Osud bojovníka (S03E03) (epizoda)

 • Kanada

  Warrior's Fate

 • Slovensko

  Osud bojovníka

Akční / Drama / Historický / Dobrodružný

Irsko / Kanada, 2015, 45 min

 • Trevor
  ****

  Ragnar s Ekbertovým synom dosiahnú dôležité víťazstvo, zatiaľ čo proti Lagerthe sa chystá vzbura v jej domovine. Flokimu sa nepáči, že po boku Ragnara bojuje za kresťanov, čo stojí život Torsteina. Ekbert sa zbližuje s Lagerthou. Ako inak nechýba víťazstvo Ragnara v bitke a Torstein s gangrénou a jednou rukou bez problémov skolí vojaka z Mercie, na tieto scény sme si už viac menej zvykli a všetci Ragnarovi súperi sa na bitevnom poli naďalej správajú strašne naivne.(15.4.2019)

 • 0verseer
  *****

  Predpoveď mi vyšla, opäť sa nám po minulej epizóde veci pekne zamotali. Ďalšia skvelá bitka s dosť veľkým prekvapením a následný napätý priebeh udalostí v Anglicku aj Kattegate. Seriál zreje ako víno, čím ďalej je lepší a lepší, ja sa som momentálne na neho skutočne namotal a teším sa na každú ďalšiu časť, 10/10.(12.4.2017)

 • Necrotongue
  ***

  Tak nevím, něco je špatně, když už mě nedostane do nálady ani bitevní vřava. Boj jako takový byl opět zvládnut na slušné úrovni, ale jeho úvod s jednorukým banditou jsem příliš nepobral. Chápu, že důležitou postavu chtěli tvůrci nechat odejít tak, abych si to zapamatoval, ale jaký v tom byl jiný význam? Kdyby za sebou alespoň táhl provaz a dvojím škubnutím dal signál, že po něm jdou, fajn, ale takhle? Telepatie? Opravdu zajímavý byl pro mě jen obřad před první setbou.(13.5.2018)

 • maruna0007
  *****

  Rest in peace Torstein. Jsem zvědavý jak se to bude dál vyvíjet.(15.12.2018)

 • Loki_Six
  *****

  "I want to tell you of the time that I went to Utgard. I traveled east until I came to that band of water that divides the world of men from Jotunheim. I walked for many miles without seeing a soul. But then, finally I reached a huge hall. Large amounts of giants, they were all lounging on benches. One giant, who I took to be the king, he asked me if I had any skill. I told him that I could drink and that I doubted whether anyone in that hall could drink as much as me. He asked his cup bearer to bring his sconce-horn. He said some men there took two draughts to empty it, but nobody was so feeble that they couldn't drain it in three. I took enormous gulps, until I was breathless. But when I finished, I saw that the level of the drink was just a little bit lower than when I started. So the king, he asked me if I wanted to try my hand at some other type of contest. I demanded that he let me wrestle with someone. She was called Elli. She was his old foster-mother. She was a horrible old crone, who came in hobbling with a stick. I hurled myself upon her! But the moment that I laid hands on her, I realized she was strong. And she caught me in a lock and threw me off balance. I clung to her desperately, but after a struggle, I was forced to one knee and so I lost. I told the King that he had put me to shame. He confessed to using spells to trick me. He said he could scarcely believe his eyes when I drank from the horn because the other end was in the sea. He said that when I got back to the ocean, that I would see how much it had ebbed with my efforts. He said it was a marvel that I had withstood her for so long, because Elli is old age. No one can withstand old age in the end. You're right. I was Thor. The thunder god! But even so, I was still there. And I saw it all with my own eyes."(22.12.2018)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace