Nutno říci, že komunisti v čele s Gottwaldem byli nebezpeční fanatici a manipulátoři, kteří ,,své věci" věřili (chuť moci přišla s upevněním si pozice po Únoru). Mnozí z nich byli křupani bez vychování a skrupulí, ale o to víc byli nepříjemní političtí protivníci. Bohužel herci chvílemi vypadali jako parta komiků co žere párky a legračně sprostě mluví (krom představitelů Slánského a Gottwalda, ti byli po celou dobu brilantní). Přesto bravo.(18.11.2016)

První z vrcholů, dalo by se říct. Chladnokrevnost Klementa Gottwalda je až mrazivá. Suverénně nejlepší herecký výkon celé série zde odstartoval Jiří Vyorálek v roli prezidenta vraha. S jakým zápalem k tomu přistoupil, to je neuvěřitelné. Celý díl je pojat velice dobře. Zatímco demokrati vyčkávají a kalkulují, co udělá Beneš, komunisti se slezou u Gottwalda, žerou párky a jednají. Velmi věrohodné. Avšak tato událost našich dějin byla snad tím nejhorším, co nás mohlo potkat. Začátkem vlády bolševiků. Začátkem krádeží, vražd, strachu, pronásledování. Že tohle dopustil, to Benešovi nikdy neprominu. Jasně, Západ zradil před válkou, tak šel na Východ. Ale věřit komunistům? Sakra pes, jak jen mohl? V tomto díle se mi už líbí zahraný Beneš, protože Finger se mi na tuhle roli od začátku moc nehodil, Jan Novotný je věrohodnější. Unavený stařec, pomalá, rozvážná mluva a na konci zjistí, že vlastně to celé prohrál. Líbí se mi i Jaromír Dulava v roli Zápotockého. Komunisté jsou zde vykreslení jako chladnokrevní ožralí burani, což je ne nepodobné skutečnosti. Pokud mi zde něco chybí, pak otázka Jana Masaryka, ale chápu, že se to nedalo vměstnat všechno do jednoho dílu s danou stopáží, podobně jako v případě prvního dílu.(23.1.2017)

Jeden z historicky nejpovedenějších a snad i nejvěrnějších dílů - je tady krásně vidět ta bezbrannost a bezzubost demokratických politiků, rozvrácenost sociální demokracie, odhodlání a nekompromisnost komunistů i tragická role Beneše. Jak říkám vždycky, chybou Beneše nebyl únor 48, ale chybou bylo to, co dělal předtím, že tu republiku k tomuto vůbec dovedl - a že právě on na tom svou láskou k východu měl lví podíl... A právě Beneš se mi tady v tomhle díle líbí nejvíc - Jan Novotný je jako vždy nejlepší. Je smutné, že nedostává víc pořádných a velkých rolí, je to Pan Herec. Vyorálkův Gottwald je možná na pohled zbytečně sympatický, ale vychcaný je dost. Je dobře (a to je důvod páté hvězdy), že se tady Sedláček obešel bez svého nejoblíbenějšího motivu - nahého chlapa.(8.2.2017)

Viděl jsem to už při tv-premiéře, takže dodatečně : ne 5, ale 6 hvězd a 96 %.... . Výstižné vykreslení bolševiků coby všehoschopných gangsterů. Ostatně už Josif V.Džugašvili alias Koba (od 1917 Stalin=ocelový...) - jeho banda (tj. "profesionální revolucionáři") - byl už v r. 1906 nechvakně známý nejen v Gruzii, ale v celém Zakavkazsku jako krvelačný a nelítostný bankovní lupič a vlakový bandita - podrobnosti jsou na wikipedii ..... .(1.3.2018)

A v Čechách po válce ještě více přituhuje. Gottwald je na vrcholu sil a dává o sobě řádně vědět. KSČ je silná a ostatním stranám se to nelíbí. Řeší to radikálně... odstupují a rozhodnutí nechávají na Benešovi. Ten je již nemocný, starý a znechucený vším, co se po válce odehrává. Vcelku věrohodně vykreslená politická atmosféra té doby. Gottwald je zde opravdu politik excelentního umu. Dialogy jeho osoby a komunistických soukmenovců jsou děsivé i zamýšlení hodné (v rámci toho, co přijde později). Debata nad tím, jak panu prezidentu Benešovi pomoci a co udělat pro únor 1948 je vrcholem celého dějství (i s následnou sekvencí s Eduardem Benešem). 80%(18.4.2017)