Zabíjení soudruha (1951) (E05) (epizoda)

Drama / Válečný / Historický

Česko, 2013, 1 h 23 min

Epizoda je to parádní a místo abych se snažil vykreslit paranoidní atmosféru strachu, tak sem překopíruju text z hlubin internetu. Poměrně přesně vystihuje absurdní poměry v totalitním státe. "Jen co umřel Lenin, ukázalo se, že druhý muž ve straně, soudruh Trockij, je zrádce. Kameněv, Zinovjev, Bucharin a Stalin Trockého svrhli a vyhnali ho ze SSSR. Jenže za pár let se zjistilo, že Kameněv, Zinovjev a Bucharin jsou také nepřátelé a zrádci. A tak je udatný Genrich Jagoda zastřelil. A o něco později Ježov zastřelil zahraničního agenta Jagodu. Za další pár let se však ukázalo, že Ježov není soudruh, ale sprostý zrádce a zahraniční agent. Tak ho zastřelil Berija. Po smrti Stalina všichni pochopili, že Berija je taky zrádce. A tak Žukov svrhl a zastřelil Beriju. Ale Chruščov brzy pochopil, že Žukov je nepřítel a spiklenec. A poslal ho do penze. A o něco později se zjistilo, že dokonce i Stalin byl nepřítel, škůdce a zrádce. A spolu s ním i velká část politbyra. Takže Stalina vyšoupli z mauzolea a čestní straníci v čele s Chruščovem rozehnali politbyro i s Šepilovem. Uběhlo několik let a už nešlo nevidět, že Chruščov je voluntarista, bídák, avanturista a nepřítel. Tak ho Brežněv poslal do důchodu. Jen co Brežněv umřel, zjistilo se, že byl škůdce a překážka rozvoje. Pak přišli dva, jejichž jména si nikdo nepamatuje, protože padali jeden po druhém jak mouchy. Až se k moci dostal mladý a energický Gorbačov. A zjistilo se, že celá země je plná zrádců a nepřátel, ale on to prý spraví. A pak se SSSR rozpadl a zjistilo se, že Gorbačov je nepřítel a zrádce."(5.11.2018)

Další skvělý a zároveň drsný díl (např. začíná popravou dr. Milady Horákové), který hezky ukazuje přátelství Gottwalda se Slánským, které se po 25ti letech rozplynulo díky nátlaku Moskvy na Gottwalda. Jiří Vyorálek si Gottwalda přímo užil a David Novotný nečekaně dobře zahrál Slánského. Zbytek obsazení většinou už známe z předchozího dílu a není tu nijak zásadní. Tohle byla partie pro dva herce a ti ji dokonale využili. PS: Ano, scéna s Budařem je geniální a krásně ukazuje, jak arogantní a sprostý dokáže být politik(31.12.2016)

Tenhle díl je podle mě vrcholem celého Českého století. Ukazuje odpornost a krutost komunistů, kteří střílí i do vlastních řad. Jiří Vyorálek je zde ještě přesvědčivější než v prvním díle, tentokrát má však docela konkurenci v Janu Budařovi, který zahrál Václava Kopeckého naprosto věrohodně. David Novotný, ač je taky famózní, tak to prostě je Jarda Kužel, s tím nic nenaděláme. I Radek Holub, ten má snad talent na hraní parchantů a šmejdů, nejlépe komunistických. To, co předváděl v roli Hejla ve Zdivočelé zemi, přenesl i do tohoto seriálu. Trošku víc prostoru možná mohl dostat Jaromír Dulava, jeho ztvárnění Zápotockého je taky geniální. Záporáci se prostě vždycky hrajou líp. Pokud bych něco vyčetl, pak nějaká nesouvislost ve faktech, hlavně na začátku, kdy Gottwald v den popravy Milady Horákové mluví se Slánským o narozeninách, které však měl v listopadu a proč by dostával z Číny dárky půl roku předem? Všiml jsem si vícero takových detailů, ale to na kvalitě tohoto dílu nijak neubírá, herecky byl fantastický. Zajímavý je také pohled na Slánského. On měl ve skutečnosti rezavé vlasy, ale nechával si je barvit na černou, zatímco zde byl vykreslený jako zrzek. To byl zajímavý tah od Sedláčka, jen nevím, proč přesně. Že by ho chtěl takto odhalit?(23.1.2017)

Čiň čertu dobře, peklem se ti odvděčí. Slánský jeden z hlavních organizátorů komunistického teroru, takže mi ho není absolutně líto a s jeho soudní rehabilitací v roce 1963 osobně nesouhlasím (KSČ ho rehabilitovala v roce 1968), byl stejná lidská svině jako ostatní z tehdejšího vedení, ne li větší. Tento díl měl vysokou kvalitu odbornou i uměleckou a to po všech stránkách.(18.11.2016)

Nejlepší epizoda celé série. Všechnu moc Stalinovi je pohledem do Gottwaldovy prezidentské pracovny. Ta je pouhým stínem slávy z dob Masaryka a Beneše. Gottwald je namol opilý, vystrašený politik. Dokonce stín sebe sama. Bojí se Rusů, bojí se veřejnosti, bojí se i své vlastní strany. A v této atmosféře strachu se připravuje dle Stalinova scénáře monster proces s hlavami KSČ. A samotný Gottwald v tomto souboji kupodivu nebude vystupovat jako hrdinný šéf KSČ, ale jako ten který se vlastně bojí o svůj život. Po nastudování historických podkladů, velice věrně vykreslená psychika Klementa Gottwalda v závěru jeho života. Poprava Milady Horákové, jakýkoli dialog nebo chování postav, to vše zde je našponované v dramatické rovině k maximu. Jedna z nejponurejších epizod i zároveň nejzajímavějších. Tohle nešlo ani natočit lépe. Vrchol celého Českého století. 95%(18.4.2017)