Vikingové - Série 1 (série)

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013, 6 h 36 min (Minutáž: 44 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Michael Hirst

John S. Bartley

Trevor Morris

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Clive Standen, Jessalyn Gilsig, Gustaf Skarsgård, Gabriel Byrne, John Kavanagh, David Pearse, Nathan O'Toole, Ruby O'Leary, Billy Gibson, Eddie Elks, David Wilmot, Christopher Dane, Thorbjørn Harr, Vladimír Kulich, Riku Rokkanen, Jefferson Hall, Jouko Ahola, Amber Jean Rowan, Ivan Kaye, Elinor Crawley, Tyrone Kearns, Maude Hirst, Melissa Maria Carton, Dez McMahon, Michael Liebmann, David Murray, Tristan McConnell, Matt Ryan, Deirdre Mullins, Andy Kellegher, Jonathan Ryan, James Flynn, Donal Logue, Steve Wilson, Alyssa Sutherland, David Michael Scott, Michelle Costello, Michelle Beamish, Eddie Drew, Gerard McCarthy, Conor Madden, Donna Dent, Daniel Aherne, Eric Higgins, Robert MacDomhnail, Diarmaid Murtagh, Tadhg Murphy, Craig Whittaker, Paul Kealyn, Carolyn Murray, Will Irvine, Des Braiden, Eddie Jackson, Nathan Gordon, Martin Phillips, Dean O'Neill, Aaron Lee Reed, Carrie Crowley, Sam Doyle, Sam Lucas Smith, Amy De Bhrún, David Ryan, Jonathon Kemp, Peter Gaynor, Simon Coury, Laura Sibbick, Martin White, Kevin Flood, Trevor Cooper, Gavin O'Connor-Duffy, Angus MacInnes, Roanna Cochrane, Christina Forbes, Cathy White, Gary Murphy, Michael James Ford, Alexander Downes, Damien Devaney, Paul Ward, Niall Ó Sioradáin, Rebecca Grimes, Hilary Rose

Scénografie:

Tom Conroy

Kostýmy:

Joan Bergin

Komentáře uživatelů k sérii (31)

Pilot neodradil. Jessalyn Gilsig jako vikingská královna? Ó, ano. A celkově je to takový ten druh seriálu, ve kterém když chcete udělat manželce radost, tak ji vezmete sebou na drancovací výpravu a ona je z toho nadšená :) Ragnar Lothbrok na hrad!(8.1.2019)

1. Séria - 70% .Herci ,výprava, kostýmy, dobová atmosféra a úvodné titulky. Tu sú predovšetkým hlavné dôvody prečo ma tento seriál bavil. Nie je to zlé, o Vikingoch sa človek len tak vo filmoch nedozvie a musím povedať, že aj keď síce neviem ako to v skutočnosti bolo verím, že chalani s History Channel to majú naštudované. Veď kto iný by mohol vedieť viac. Čo sa týka príbehu, tak nie je zlý, ale príde mi trochu naťahovaní a akcie by mohli byť tiež trošku nápaditejšie. Prvá séria celkom fajn.(1.7.2016)

Velmi povedený seriál o obávaných severských bojovnících. Pomalu se mi nechce věřit, že za tímto seriálem stojí stanice, která se soustředí především na dokumentární tvorbu. Velký klad přikládám skvěle podaným postavám. Jednak jsou skvěle zahrané a pak možná ještě lépe napsané. Málokdy jsou seriálové postavy tak uvěřitelné jako tady. Žádná z postav není dokonalá, přesto (nebo právě proto) si jich většinu oblíbíte. Docela povedené jsou i akční scény. A člověk se o Vikinzích občas i něco nového dozví. 75 %(2.2.2016)

Velmi velmi velmi dlouho mi trvalo, než jsem si zvyknul na hlavního hrdinu. Velmi dlouho jsem si zvykal na samotný seriál. Hledal jsem něco podobného, jako nepřekonatelnou Game of Thrones. Vikings tomuto seriálu nesahají ani po kotníky. Nicméně, asi po 4 dílech jsem si k seriálu našel cestu a 2. sérii jistě nevynechám. Seriál si mě získal svoji syrovostí. Životy a tradice vikingů jsou skutečně kouzelné. Konfrontace pohanství a křesťanství je vskutku působivá. A konečně to nejdůležitější, souboje jsou více než povedené, přihlédneme-li k tomu, že se jedná o seriál. Škoda, že děj je lehoulince o ničem. p.s. Úvodní píseň je kouzelná.(1.12.2016)

