Vikingové - Série 6 (2019) (série)

Dokonalé plány (S06E10)

(epizoda)
  • Česko Plán takřka bez chyby (více)

Král Harald a Bjorn se připravují na útok ruských nájezdníků. V Kyjevě připravuje plán invaze do Norska sám Ivar, kterému je jasné, že dojde k rozhodujícímu střetu s jeho nejstarším bratrem Bjornem... (TV Prima)

Martinius

tak a mame tu koniec prvej polovice 6. serie. ano, vikingovia sa uz od svojho zaciatku vyznacuju istymi "specifikami". velmi volna historicka interpretacia, priam katastrofalne nespravne dobove oblecenia i zbroj a miestami aj kulisy, nerovnomerne starnutie postav, chvilami jalove dialogy a iracionalne zvraty. napriek tomu vsetkemu vikingovia stoja na fantastickych hereckych vykonoch, mocnej atmosfere, epickej vyprave i pribehotvornosti. ked si myslite, ze vas tento serial nema viac ako prekvapit, rozbehne sa do necakanej a osviezujucej dimenzie. a pritom stale ostava verny svojej identite. ()

BROKEN_

Tvůrci vsadily na iluze, a po konci epizody zůstává mnoho otázek. Díl byl pěkně rozjetý, děj se hýbal kupředu, a bitva vypadala dobře. Natočeno je to krásně a některé záběry jsou nádherné. Jenomže, jako případě 5 série 10 epizody, jsme dostaly iluze, se kterými si tvůrci pohráli mnohem více. Co musím nejvíce pochválit nejsou jenom krásné záběry, ale i hudba, která se dobře poslouchala. Tvůrci mají v dalších dílech co vysvětlovat, a děj vypadá, už jen kvůli ukázce na další díl, že to bude hodně zajímavé. No doufám, že to nezkazí, byla by to obrovská škoda. Ajaj, to čekání bude dlouhé. P.S. Po konci dílu jsem myslel, že televizi zničím, zkrátka jsem měl chuť vraždit. : ( ()

Hashirama

Nedávno jsem barvitě popisoval kamarádovi bohatý děj první poloviny šesté série, abych mu ušetřil deset hodin této stavangerské telenovely se scenáristickými postupy a dějovými zvratky na úrovni školní besídky. Vkládám reprodukci svého popisu, která dokonale popisuje, co se v seriálu odehrává a co z něj zbylo - Ivar se dostane do Kyjevské Rusi, kde mají křesťanství o sto let dřív a s knížetem Olegem, super křesťanem, se rozhodne pro vendetu. V desátým díle podniknou nájezd, jeden voj zaútočí na pobřeží, kde bojuje Bjorn a Harald (tou dobou již první král “of all Norway”, což tam řeknou tak 60x za jeden díl). Křesťan Oleg a Ivar se mezitím oddělí a zajedou do zálivu, kde přemůžou chabou obranu a společně pak vylezou pomocí lan a cepínů na obří 90stupňovej útes. To, že je Ivar ochrnutej, je mu v tu chvíli u prdele, což se děje trvale už od pátý série. Po celou stopáž dílu vidíme “metaforický” rozhovor Bjorna a Ivara coby rivalů na oné pláži. V reálu dostává Bjorn brutálně na prdel, Harald to schytá a týpek jménem Erik mu sebere korunu, když polomrtvě leží na zemi. Bjorn se prosekává bitevní vřavou a najednou ho probodne meč, a poté vidíme, že to je Ivar, který se nacházel na druhé straně pobřeží. A teďka nikdo neví, jestli to bylo metaforický a jestli je Bjorn a Harald mrtvej. Vzhledem k tomu, že historická postava Haralda sjednotila celý Norsko, a Bjorn je de facto hlavní hrdina, tak hádám, že oba žijou, ale historie je kanálu History poměrně vzdálená. Kapitolou sama o sobě je Hvitserk. Jak víme, tak poté, co Ivar nechal zabít jeho milou Thoru, tak se rozhodl přidat k Bjornovi. Na začátku šesté série na něj však dolehla krize a stal se z něj labilní feťák. Začne mít halucinace a vidět všude plazivého démona alias Ivara. Lagertha v tu dobu odrazí útok vyhnanců / následovníků Ivara (který Bjorn namísto popravy sám vypustil do přírody, kde si Lagertha založila ženskou osadu), ale utrpí těžká zranění v boji. Proto si řekne, že pojede sama s otevřenou ránou v břiše do Kattegatu. Když tam dorazí v noci, ztratí tolik krve, že se jen plazí po zemi. Hvitserk ji v ten moment ve svém drogovém deliriu ubodá a když přijde k sobě, začne ji oplakávat. Dva díly poté je uvězněn a už se tím chlubí. Bjorn ho nechá upálit, ale dostane další záchvat filantropie a vyžene ho z Kattegatu, což se mu osvědčilo. Hvitserk tak bloudí lesíky a najednou narazí na eskadru Rusů, jak vybíjí partičku Vikingů u pobřeží. Náhodou je mezi nimi i Ivar. Dochází k dlouho očekávané konfrontaci. Ivar a Hvitserk vedle sebe sedí, řeknou si ahoj a pak se spolu vydají zpět do Kyjeva, přičemž Hvitserk spí Ivarovi na rameni. Poté se zmátoří, pochlubí se, že zabil Lagerthu a pak jsou z nich opět bratři ve zbroji a společně se účastní onoho velkého nájezdu na Norsko. Ubbe je mezitím na Islandu, kde mu Torvi porodí syna Ragnara. Jeden z osadníků Kjetill ukrývá velké tajemství. Celou sezónu se tváří tajemně, jednou Bjorna zradí a dvě minuty poté ho varuje před nebezpečím. Pak se s Ubbem a spol vydají na zmíněný Island. Na tento malebný ostrov přijede i poutník Uther, který údajně viděl břehy Ameriky, poté se dozvíme, že je to někdo, kdo znal Uthera a to, co říká, mu bylo řečeno oním Utherem, který údajně zemřel. A tento muž, jež se za něj vydává, říká, že jeho pravé jméno je Athelstan. Ubbe tedy neví, čemu má věřit, a zároveň si klade otázku, kde je ten vocas Flokki. - nejúžasnější skorohistorická sága seriálového světa se s námi pomalu loučí ve smrtelné agónii scenáristických pičovin, nefunkčních zvratů a debilního chování postav a na svou dávnou předávnou slávu vzpomíná jen skrze krátké záblesky tvůrčí originality a pár vybraných vizuálních fines, které trčí nad bahýnkem průměru šesté řady. Šestí Vikings nejsou poprava v přímém přenosu jako u Game of Thrones, spíš dlouhý časosběr pomale se šířícího syflu. () (méně) (více)

xsexbox

V GOT Jona zachránila mágia ,Vikingovia majú však silnejšiu a chaotickejšiu zbraň menom vízia.Neodpustili si ju ani túto časť a preto je jasné že nieje všetko tak ako na konci vyznelo. SPOILER :(Erik s korunou môže hádam spôsobiť metaforický korunavírus a poslať vazalov nie pomstiť svojho kráľa ,ale bojovať za zachovanie ich božstva?) ()

Trevor

Zatiaľčo Bjorn plánuje obranu hlavného mesta pri ktorej mu Harald nie je príliš nápomocný, Hvitserk je presvedčený že našiel svoj osud a ním je stáť po boku Ivara. Ten spolu s Olegom a Igorom plánujú stratégiu invázie a zdá sa že stretu bratov sa nebude možné vyhnúť...Už z predošlých sérií sme boli zvyknutý na nejaké tie vízie počas bitiek a tie opäť túto inak skvelú epizódu trochu narušili. Netvrdím, že tam vôbec nemajú čo robiť ale celkový koncept určite trochu naštrbia a tentokrát úplne zbytočne. Je priam neuveriteľné, že v komentároch na fanpage Netflixu na sociálnej sieti človek objaví komentár českej fanynky seriálu, ktorá ďakuje že dnes konečne zaradili seriál do ponuky, keď prvých epizód už dávno väčšina fanúšikov videla... ()

• Při útoku na pláž hraje „Fylgija Ear“ od skupiny Heilung. Na konci epizody hraje „Snake Pit Poetry“ od Einara Selvika. (Duoscop)