Kam zmizel kurýr

Sci-Fi

Československo, 1981, 86 min

Celkom dobrý nápad. Pekné ukážky českých sci-fi filmov. Všimli ste si akú peknú postavu mala E.Jakoubková.... Film je celkom ...60%.(13.3.2007)

• LiVentura

Zvláštní.... divné..?!!!(1.8.2009)

Ale jo, šlo to. Nicméně citované filmy jsou o hodně zábavnější než tenhle. Jinak závěrem: pořád lepší Kanyza, než hrázný Palyza.(24.7.2010)

• dopitak

Režisérská sebevražda. Otakar Fuka vykrádá sám sebe a taky další významné scény ze skvělých českých scifi. To by vůbec nevadilo, kdyby jeho Kurýr měl alespoň nějaké nosné téma. Nijak nevysvětlená báchorka o člověku z jiné galaxie je ale motivem na půl odstavce předposlední strany předrevolučních Květů, nemá vůbec žádnou atmosféru a nabízí jediné zajímavé (pochopitelně, jak jinak) pouze prostřednictvím ukázek z významných čs sci-fi. Film, u něhož ztratíte čas.(23.8.2016)

Veľmi originálny nápad. Dokonca aj celkom dobre spracovaný, len je cítiť, že z takéhoto námetu sa dalo predsa len dostať viac. Scenár je tak trochu chudý, akoby bol nakrútený podľa krátkej poviedky a bol umelo natiahnutý na celovečerák. Možno to chcelo doňho vtesnať ešte podzápletku navyše, napríklad ukázať bližšie paralelne aj život kuriéra. Inak ale veľmi príjemné prekvapenie a to aj preto, že som o tomto filmíku nikdy nepočul a ani v televízii som naňho nikdy nenarazil, čo ma dosť udivuje.(27.9.2019)

Sice průměrná česká sci-fi, která mnoha citacemi i doslovnými odkazy má být holdem českým sci-fi snímkům let minulých, ale na druhé straně má zajímavou a zvláštní atmosféru i herecký výkon "tajuplného" Jana Kanyzy. Ten představuje muže, Čechoaustralana, jenž pátrá s mladou ženou po svých údajných českých předcích, přitom mu jde o to najít místo, odkud se může vrátit zpátky na svou planetu. Osobně na tenhle film dodnes rád vzpomínám, škoda, že patří do trezoru (přes 15 let nebyl v televizi, nikdy nevyšel na videu, natož DVD).(20.12.2004)

• fragre

Pan režisér udělal zásadní chybu, že do filmu zakomponoval ukázky ze starých českých vědecko-fantastických filmů, neb ve srovnání s nimi vyniká obvzvláště utahaný a nanicovatý děj jeho vlastního filmu.(12.3.2011)

Ďalší vcelku vydarený československý pokus o vážne sci-fi. Má dobre napísaný scenár a obsiahlejšie zábery z iných filmov tohto žánru strihnuté do snímku dielo nebrzdia, naopak ho posúvajú dopredu a vyznejú ako jeho súčasť.(10.3.2013)

K-Pax počesku, chtělo by se říct. Film je velmi zajímavý v oblasti námětu, realizace trošku pokulhává. Je to v principu zajímavá koláž českých sci-fi filmů a knih, která hledá společné motivy a jejich prostřednictvím rozehrává příběh o mimozemském cestovateli. Bohužel jde film v tomhle spíše po povrchu, hledá příběhové podobnosti, nikoli tématické podobnosti. Průměrnost filmu je podtržena přehnaně explicitním závěrem. Ale jak píšou jiní - mohlo to být skvělé.(21.3.2011)

• zette

Namet neni uplne spatny a originalita nejde filmu uprit. Ukazky z cizich filmu jsou vsak moc dlouhe a rusi uz tak chaby pribeh. Tajemna postava Kanyzy je sice zajimava, ale obsahove film nema divakovi co nabidnout. Snad fanouskum sci-fi ci Kanyzy, jinak fakt nevim...(29.10.2017)

Nemam rad komentare filmu v style zvlastni ... divne - jednak to nic nevypoveda o uzivatelovi a jednak sa o filme nic nedozviem. Zase na druhu stranu citat Eodeonove litanie - to je masaker, sam sa stratim v komentari a ani neviem, co podstatne si zobrat. Rezisera Otakara Fuku si pamatam len, ze natocil Pumpari od zlate podkovy - a to bude asi aj jeho najlepsi film. Tuto vladne rezisersky rutina, kulisy plane, dialogy o nicom. A presne jak napisal fragre - tie ukazky starych vedecko -fantastickych filmov tam nemaju co hladat - skor to skodi nez pomaha : 55 %(28.7.2018)

