Dále na východ od Tmavomodrého nebe v němž bojovali Nebeští jezdci se odehrává příběh bojové letky československých pilotů, do které jako nováček přichází podporučík Jandák. Ten pak v kolektivu bojových letců prožívá jak svou první lásku, tak i boj vysoko nad oblaky. Bojoví piloti na východní frontě tak prožívají podobné příběhy jako jejich západní kolegové, mají stejné cíle a plány a stejně mizivé vyhlídky na přežití při každodenních soubojích na život a na smrt. Není divu, bojovali totiž v době, kdy měli společného nepřítele, jehož charakterizoval letoun Meserschmitt. Koprodukční československo-sovětský film je zapomenutým raritním kouskem a důkazem vyvracející názor, že o československých pilotech za druhé světové války byly natočeny v česku pouze dva filmy. (oficiální text distributora)

McMerkurion

... na to, že film je založen dost na rozhovorech, tam bylo češtiny velmi málo, to mohli autoři alespoň otitulkovat, vzhledem k datu vzniku filmu, kdy už bylo znát, že to tady jde do kopru (jak jinak brát Štěpánkovu narážku, že si po válce už nezalítá, to by jinak soudruzi vystřihli), takže pro dnešní diváky bez titulků film o ničem ... ()

Snorlax

Nuda, která se v poslední čtvrthodině promění v dobrý a záživný film, je režijně zcela odfláknutá. Fukova představa, že všichni umí rusky, mi přijde poněkud zcestná. Greifovy herecké schopnosti jsou naprosto minimální. A nebudeme si nalhávat, že hlavní roli hrál avizovaný Štěpánek, hlavní postavu prznil Greif. ()

Master19

Těžko hodnotit ideologicky hodně pokřivený film. Pravdou je, že je tu přiznáno, že letci odcházeli do Anglie. Tomu je ale věnováno sotva pár minut. Vše se soustředí na následný dobrovolný odchod do sovětského letectva. Tam přichází Petr Štěpánek coby ostřílený matador se dvanácti sestřely a poté sledujeme jeho cestu až na Česko-Polské hranice. Mezi tím je ale jen romantická omáčka o tom, jak válka dělá z mladíků muže, pár technicky více či méně zdařilých leteckých scén a jedna filozofická, kdy Petr Štěpánek označuje válku za svinstvo a svou budoucnost za nejistou (to je jediné místo, které má skutečně váhu). Nemůžu si taky nerýpnout do úvodní scénky, při níž jsem si myslel, že se dívám na pohádku o Honzovi, co se vydává do světa. ()

0kozel

Na film jsem narazil náhodou v TV. Téma mě zajímá, ale dost jsem měl obavy ze sovětského patosu a propagandy, jak to u podobných filmů bývá. Propagandy zase tak moc nebylo, to se dalo v klidu přežít, dokonce jsou zmiňovány i boje v Anglii a Francii. Horší bylo, že místo válečného filmu o pilotech se jedná spíš o jakousi romanci na pozadí války. Akce je pomálu a ta přichází spíš až ke konci filmu. Film nijak neurazí, ale ani nenadchne. Velký mínus za to, že se ve filmu hodně mluví rusky, ale tvůrci tam jaksi zapomněli dát české titulky. ()

dopitak

Mno, mně by možná míň vadil ten patos a falešné oslavování půlky Spojenců, zatímco anglická kapitola je trochu přehlížena, jako fakt, že polovina filmu je rusky a titulky k tomu soudruzi nedodali. Láďa Županič tady hodně pěkně zařve, i s flusáním krve, o něco hůř bouchne Petr Š. Začátek je fakt jak "Honza jde do světa a máma pláče". Ale přišlo mi, že ve filmu se (na to že je to ještě před prasknutím a v sovětské koprodukci) o Anglii mluví dost smířlivě. ()