Nutno říci, že komunisti v čele s Gottwaldem byli nebezpeční fanatici a manipulátoři, kteří ,,své věci" věřili (chuť moci přišla s upevněním si pozice po Únoru). Mnozí z nich byli křupani bez vychování a skrupulí, ale o to víc byli nepříjemní političtí protivníci. Bohužel herci chvílemi vypadali jako parta komiků co žere párky a legračně sprostě mluví (krom představitelů Slánského a Gottwalda, ti byli po celou dobu brilantní). Přesto bravo.(18.11.2016)

A v Čechách po válce ještě více přituhuje. Gottwald je na vrcholu sil a dává o sobě řádně vědět. KSČ je silná a ostatním stranám se to nelíbí. Řeší to radikálně... odstupují a rozhodnutí nechávají na Benešovi. Ten je již nemocný, starý a znechucený vším, co se po válce odehrává. Vcelku věrohodně vykreslená politická atmosféra té doby. Gottwald je zde opravdu politik excelentního umu. Dialogy jeho osoby a komunistických soukmenovců jsou děsivé i zamýšlení hodné (v rámci toho, co přijde později). Debata nad tím, jak panu prezidentu Benešovi pomoci a co udělat pro únor 1948 je vrcholem celého dějství (i s následnou sekvencí s Eduardem Benešem). 80%(18.4.2017)

První z vrcholů, dalo by se říct. Chladnokrevnost Klementa Gottwalda je až mrazivá. Suverénně nejlepší herecký výkon celé série zde odstartoval Jiří Vyorálek v roli prezidenta vraha. S jakým zápalem k tomu přistoupil, to je neuvěřitelné. Celý díl je pojat velice dobře. Zatímco demokrati vyčkávají a kalkulují, co udělá Beneš, komunisti se slezou u Gottwalda, žerou párky a jednají. Velmi věrohodné. Avšak tato událost našich dějin byla snad tím nejhorším, co nás mohlo potkat. Začátkem vlády bolševiků. Začátkem krádeží, vražd, strachu, pronásledování. Že tohle dopustil, to Benešovi nikdy neprominu. Jasně, Západ zradil před válkou, tak šel na Východ. Ale věřit komunistům? Sakra pes, jak jen mohl? V tomto díle se mi už líbí zahraný Beneš, protože Finger se mi na tuhle roli od začátku moc nehodil, Jan Novotný je věrohodnější. Unavený stařec, pomalá, rozvážná mluva a na konci zjistí, že vlastně to celé prohrál. Líbí se mi i Jaromír Dulava v roli Zápotockého. Komunisté jsou zde vykreslení jako chladnokrevní ožralí burani, což je ne nepodobné skutečnosti. Pokud mi zde něco chybí, pak otázka Jana Masaryka, ale chápu, že se to nedalo vměstnat všechno do jednoho dílu s danou stopáží, podobně jako v případě prvního dílu.(23.1.2017)

Především v druhé polovině opět brilantní díl, před tím spíše upovídaná a nic neříkající hra na politiky. Vůbec ovšem nechápu, proč E. Beneše hraje jiný herec, když v předchozím díle byl Beneš jen o 7 let mladší a hrál ho velmi dobře Martin Finger. Zde ho hraje Jan Novotný a opět je to výborný Beneš, jen prostě má jiný hlas a je to hrozně poznat. Jinak ale díky tvůrcům za výtečné přiblížení už poněkud zapomenutého, ale o to důležitějšího zlomu českých dějin.(30.12.2016)

Podle mého názoru období 2. pol. čtyřicátých let a počátek let padesátých je v rámci Českého století zpracováno opravdu špičkově, a tyto epizody patří k tomu nejlepšímu, co série nabízí. V této epizodě sledujeme osudy prezidenta Edvarda Beneše, který už je starým a takřka zlomeným člověkem, který už nemá sílu vzdorovat dynamickým a sebevědomým komunistům. Ocenit lze opět výborné herecké výkony, zejména pak Jana Novotného v roli Edvarda Beneše a samozřejmě také Jiřího Vyorálka v roli Klementa Gottwalda. Docela mě překvapilo obsazení Jiřího Vyorálka do role "Klémy", protože Gottwald byl ve skutečnosti člověk poměrně sešlý, nemocný a měl kladný vztah k alkoholu a v tomto filmu vypadá jako pravý protiklad.(13.8.2017)