První z vrcholů, dalo by se říct. Chladnokrevnost Klementa Gottwalda je až mrazivá. Suverénně nejlepší herecký výkon celé série zde odstartoval Jiří Vyorálek v roli prezidenta vraha. S jakým zápalem k tomu přistoupil, to je neuvěřitelné. Celý díl je pojat velice dobře. Zatímco demokrati vyčkávají a kalkulují, co udělá Beneš, komunisti se slezou u Gottwalda, žerou párky a jednají. Velmi věrohodné. Avšak tato událost našich dějin byla snad tím nejhorším, co nás mohlo potkat. Začátkem vlády bolševiků. Začátkem krádeží, vražd, strachu, pronásledování. Že tohle dopustil, to Benešovi nikdy neprominu. Jasně, Západ zradil před válkou, tak šel na Východ. Ale věřit komunistům? Sakra pes, jak jen mohl? V tomto díle se mi už líbí zahraný Beneš, protože Finger se mi na tuhle roli od začátku moc nehodil, Jan Novotný je věrohodnější. Unavený stařec, pomalá, rozvážná mluva a na konci zjistí, že vlastně to celé prohrál. Líbí se mi i Jaromír Dulava v roli Zápotockého. Komunisté jsou zde vykreslení jako chladnokrevní ožralí burani, což je ne nepodobné skutečnosti. Pokud mi zde něco chybí, pak otázka Jana Masaryka, ale chápu, že se to nedalo vměstnat všechno do jednoho dílu s danou stopáží, podobně jako v případě prvního dílu.(23.1.2017)

Především v druhé polovině opět brilantní díl, před tím spíše upovídaná a nic neříkající hra na politiky. Vůbec ovšem nechápu, proč E. Beneše hraje jiný herec, když v předchozím díle byl Beneš jen o 7 let mladší a hrál ho velmi dobře Martin Finger. Zde ho hraje Jan Novotný a opět je to výborný Beneš, jen prostě má jiný hlas a je to hrozně poznat. Jinak ale díky tvůrcům za výtečné přiblížení už poněkud zapomenutého, ale o to důležitějšího zlomu českých dějin.(30.12.2016)

Jeden z historicky nejpovedenějších a snad i nejvěrnějších dílů - je tady krásně vidět ta bezbrannost a bezzubost demokratických politiků, rozvrácenost sociální demokracie, odhodlání a nekompromisnost komunistů i tragická role Beneše. Jak říkám vždycky, chybou Beneše nebyl únor 48, ale chybou bylo to, co dělal předtím, že tu republiku k tomuto vůbec dovedl - a že právě on na tom svou láskou k východu měl lví podíl... A právě Beneš se mi tady v tomhle díle líbí nejvíc - Jan Novotný je jako vždy nejlepší. Je smutné, že nedostává víc pořádných a velkých rolí, je to Pan Herec. Vyorálkův Gottwald je možná na pohled zbytečně sympatický, ale vychcaný je dost. Je dobře (a to je důvod páté hvězdy), že se tady Sedláček obešel bez svého nejoblíbenějšího motivu - nahého chlapa.(8.2.2017)

Dnes je to 70. let. Komunisté to svinstvo otevřeně oslavují. Je to doba, která měla na podobu našeho státu asi největší vliv, díl je pořád svým způsobem aktuální, což mu dodává na síle a kontroverznosti. Pro mě prakticky neznámý Jiří Vyorálek svoji roli Gottwalda podal fantasticky, a super byla i například vložka s jeho ženou Martou, párky a sprostými vtípky, která udělala z historických postav debatujících o revoluci partu obyčejných, trochu křupanských chlápků. I Jan Novotný zahrál Beneše tak, že z něj není černobílá postava, ale starý, slábnoucí člověk, který nezvládl situaci. Demokratičtí politici nejsou hrdiny bojujícími proti teroru, ale spíš skupinou bezradných lidí, kteří byli v téhle strategické hře za mazaným Gottwaldem neustále o tah pozadu. Škoda, že to skončilo takhle. Oživovat si ty události a přitom vědět, že ti hajzlíci to vyhrají, to bolí.(25.2.2018)

Nutno říci, že komunisti v čele s Gottwaldem byli nebezpeční fanatici a manipulátoři, kteří ,,své věci" věřili (chuť moci přišla s upevněním si pozice po Únoru). Mnozí z nich byli křupani bez vychování a skrupulí, ale o to víc byli nepříjemní političtí protivníci. Bohužel herci chvílemi vypadali jako parta komiků co žere párky a legračně sprostě mluví (krom představitelů Slánského a Gottwalda, ti byli po celou dobu brilantní). Přesto bravo.(18.11.2016)