Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tajemství sametové revoluce a jejího vnitřního mechanizmu. Pohled do nitra sametové revoluce. Po letech komunistické totality vzniká něco nového, není ale úplně jasné co. Teprve se to formuje. První úžasná, nepředstavitelná změna: jednání Občanského Fóra s komunistickým premiérem Adamcem. Na to první nebyl Václav Havel ještě ani připuštěn, ta další už se odehrávala s ním v čele. Setkání dvou světů, které k sobě musejí hledat nějakou cestu, země to potřebuje. A je to cesta složitá. Zpočátku obě strany hrají vabank, Havel to cítí stejně jako Adamec. Ale pak přichází shromáždění na Letné, které celý proces dynamizuje. Oni mají ulice, co máme my, ptají se komunisté, kteří cítí svou slabost. Adamec vnáší do politické hry svou důležitou kartu, rezignaci. A Husák ho tlačí na funkci prezidenta místo sebe. To je rozhodující okamžik, který před Občanské Fórum klade nesmírně důležitou, protože zcela praktickou otázku: kdo bude novým prezidentem? A Václav Havel se musí zásadně rozhodnout o své budoucí roli.

Je to složitý a poněkud absurdní okamžik, především pro Havla. Ale musí ho sám v sobě překonat, aby to, co začalo, bylo také dokončeno. Ale i komunisté stojí před kruciální otázkou – obrátí se k minulosti, nebo k budoucnosti? Objevuje se nový pretendent na místo premiéra, Marian Čalfa. Komunista, ministr bývalé vlády. Dokáže ho Občanské Fórum přijmout? Překážky jsou velké, ale události prudce eskalují, je nezbytné se domluvit. Čalfa svým způsobem překvapuje, je schopen chápat, co se opravdu děje a adekvátně tomu se rozhoduje. A k původní nepolitické politice Občanského fóra přidává politiku skutečnou, reálnou. Klíčová chvíle rozhovoru mezi Havlem a Čalfou, odehrávající se v prostoru zajištěném proti odposlechu, ukazuje podstatu problému, před kterým nelze nijak uhnout. Havel volí – ale je tu ještě jedna překážka, Alexander Dubček. I rozhovor s ním představuje klíčovou chvíli, prakticky vedoucí k definitivnímu vítězství sametové revoluce. Václav Havel, zastánce nepolitické politiky, se sám stává politikem v plném smyslu toho slova. A československým prezidentem. (Česká televize)

(více)

Recenze (12)

Nach 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Skvělé pojetí Sametové revoluce. Vidět ji očima zákulisních jednání a pohledem názorů na ní očima jednotlivých stran, byla správná a trefná volba pro tuto sérii. Zvláště postřehy řečené postavou ztvárněnou Oldřichem Kaiserem jsou výborné. Dojde vám, že to v politice vlastně tak jednostranné nebylo. Kdo byl nalevo a kdo napravo nebylo tak úplně jasné. A tedy že už v roce 1989 jsme si zadělali na budoucí problémy. Havel zde vystupuje jako aktivní osobnost OF, která zprvu dělá, že se jí do politiky tolik nechce, ale v závěru se přece jen ponoří do této žumpy naplno, aby se z ní stalo to, pro co je dnes známá.... prezidentem. Jaké oběti pro to bude muset obětovat, to již je v tichosti zde naznačeno. Pro mě jedna z těch vrcholných epizod. 80% ()

tranquill 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

"Jsou dvě možnosti, musíš si vybrat. Buď zachráníš minulost nebo budoucnost..." Jedna hvězda navrch za parádní výkon Marka Daniela, ale i všech ostatních protagonistů v čele s Lábusem a Kaiserem. Velice poučné drama, které je doufám, hodně blízké reálné podobě, a které by měli zhlédnout odpůrci, příznivci i ti, co se "jen vezou" jedné i druhé strany. Pak si člověk udělá obrázek o věcech v té době uplynulých i budoucích... "Ale proč by podpořili zrovna mě? .. Preto, že sa jim to povie!" ()

Reklama

majky19 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Opět díl, který zcela určitě patří do kategorie těch zdařilejších. Věnuje se období, které předcházelo Sametové revoluci a ukazuje nám, jaké situace museli členové KSČ se členy Občanského fóra probírat a řešit, než došlo k tomu pomyslnému střídání stráží a nastolení tolik kýžené demokracie. Z hlediska hereckých výkonů zde zaujme zejména Oldřich Kaiser v roli Oskara Černého a Jiří Lábus v roli premiéra Ladislava Adamce. ()

NikoKovac 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Havel se mi zde moc nelíbí, přijde mi jiný, přehrávanější než oproti minulému dílu. Navíc ten smích... podle mě z něj Daniel udělal tak trochu blbce, co se zakoktává a neumí se vyjádřit. Jo, Havel byl spisovatel a ne politik nebo diplomat, takže působil jako zjevení, ale tohle je podle mě přehrávané. Trošku mi to sráží přítomnost Romana Luknára. Asi to není špatný herec, ale je mi příšerně nesympatický a dívat se na něj úplně pořád tak nějak nemusím. Ale to jsou spíš moje antipatie. Naproti tomu exceluje Oldřich Kaiser. A navíc se to týká událostí roku mého narození, takže zase taková spíš srdcová záležitost. A dobrý konec, když padl bolševik. ()

Terezinka198 odpad!

všechny recenze uživatele

I přes úžasné výkony herců i přes právě některé herce samotné.. musím dát Odpad. To mi chcete říct, abych začala litovat, že Havel umřel? Mysleli jste vážně to s tím jeho zakoktáváním se a "nechutnými" zvuky během mluvy? A pokaždé pohled na "soudruha"... Ne, bohužel. Jsem znechucena. Kdyby vybrali jiného herce, jistě by mé hodnocení bylo úplně jiné. Takhle mi bohužel dokázali, že Havla může hrát každý magor. Nebo snad chtěli naznačit něco jiného? Děkuji pěkně za promarněnou hodinu a půl mého života. PS: Pokud nějaká dobrá duše spočítala, kolik bylo celkem vykouřeno cigaret jenom během tohoto dílu, tak mu nebo jí tleskám. Já to vzdala ihned. ()

Galerie (45)

Reklama

Reklama