Perfektní rozjezd, seznamování s postavami a jejich první nájezdy na Anglii...radost pohledět na seznamování dvou naprosto odlišných kultur...horliví vikingové si neberou servítky a sledovat jejich zvyky je paráda(5.5.2016)

Spíše mě zaujala krásná příroda a skvělá výprava než děj s mnoha hluchými místy.(2.8.2018)

Seriál si mě podmanil. Příběh neustrne na místě a vyhýbá se odbočkám, které by se ukázaly jako zbytečné, krásným příkladem je epizoda Sacrifice. Každý díl tedy přinese značný posun. Postavy už jsou hotové a zásadní posun u nich nenastane, o to zajímavější ale jsou stále budované a zkoušené vztahy mezi nimi. Souboje i bitvy jsou dostatečně syrové i na současné televizní poměry a historické zasazení je zase neokoukané. (Netflix)(6.2.2017)

První série mě rozhodně potěšila,parádní směs intrik a syrové řežby,velmi zajímavé herecké obsazení a žádné patetické scény,při nichž jedno oko nezůstane suché.Naprostá spokojenost.(6.7.2016)

History se vytáhlo. Tahle první devíti-dílná série celkem zdařile držela krok s průběžně vysílanou třetí sérii GoT (dával jsem si je často v dvojbloku) a upřímně mi přišla místy i o dost zábavnější. 5/5(9.2.2019)

Výborně vypadající (přestože nikterak velkolepé) přiblížení vikinské doby, nátury, obyčejů, rodiny, společnosti, úkladů, víry, výprav, života. Skvěle obsazené i zahrané, ale že by mi postavy nějak přirostli k srdci, to se říct nedá. Občas strhující, občas s odcizujícími skoky v čase. Rozjíždí se pozvolna a kvalita jednotlivých epizod kolísá, nad průměrem TV produkce se však drží neustále. 80%(28.4.2017)

Kdyby hlavního hrdinu nehrál takový borec, tak bych dala asi o hvězdičku méně. Za mne málo intrik a dobrodružství.(6.10.2016)

Slyšel jsem o tom mnohé a v podstatě to vše byla pravda. Velmi povedený seriál. Chytilo mě to od prvního dílu a už jsem nemohl přestat, Z počátku mi trošku dělalo problém zbytečné zabíjení na výletech mimo domov, což mi trošku bránilo si najít k hlavním hrdinům úplně cestu, ale co se týče domácí problematiky, tam jsem ji fandil rozhodně. Zajímavý je také pohled do historie, kde ne vše bude asi tak, jak bylo, ale i přes to je to obohacují sonda do dané doby. Hlavní hrdinové se povedli, vlastně obecně všichni herci - fakt tam pasují jak poklička na hrnec. Seveřan vedle seveřana. Kulisy jsou taky povedené, celkově dýchá z filmu ta doba, to prostředí, ten život. Co mi ještě dělo trošku problémy, resp. malinko vadilo, byly dost velké časové skoky v jednotlivých dílech, kdy jsem uvažoval, jestli jsem něco nepřeskočil. Ale vždy bylo velmi umně, stručně a jasně vysvětleno, co se mezi tím stalo. Co si ještě nejsem jistý, jak bylo, tak že počet bojovníků je celkem malý, na všech stranách. Nevím, jak to bylo ve skutečnosti, ale tohle trošku seriál jakoby snižuje, že je to nízkorozpočtové, takové malé. Ale od toho jsem se již oprostil a užívám si to i tak. Bitvy jsou parádní, mají šťávu, jsou uvěřitelné, propracované, přehledné. Celkově tedy velmi povedené a už se těším na druhou sérii. Howgh!(1.8.2018)

7/10(2.1.2017)