Příjemná oddychovka...v které ale tvoří jistě polovinu ukázky z české filmové scifi.. Napsali: Otakar Fuka Drahoslav Makovička Josef Nesvadba(5.4.2012)

• vitekpe

Nudnejsi sci-fi pribeh, doprovozeny ukazkami z cs sci-fi filmu. Pekna Eva J. P.S.: s nostalgii jsem pohledl na IL62 v uvodni scene...(12.6.2014)

Velmi dobrá myšlenka českého Sci-Fi žánru.Pro někoho se může zdát nudné ovšem s ohledem na rok kdy film vznikl sem se rozhodl,že budu volit čistý půměr!(9.7.2009)

Jsem celkem zklamaný. Já jsem doufal, že z toho bude něco mysteriózního, kde nebude jisté, jestli ten Jones je nebo není mimozemšťan, jenže ono to tady je docela znát už od začátku a tak z toho celého vlastně je jenom pocta československým sci-fi, od film po knihy, z každého filmu tu někdy je i snad osmiminutová (!) ukázka, což je strašně moc a celé mi to tak pak připadá, jako by to mělo jenom ucpat čas, protože ten film by bez těch záběrů z jiných filmů neměl ani hodinu. Do toho tu ještě je milostná zápletka jako z Jméno kódu: Rubín. Takže z toho je, ze začátku sice funkční, ale pak rozplizlá historka o tom, jak někdo něco hledal (nebudu spoilerovat) a začne se o něj zajímat žena jménem Marcela, která momentálně píše sci-fi povídku a on jí s ní pomáhá. Pak ještě přišlo posledních 5 minut, do kterých Fuka nějakým zázrakem narval všechno, co mi tam za celou dobu chybělo. Právě ty se mi líbily a kdyby to bylo rozvedené po celý film, určitě bych dal vyšší hodnocení. Takhle z toho je ne úplně špatná sci-fi, ale je dost nevyužitá. přitom to mohlo být fakt něco, je vidět, že Fuka na to měl, ale úplně se mu to nepovedlo. I když nakonec to ale na ty 3* je, nebylo to úplně špatný, ale chyb tam je mnoho.(23.3.2019)

Mě tento film mile překvapil. Díky němu vím, že mám dost velké mezery týkající se největších českých sci-fi filmů. Materiál ukázek sice byl možná delší, než samotné scény filmu, ale to mi vůbec nevadilo - pěkně to všechno pasovalo. Chvilkami by se dal tento film přirovnat k takové české Šifře mistra Leonarda.(23.7.2010)

Taková raritka, jíž kanonická Encyklopedie fantastického filmu dokonce věnuje místo mezi „hlavními filmy“. Kanyzovo hledání souvislostí a větření stop v dějinách působí jako nějaká povídka od Ludvíka Součka (ve skutečnosti námět pochází od Nesvadby) a do celovečerní stopáže je vycpávána teprve pasážemi ze starších českých sci-fi (jedna z nich je Akce Bororo též od režiséra Fuky, ale ono asi na výběr moc nebylo). Ještě že australský bohemista chodí tak rád do kina, pokud zrovna nebloumá po Novém Městě nad Metují. Ale ani tam, ani v rozhovorech s čerstvou přítelkyní (která píše vědeckofantastickou povídku do sobotní přílohy Práce a konzultuje s ním dějovou linku) to přes určitou naivitu moc neskřípe ani nenudí, což je myslím zásluha hlavně Jana Kanyzy, kterému toho rezervovaného, tajemného, ale sympatického cizince člověk docela věří. Moje očekávání, jak s ním po filmech Karla Zemana nebo Muži z prvního století zacloumají třeba Blízká setkání třetího druhu, zůstalo bohužel neukojeno (i v Paříži dávali Vynález zkázy). Znárodnění kinematografie (k jehož výročí film podle zmíněné EFF vznikal) má holt své meze.(15.12.2012)

Taky si myslím, že film má něco do sebe. Kanyza je dobrý a postupné pátrání a odkrývání souvislostí s největšími autory scifi je zajímavé. Kdyby se někdo pokusil o "handkou natočený noir-remake" s lepším scénářem a hutnější atmosférou, mohlo by to být skvělé.(30.4.2010)

• lubospoti

Samotný film těží zejména ze zakomponovaných ukázek starších českých vědecko-fantastických filmů. Děj samotný má problematický spád a nevýraznou atmosféru. Námět filmu je originální a zajímavý, ovšem provedení pokulhává.(16.9.2013)

• JohnnyBane

Kam zmizel kurýr Kanyza ? Šel práskat StB :-)(19.4.2015)

Pro mě, jaksi, samozřejmě, v kontextu doby a prostředí vzniku, celkem koukatelná věc!(24.7.2010)

<< předchozí 1 2 3