• claudel
  ****

  Viděno během Challenge Tour - Filmový lov: Úkol číslo 28 - film, který se odehrává v zemi, kde bys chtěl strávit dovolenou. Když je filmově nejhůř, vždy se mohu spolehnout na Polsko. Politika, skutečné události, Solidarita, sympatičtí herci, zajímavý příběh - skvostná kombinace. Konečně jsem zase spokojený.(7.6.2015)

 • hygienik
  ***

  Ako keby nebolo dosť zaujímavých tém zo súčasnosti, Poliaci neustále riešia vlastné dejiny, snáď najviac zo všetkých stredoeurópskych kinematografií. Historický námet v sebe skrýva množstvo rizík od možnosti, že to bude neznesiteľná moralita až po to, že výprava môže byť zaujímavejšia než scenár. O tomto filme platí, že je proste nudný. O to nepochopiteľnejšia pre mňa je jeho nominácia na oscara za cudzojazyčný film.(16.3.2013)

 • chip.era
  ****

  Kurva kurva kurva! Hlavní hrdinové jak na kladné tak záporné straně barikády se jménem svoboda se s ničím příliš nemalují. Každý dělá co umí k tomu aby dosáhl svého. Ženy jsou krásné a svůdné, šéf policie drsný, bezcitný a podlý a duchovní s vůdci Solidarity se nebrání zaplést s veksláky aby se ubránili drsným nájezdům agentů a státní moci. Děj celého filmu se točí kolem "ukradených" 80 milionů a tempo je vražedné tak jak jen polský fiat dokáže. Velmi příjemná a civilní sonda do dějin polska posledních 30 let.(2.3.2013)

 • Mulosz
  ****

  Moderní dějiny Polska zaujaly v posledních dvou filmech polskou režisérskou stálici Waldemara Krzysteka. Po ambiciózním milostném dramatu Malá Moskva (2008), zasazeného do 60. let do prostředí sovětské vojenské základy v Polsku, přichází s neméně zajímavým pohledem na klíčové polské události 20. století. Tentokrát svůj příběh zasadil do divácky vděčného období vzniku Solidarity a následného vyhlášení vojenského stavu. Nejde však tentokrát o smutný příběh s tragickým koncem, Krzystek téma naopak ozvláštňuje velmi chytrým humorem, který neveselé události roku 1981 značnou mírou odlehčuje. Skupina pěti mladých lidí se v předvečer vyhlášení vojenského stavu rozhodne lstí vybrat z konta Solidarity ve wroclavské bance 80 miliónů zlotých. Stane se tak na poslední chvíli, neboť následující den má vláda účet zablokovat. Rozbíhá se pátrání po mladících i penězích, které jsou mezitím ukryty v biskupském paláci kardinála Henrika. I přes již zmíněné úsměvné situace, které přináší postupná gradace příběhu, se však z konečného vyznění celého díla nevytrácí to hlavní – protestovat proti komunistickému režimu bylo možné mnoha způsoby.(23.11.2012)

 • dopitak
  ****

  Druhý film o období vyhlášení stanného práva v Polsku na začátku osmdesátých let, který u našich severních sousedů v roce 2011 vznikl (recenzi filmu Krycí jméno Krtek naleznete v březnovém kultu). Záminkou scénáře se stala v historickém vývoji banální událost „odčerpání“ většího obnosu peněz z banky krátce před vypuknutím kontrarevoluce. Přestože tok polských dějin nezměnila a ani neurychlila, režisér Waldemar Krzystek z ní stvořil solidně poskládanou akční podívanou s možná až příliš optimistickým nádechem. kult pro Cinema Mundi, 2013.(2.3.2013)

 • - Film se natáčel ve Vratislavi v Dolním Slezsku v Polsku. (rafix)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace