První sněm (S01E01) (epizoda)

• Kanada

Rites of Passage

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2013, 44 min

Ragnar sa spolu so svojim synom Bjornom vydávajú na thing, čo je stretnutie všetkých mužov z ostrava pod vedením jarla Haraldsona, aby sa vyriešilo niekoľko sporov a rozhodlo, kam vyplávajú muži na výpravy. Zároveň to bude prvá Bjornova účasť na slávnosti, kde zloží sľub vrnosti jlovi a stane sa z neho muž. Ragnar sa spolu so svojim bratom dostávajú do sporu s jarlom Haraldsonom, pretože chcú vyplávať na západ a nie ako každý rok na východ do pobaltia. Ragnar navštívi s Bjornom kamaráta Flokiho, ktorý stavia pre Ragnara vlastnú loď, nakoľko ten je presvedčený, že na západe na neho čaká bohatstvo a sláva. Dobrá pilotná časť, výborne spracované kostýmy a kulisy a aj celková atmosféra úvodnej časti ukazuje, že sa bude načo pozerať.(27.5.2018)

První díl zaujal a upoutal hned od prvních minut výbornými efekty, charismatickými postavami a syrovým podáním. Větší část se sice nese v klidnějším tónu, ale určitě jde o jeden z povedenějších pilotů.(12.7.2017)

Pilot, který nám jen lehounce naznačí, o čem vlastně seriál a příběh Ragnara Lothbroka bude. Nenechte se odradit, díl od dílu to bude lepší a lepší.(20.1.2017)

Slušně zpracované uvedení do příběhu a seznámení s postavami. Po celou dobu jsem se nenudil, stále se něco dělo a ukázalo se, že Lagertha bude zřejmě hlavním objektem zájmu všech přítomných seveřanů. No, nedivím se, Kathryn Winnick se rodičům povedla.(8.5.2018)

Tak konečne som dostal náladu a nazbieral chuť pustiť sa do Vikingov. Neviem do akej miery je spôsob ich života v seriáli z historického hľadiska presný či nepresný, takže budem hodnotiť čisto filmové atribúty. Prvá epizóda bola krásne štylizovaná s veľkým dôrazom na surovú severskú prírodu, čo jednoznačne môžem. Príbehovo sa to samozrejme rozbieha, takže čakať nejaké veľké bitky by v úvode bolo asi moc bláhové. 8/10(24.3.2017)