Jeden hot a druhý čehý

Spat, The

The Discord

Komedie

Francie, 1978, 97 min

Louis de Funes byl žádán, a tak se tvořila jedna komedie za druhou, až toho prostě bylo dost. Protože Funes nevybočil ze své obvyklé afektované komiky - a víc se od něho nečekalo - šlo jen o to, vymyslet slušný scénář. Řekl bych, že skvělá Girardotová celou situaci zachraňovala a jako protějšek se k panu továrníkovi krásně hodila. Přesto mi to opravdu jako skvostný duet nepřipadalo. Jeden hot a druhý čehý - to je jedna z nejslabších Funesových komedií. Vymyslet továrnu v bytě podnikatele, to byl sice ztřeštěný a neotřepaný kousek, ale myslící divák nesměl přemýšlet o tom, co který stroj vlastně vyrábí, kde jsou nějaké polotovary, kde je montážní linka na hotový výrobek. O něco lépe dopadly ty skeče, které se týkaly Funesova starostování. Jako oddávající a jeho neustále se opakující volební heslo bylo na tomto filmu to lepší. Tři hvězdičky, přimhouřím-li oko.(12.3.2016)

Louis de Funés v celé své kráse. Naprostá paráda a zábava od začátku až do konce, a když k tomu ještě přidám Annie Girardot, tak se jedná o nejlepší francouzkou komedii Funésa, protože oba dva tvoří vynikající manželský pár, který ve druhé polovině stojí proti sobě. Za mě jednoznačně plný počet, protože jsem se dlouho tak nepobavil u klasické "funésovky".(29.7.2014)

Tady se sešla skvělá dvojice. Louis de Funès a Annie Girardot jsou skvělí manželé, přesně takoví, kteří mohou dělat podobné skopičiny. Z hlediska scenáristického je zde naprosto skvělé využití jejich filmového domu. Kropení záhonu je prostě skvělý nápad. A to jsme v podstatě pořád na začátku. Film v podstatě neustále graduje a skáče z nápadu na nápad.(28.1.2015)

Velmi půvabná a zábavná komedie o krizi v manželství, která je způsobena nesmlouvavostí manžela při cestě za úspěchem. I když s tím jde v ruku v ruce i vzestup manželství. Guillaume Daubray-Lacaze (skvělý Louis de Funés) je energický muž, který pro úspěch v podnikání i místní politice neváhá omezovat ostatní. A to i svou manželku Bernadette (dobrá Annie Girardot), kterou miluje, ale obří zakázka pro Japonce má vždy přednost. Guillaume neváhá využívat svého vlivu starosty, svého přirozené respektu, který k němu cítí většina jeho poddaných a zaměstnanců. Bernadette se pod vlivem okolností, postupného přeměňování domova v továrnu, ztráty její jediné radosti a pod vlivem jejího obdivovatele doktora Landryho (Julien Guiomar), staví proti svému manželovi v komunálních volbách. Nastává neuvěřitlně rozpustilá strkanice o hlasy, rodinné neshody vyplouvají na povrch a obyvatelé se mají čím bavit. Další zajímavé postavy: sluha (Maurice Risch), který se tak často stával hromosvodem při Guillaumových problémech, prefekt (Jacques Francois) a ředitel banky (Daniel Boulanger). Zábavné, úderné, a i přes závěrečnou idylu vše směřuje do stejných kolejích v touze po seberealizování.(26.2.2011)

Jsou tací,kteří tohoto nevrlého a ve skutečnosti protivného chlápka milují a jsou tací,kteří ho nenávidí,ale tak to máme každej z nás...jsou lidi,kteří nás milují a jsou lidi co nás nemusí,normální koloběh života, nicméně já a celá moje rodina se přikláníme k první variantě...Nikdy nebyl,není a nebude lepší komik než byl pan Louis de Funes :)Jeho grimasy,bláznovství,mimika jsou opravdu originální a jeho filmy se mi hodnotí asi nejjednodušeji ze všech filmových herců vůbec:)To že o něm Jean Marais prohlásil,že kariéru vybudoval na špatné náladě nebo že ho kolegové a lidé v blízkém okolí moc nemuseli,protože byl neustále protivnej je mi upřímně jedno...mě zajímá výsledek a ten je stoprocentní...nemusim řešit scénář,režii,děj a ani herecké výkony,prostě nic a v tomto filmu to není vyjímkou...sranda,sranda a ještě jednou sranda...stačí jen pan Funes, vynikající dabing pana Filpovského a je o zábavu postaráno a já konkrétně u jeho filmů nic jinýho nepotřebuju,takže jak jinak 100%(15.3.2012)

• - Ihned po začátku natáčení se ozval režisér Jean-Pierre Mocky, že námět filmu se velmi podobá scénáři, který on sám krátce předtím Funèsovi nabídl. Funès měl sice o námět zájem, film ale začal realizovat osvědčený tvůrce komediálního žánru Claude Zidi. Mocky se nevzdával a kvůli autorství námětu podal žalobu k soudu, probíhající proces pak ohrožoval celé natáčení. Mockymu se sice nepodařilo dosáhnout stažení filmu z distribuce, u pařížského odvolacího soudu nakonec ale dosáhl finančního odškodnění ve výši 350.000 franků. (argenson)

• - Natáčení probíhalo od listopadu 1977 do ledna 1978, pařížská premiéra se konala 22. března 1978. Jenom v Paříži za první týden promítání vidělo film více než 200.000 diváků, v celofrancouzském srovnání za rok 1978 se film dostal na třetí místo a v kinech jej zhlédly více než dva milióny diváků. (argenson)

• - V jedné scéně je paní Bernadette (Annie Girardot) tázána na svůj věk, přičemž odpoví, že je o 17 let mladší než manžel (De Funés). Mezi Girardot a Funésem byl přesně takový věkový rozdíl i ve skutečnosti. (ClintEastwood)