poster

Potrhlá Andula (TV film)

Pohádka

Československo, 1982, 52 min

 • honajz
  **

  Blbá a blbější po česku v roce 1982... Jako takovou krávu, jakou musela hrát chudák Freimanová, aby jeden pohledal, a klidně bych ji tomu tlustoprdovi nechal, ať si holka užije, až jí tu nevymáchanou hubu zavřou. A Ťulda taky nedostal zrovna moc inteligentní postavu ke hraní. A jako zápletku nahodit, že se má chlap vyjádřit... to by mnohé ženské dodnes seděly na ocet. Vtipné to rozhodně nebylo, spíše ujeté, a protože to není první podobná pohádka od tehdejšího ženského klanu ČsT, podezírám je, že občas psaly a točily pod vlivem nějakých omamných látek. (Třeba jsem dodnes nepochopil, jak tak starý pán mohl mít tak malé děti, pokud to všichni byli sourozenci Anduly.)(7.3.2016)

 • Jezinka.Jezinka
  ***

  "Andulo, pomoz, těsto tady dělá věci, co těsto dělat nemá, Andulo, jeden z tvých asi pěti sourozenců tu sebou mlátí o zem, další nespí a ještě jiný se snaží naštípat dříví tupou stranou sekery." Pan otec se opírá o plot a skučí, že kdo mu opraví střechu. Do toho pobíhá rozverně pološílená Andula s úhledně spleteným copem a rozcuchanou ofinou, vede nepříjemným skojíkavým hlasem Veroniky Freimanové bodré řečí a vůbec potvrzuje to, co je tu nazýváno potrhlostí. Celé to je o tom, že Andula potřebovala jen najít šikovnou podnikatelskou příležitost, aby ukázala, co v ní je a zbohatla, a to zas potřebovala k tomu, aby mohla vést k morálním výšinám chlapíka, za kterého se rozhodla provdat. Nevím, zda to byly zrovna výšiny, kam ho přivedla, ale k tomu oltáři ho dovlekla.(26.4.2014)

 • Mia...
  ****

  Lehce rozporuplne rekla bych. Andula moc krasy nepobrala a hraje ji jedna z nejhezcich herecek te doby? Te osklivosti se lehce neda verit. Mozna i tezce, vlastne. Dej byl bezvadny. Na studiovou pohadku jsem byla primo nadsena scenarem i zpracovanim. Skvele zahrane a vsechno bezelo jako po masle, dokud jsem se nedockala konce a nastala katastrofa. Prijde mi, ze cely scenar napsal temer umelec a jeho praci ve finale dokoncilo male rozjarene ditko. Zaver absolutne neodpovidal celemu dilu. Byl prilis rychly a jednoduchy. Pohadka me nadchla na tuto kvalitu naprosto a konec zklamal, ale i tak za herecke obsazeni a temer cely scenar davam za 4*.(17.11.2012)

 • rakovnik
  ***

  Průměrná pohádka v celkem povedených televizních kulisách, s poměrně zdařilými postavami. Andula umí hodně, třeba hráběmi strkat do kolébky a přitom kladivem v druhé ruce mlátit do střechy chalupy, nakonec ale přijde na pravé zlaté dno a i svého vyvoleného zvládne přesvědčit, že ji chce. Prostě pohádka jak má být.(29.3.2015)

 • otík
  ****

  Příjemná a milá pohádka podle předlohy Františka Kožíka, která je sice studiová, ale vůbec to nepůsobí tak uměle, jak to často bývá. Bezstarostný herecký výkon Freimanové pomáhá příjemnému a poklidnému ději o Andule, která sice moc krásy nepobrala, zato je pracovitá a plná chutí se něco naučit. A tak společně se svým malým bratříčkem odejde do hlubokého lesa k zestárlému čaroději, aby tak udělala nejen pořádek, ale i kus práce a ke štěstí tam přišla. Pohádka nabízí příjemnou hodinku bez nějakých výraznějších záporů. Hudba: Jiří Václav(31.7.2012)