cimrman.jr

"87% Američanů nyní věří, že 11. září bylo vykonstruovanou záminkou pro válku proti teroru a příležitost odstraňovat jejich demokratická práva a svobody." A já zase věřím v to, že propagandistická čísla jsou největší slabinou tohoto dokumentu, jehož odvážné myšlenky novozélandští tvůrci raději vložili do úst severokorejského vypravěče. Určitě udělali dobře, protože v dnešní době se příliš nevyplácí říkat, že "velká" slova plná svobody, pravdy, míru, demokracie a lidských práv se stala jen prázdnými hesly hybatelů planety a důvodem k trestání neposlušných. Mně se tedy hodně líbilo to zobrazení principu, jak dostat demonstrující lid z ulic a to, že k tomu stačila televize, internet, počítačové hry a vytváření umělých potřeb. Já s tím v zásadě souhlasím, líbí se mi takové množství informací na tak malém prostoru a hlavně jsem vděčný za doplnění mých kusých informací o Austrálii či Izraeli, které si teď jdu ověřit a zjistit, jestli to celé nebyla jenom propaganda. ()

Dragoni

Severokorejský Zeitgeist(pokud se ovšem nejedná o promyšlený podvrh), který má jistě vyvolat znechucení na obou stranách, ovšem jak Komunismus tak i vrcholový Kapitalismus si jdou ruku v ruce vstříc a vždy si to odnesou ti, kteří za nic nemohou. ()

*CARNIFEX*

O vymývaní mozgov, formou vymývania mozgov. Neskutočne agresívny, manipulatívny dokument, ktorý je doslova útočnou anti-propagandou "demokracie", náboženstva, či "konzumerizmu". Samozrejme, terčom nie je nik iný ako samotná Amerika, mocenské štáty západnej Európy, Japonsko, Izrael, no a samozrejme Južná Kórea. Súdny človek si "musí" uvedomiť, že každá minca má dve strany, no nič to nemení na fakte, že v tomto priam "kacírskom" dokumente o genocíde, cenzúre, šírení lží či o falošných celebritách, predsa len zaznie mnoho trpkej pravdy. Som rád, že nežijem v Amerike, som rád, že nežijem v Severnej Kórei. "Zlaté" Slovensko. ()

Big Bear

Safra, safra to je hvězd ! Podobně jako někteří zde i já se o tomto počinu dozvěděl při čtení komentů a dokoukání filmu - V paprscích slunce. I řekl jsem si, ať mne sám Orwell odnese jestli na to nekouknu... Víte, všechno je iluze. Film je iluze, televize je iluze...Noviny jsou iluze... Všechno. Jistě, že je s námi neustále manipulováno. Dnes o moc víc než za komančů, na to vemte jed... A fikaněji... Pomalu, ale jistě. Soudruzi se už poučili. My ještě odoláme. Většina z nás má ještě protilátky od morálně nezdegenerovaných dědů a otců ještě dokáže filtrovat bludy. Mám však strach o naše děti. To je naše hlavní zodpovědnost. nenechat z nich udělat ovce a ze sebe pochopitelně. Je to jen na nás jak moc se otevřeme, jak moc si tu iluzi a manipulaci připustíme. Jak moc se jí necháme ovlivnit. Čím jsou lidé vzdělanější, čím mají větší rozhled tím jsou dle mého názoru manipulacím odolnější. Hůře se jim pak věší bulíky na nos. Tenhle experiment, nechci to ani nazývat dokumentem byl takový maglajs všeho možného a sám o sobě byl vlastně propagandou. Propagandou názorů Martinova. Líbivě seskládaný do podoby aby to jakoby do sebe zapadalo. Zlé USA, zlý Izrael, zlá katolická církev, lid omámený korporátníky, imperialistickými vrahy z vólstrýtu a reklamou... Až jsem si při tom s úsměvem vzpomněl na blázna devadesátých let Ivo Aštara Bendu a jeho sektu Vesmírní lidé... On už něco podobného tehdy věštil. Očipování lidí ještírky. On tedy k tomu ještě přihodil evakuaci lidí flotilou lodí Aštara Šerana, emzáka co s ním promlouvá a všemu bude velet... Já si už dneska o nejedné americké akcičce ve světě také myslím své, nicméně to byly USA kdo Evropu vysekaly ze dvou válek (nikterak neubírám zásluhy Rusům). A byl to zrovna Kim Ir Sen, kdo jako malej partyzán naváděl B-29 na japonské cíle... To se tehdy ještě Truman a síla USA hodily, když se osvobozovala Korea od zabijáků Japonců. Ale atomovka, která ušetřila statisíce až miliny životů, ta už se nelíbí...Starej George Bush v torpédovém Avengeru coby pilot taky bojoval statečně proti Japíkům, okupantům Korei, ale ve filmu je za zlouna za Irák. Izrael... Nikde ani zmínka o jeho napadení. Prostě si to tam Židé zabrali (zúrodnili poušť a založili moderní civilizaci), plácli si s Brity, ti zrušili mandát a Izrael tam začal zabíjet (hlavně děti soudě dle ukazovaných záběrů převážně na mrtvolky novorozeňat - to je panečku ta propaganda!). Co Palestinci? Sem tam sám rejža v tom měl maglajs a když ukazoval Kolumba, zamotaly se mu tam záběry na rytířskou jízdu z nějakého filmu, hádám o dvě století zpět... Církev je hnus, mate lidi kultem smrti, ale když černý pastor z Afriky odsuzuje Izrael šup s ním do dokumentu ! A toho tam bylo mraky... Prostě guláš. Co je nedemokratického na reklamě? Jestli nějaký tydýt si kupuje Marlbora a připadá si jako komboj, je to jeho věc. Trh zkrátka soupeří o zákazníka prezentací svých výrobků. Nakolik úspěšně a dle kvality produktu pak generuje zisk. Žijeme halt v kapitalismu. Jasně, možná v Severokorejcům připadá bezva hladovět a čekat na potravinovou pomoc v podobě pytlů rejže z Číny. Stále té samé, v tom samém pytli... Bez reklam. Já si radši v krámě u regálu třeba s jogurty mezi dvaceti vyberu ten co mi chutná a nijak se kvůli tomu necejtím nikým řízen či mozkovymýván. Závěr? Celkem zajímavé, hlavně ze začátku, v souhrnu jen kupa polopravd, domněnek a interpretací autora leckdy drasticky zdůrazněna sestříhanými záběry možná někdy s incidenty ani nesouvisejícími. Ke konci už lehce nudné... Jestli to nemyslel pan autor vážně a bral to jako takovou provokaci, ok. Jestli ano, koleduje si jen o to, že to nějakej jednodužší Marboro man vezme vážně a prchne do toho posledního ráje na zemi jménem Severní Korea. Pak ho má ale na svědomí ! * * * () (méně) (více)