Další seriál, kde mi unikly už dvě epizody z další série a já tedy hodnotím opožděně. Inu, nevadí. Vikingy jsem začal sledovat náhodně, prostě běželi od začátku v televizi, tak jsem jim dal šanci. A kupodivu, on je to zajímavý a chytlavý seriál. Nehraje na hrdiny a protivníky. Sami seveřané v čele s Ragnarem jsou ti, kteří nejednají hrdinsky - prostě hledají nová území (respektive spíše poklady a cennosti) na západě, plení, zabíjí, znásilňují, ale přitom mají svou vlastní kulturu, víru a vše s tím spojené. Jsou to jak barbaři, tak i běžní lidé oné doby s taktéž běžnými problémy. Hlavní postavy jsou dostatečně výrazné a charismatické. Ať už vezmeme v potaz Ragnara (který by jen nemusel mít neustálý úsměv na tváři a tudíž omezené grimasy), jeho dost komplikovaného bratra Rola, fanatického Flokiho, či uneseného kněze, který prochází charakterovou (a náboženskou) proměnou. Všichni tito a ostatní nezmínění mi jen během těch pár dílů přirostli i přes svou krutou (a občas bezcitnou) podstatu k srdci. Děj první série je ze začátku dost jednoduchý, ale baví, nenudí ani chvilku. A s tím, jak pak přechází s vervou do druhé série... no, to si nechám až na zhodnocení jí. Mohu prozradit, že jsem v tuto chvíli nadšen. Prozatím jednoznačný seriálový favorit, ke kterému o nedělích velice rád usednu a napjatě budu očekávat, co dalšího „hrdiny“ na jejich cestě životem čeká. 85%(16.2.2017)

Není to žádné GOT, ale je to z jeho ranku a už bylo na čase se vrátit do historického prostředí, které je tak podmanivé a nekompromisní. Na základě skutečně doložených postav se podařilo tvůrcům dávného fenoménu s krátkým dozněním jménem Tudorovci vytvořit další působivý akcemi, intrikami a pozoruhodnými postavami protkaný seriál, kterému dám šanci i pro další série, na které mě mírně intenzivní rozjezd prvních 9 dílů jedině nakopl. 9/10!(27.2.2018)

"The great sea is held in place by Jormungand, the Serpent, whose giant body encircles it and who keeps his tail in his mouth to complete the circle and stop the waves breaking loose. But one day, the God Thor, son of earth, was fishing in the sea for the Serpent, using a bull's head for bait. Jormungand reared up and the waves pummeled the shore as he twisted and writhed in a fury. They were well matched, Serpent and God, in that furious fight. The seas boiled around them, but then the hook became dislodged, and the Serpent slithered free and sank again, so quickly, beneath the waves. And soon, the sea was calm once more, as if nothing had disturbed it."(12.12.2018)

První série zůstane nepřekonaná. Díl Sarcifice nejlepší ze všech. Bohužel se v dalších sériích Vikings mění v obyčejnou "rubárnu" a telenovelu, kterých je plno.(15.3.2016)

S1: Vikingům jsem se dlouho vyhýbal, podobně jako u Spartaka zatížen předsudky. A opět jsem se sekl. Oproti Spartakovi, jehož první série je scénáristickým skvostem s jednou z nejsilnějších závěrečných epizod, co jsem kdy v seriálu měl to štěstí vidět, jsou tady kluci ze severu mnohem přímočařejší. V průběhu celé série vyskočí tak tři, čtyři nosné dějové linie, aby zase vyšuměly do ztracena, přičemž do konce se se dohraje pořádně jenom jedna. Jistou výhodou je, že vás seriál jako diváka neustále překvapuje a zde prezentovaný svět prozkoumáte z vícero úhlů. V rovině zábavy vám Vikingové nabídnou atmosférické okénko do špinavého a drsného bájného severu. Herci jsou fajn a s príma maskéry urobeným severským zjevem. Travis Fimmel je jako pokrokový neposedný viking moc fajn a neměl jsem nejmenší problém ho přijmout jako svého průvodce. Co mile potěší jsou fajn natočené akční scény. Peněz sice očividně moc nebylo, ale je to natočené přesně tak šikovně, aby se vlk nažral a koza mohla odpajdat domů. A funguje to. Co mě potěšilo dále byla absence všudypřítomné nahoty. Po Římu, Hře o trůny a Tudorovcích jsem byl neskutečně šťastný, že nemusím koukat na bimbající se kozy pokaždé, když někdo s někým kuje pikle. Někdy je to prostě tak samoúčelné, až je to směšné a Vikingové se téhle pasti (alespoň v první sérce) naštěstí vyhýbají. Takže první sezóna je příjemný výlet na neokoukaný sever a především příslibem velkých věcí do dalších řad. Tak snad se to tvůrcům nerozsype pod rukama.(2.6.2017)

90%(7.12.2016)

80%(2.11.2017)