Spinosaurus

Severokorejci kážou vodu a pijí víno. Kdybychom ponechali audiozáznam a vyměnili obrázky, klidně by to šlo použít i proti KLDR. Ve filmu je kritizována reklama, láska ke smrti, náboženství, atd., ale tohle přesně v bledě modrém praktikují i komunisté, akorát místo reklam na deodorant vymývají mozky reklamou na socialistický režim. V dokumentu jsou překrucována fakta, účast USA ve válce proti Hitlerovi trošku skřípe, takže to zamluvili spoustou konspiračních teorií. Můžeme zde narazit i na kritiku konzumního života, kritiku války proti terorismu (spiklenecká teorie o 11. září), kritiku zakrývání problémů americké společnosti (hlavně, že KLDR nic nezakrývá) a další a další pošpiňující rozbory (pseudo)odborníků. Pět hvězdiček tedy za dokumentární přínos, protože jsem nikdy nemyslel, že se něčeho takového (s cz titulky) dočkám. Pokud v něčem souhlasím, tak je to zmínka o filmech Quentina Tarantina. Tady udeřili hřebíček na hlavičku. ()

PanCitron

Neskutečně meta záležitost. Martinova hra na severokorejskou propagandu určitě neminula svůj cíl a vcelku zajímavě si s divákem pohrává. Občas natolik, že člověk velice snadno uvěří nebo minimálně začne pochybovat o skutečnosti.Využívá k tomu samozřejmě léty nejosvědčenější témata jako jsou třeba antisemitismus, komerci nebo zahraniční politiku USA. Výborná hra, jen na 90 minut je toho snad až moc. ()

Marek1991

Veľmi veľa pravdy a faktov, ktoré sa inde často zamlčujú, je to proste smršt o našom svete, akurát čo ma mrzí, že svojvolne vykladané, napríklad ohľadom náboženstiev, taktiež kritika iných štátov a ospevovanie toho svojho, pritom aj použité zábery sú z akýchsi vojenských prehliadok, či akoby spartakiád, lebo bežný život v KĽDR sa tiež nedá veľmi pochváliť. Odvolávanie sa na západných mysliteľov je tiež kontroverzné, no podľa mňa skôr podsúvanie slovíčiek, čísel, vyberanie toho zlého, či nespomenutie druhej strany z toho neurobí severokórejský Zeitgeist, ale áno veľa pravdy na tom je a moje hodnotenie je tak na hrane troch a štyroch hviezd najmä kvôli tým vysokým počtom obetí rôznych chorôb a príčin, ktoré sme už mohli potlačiť. Je to celé však priehľadné a tak pravdu od lži, či manipulácie podľa mňa rozpoznáte. ()

easaque

+3* vyzbrojen zvědavostí jsem se vrhnul do dvou filmů, které by mohli dobře charakterizovat dnešní Severní Koreu - dokumenty Propaganda a V paprscích slunce. Propagandistický film Severní Koree, byl bezesporu taky zajímavý. Využívá všech prostředků, jak ukázat prohnilý životní styl kapitalistického nepřítele a tím získat své stoupence. Nemůžu říct, že tam bylo málo toho, s čím bych nesouhlasil, ale jakýkoliv extrém je prostě špatný. Na tomto dokumentu je nebezpečné to, že jednoduše smýšlející lidé, které nezajímají souvislosti, se ho chytnou a budou brojit proti "demokracii" na základě konspiračních teorií. Rozhodně je podnětný v mnoha věcech, přesto budu ve svém hodnocení velmi opatrný a zůstanu u zlatého středu. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

zette

Je to takova propaganda v propagande, ale neskutecne trefna, bohuzel. Je sice hezke, ze si v te nasi pojebane demokracii muzeme takovy dokument pustit, ocividne ale zajima jen zlomek lidi. ()

muti

celkom nove zabery (Jersey Shore) su to takze to asi nebude klasicky povinny DRPK vecernicek ako sa film predstavuje. pride mi to ako "found footage" Blair Witch. miestami pravdive, miestami usmevne ako spojit pravdive a prikraslene, zaujimavy pohlad. a zaujalo ma aj spomenutie Chomskeho. zeby to bol taky korejsky priklad, ze ho tam citovali? no neviem ci im to meno nieco hovori... ak toto vzniklo na Zelande tak ktovie co naozaj pozeraju severokorejci, ale podla mna su skor na historicke vitazstva a prihody zo zivota Vecneho Kim Ir Sena, co napokon vidiet aj v cestovatelskych serialoch o DRPK. ()

Sticks

Prekvapivo precízny dokument o propagande, venujúci sa jej výskumom azda v každej sfére. Ešte viac prekvapujúco, že zbytočne nedémonizuje celého hada, ale sústredí sa len na motívy hlavy. Táto kritika je ešte viac cítiť a silnejšie vyznieva, keďže je SK izolovaná od jeho zdroja. Čo sa týka chýb na kráse, tak spomeniem spomalené prevrátené zvuky, ktoré boli občas počuť(nevedomé červy?) a menšia záverečná ,,propagandistická,, sekvencia SK. Avšak dosti zanedbateľné, vzhľadom na precíznosť dokumentu operujúc s faktami vyskytujúcimi sa v iných dokumentoch. Jasných 5. ()

Eldar80

Naprosto perfektní počin Novozélandských filmařů. Dokument sice obsahuje kontroverzní části, ale odpověď na předkládaná témata si každý musí najít sám. Ostatně jejich pojetí tomu odpovídá. Očividně i zde si někteří myslí, že se jedná o dílo KLDR. Tvůrci však jen použili jejich zemi jako určité zrcadlo. I přes docela drsná témata mě to bavilo, protože nadsázka a forma dokumentu mi přišla velmi vtipná. Doporučuju. ()

kolly13

Nevěřil bych, že severokorejci umí natočit film, který zaujme a nastaví světlo. Jasně, jsou tam místy nesmyslné zkratky, neobjektivní argumenty, apod. Ale to se čekalo. Co naopak překvapilo, byl výčet a pojmutí protiargumentů. V jedné věci se ale soudruzi přepočítali - jak vehementně kážou proti dopadům demokracie a korporací, to samé můžeme rozporovat u jejich systému. Ale jako náhled "zvenku" na reklamu, populismus, chamtivost a pro mě strašák = nadnárodní korporace, slouží pseudodokument velice dobře. ()

FotrFucker

Dokument, který je představen jako propaganda Severní Koreje. Je to, ale mystifikace a kritika západní společnosti. Lžou nám už dlouho. Demokracie vlastně neexistuje, je to jen iluze pro otroky konzumu. ()

Solitude

tak teraz sa KLDR trafila do cierneho. Hviezda dole za ten koniec. Paradoxne je ako zidokapitalizmus pouziva nacistov a teroristov ako verejneho strasiaka c.1 napriek tomu, ze vyuziva rovnake praktiky ()

dj_p_j

Nič nové pod slnkom - jeden diktátorský režim ukazuje v rámci propagandy prstom na iný diktátorsky režim. Ak ale zabudneme na účel dokumentu, tak fakty sú žiaľ pre nás dosť smutné: ~95% z toho, čo film ukazuje, je v podstate skutočná história a stav 'západnej civilizácie' a aj priemerne inteligentný človek si domyslí, že sú len dve možnosti kam to môže viesť...(ok, buďme optimisti a verme, že tri). Film veľmi trefne a zrozumiteľne pomenováva viaceré veci (napr., že celebrity nie sú v čase diktatúry nič iné ako nástroj propagandy a teda kolaboranti) a tiež uvádza niekoľko zaujímavých štatistík, ku ktorým sa človek ťažko dostane (určite nie v našich médiách). Bez zaváhania by som doporučil vystrihnúť z filmu severokórejskú propagandu a pár vecí, ktoré by boli pre konzervatívnych jedincov príliš kontroverzné a púšťať ho povinne deťom od druhého stupňa základnej školy s tým, aby na nejakú tému z filmu napísali esej. Bohužiaľ toto je dnes v našej "demokracii" už nemožné, pretože viaceré fakty z filmu sú legislatívne klasifikované ako protizákonné (hoci sú pravdivé). Preto len navrhnem tu prítomným rodičom, aby film pustili svojim deťom, ak už dosiahli dostatočný vek a vedia si uvedomiť, že veci nie sú vždy také, ako ich ukazujú v telke. ()