Vikingové

Irsko / Kanada, (2013–2020), 66 h 51 min (Minutáž: 44–51 min)

Tvůrci:

Michael Hirst

Scénář:

Michael Hirst

Hudba:

Trevor Morris

Série(6) / Epizody(89)

Recenze uživatele Trevor k tomuto seriálu (85)

Série 1 (2013) (S01)

Vikingovia sú, aspoň v prvej sérii, nadhodnotený seriál. Je pravdou, že kostýmy, dobová atmosféra či niektoré bojové scény ozaj splnili očakávania, avšak na druhej strane aby sa pred tromi bárkami Ragnara s 30 mužmi na palube triaslo celé Anglicko a pri vyslovení jeho mena išli do kolien všetci ostatný jarlovia je trochu prehnané. A neskrývaná nenávisť ku kresťanom v tomto seriáli je za hranou únosnosti a ich vyobrazenie na bojovom poli...Už by dávno neexistovali a zgustli by si na nich ešte aj domorodci z Kambodže s cukrovou trstinou v ruke. Ak za jednu z najlepšie zvládnutých bojových scén z histórie považujeme boj Rimanov s Germánmi v úvode filmu Gladiátor tak seriál Vikingovia nie je ani z polovice tak dobrý a preto to u mňa má prvá séria za 60%. Už iba fakt, že 5 sérii Batesovho motela som pozrel v priebehu jedného mesiaca a prvá séria Vikingov mi zabrala mesiace tri svedčí o tom, že sú podstatne lepšie seriály akým sú práve oni. ()

První sněm (2013) (S01E01)

Ragnar sa spolu so svojim synom Bjornom vydávajú na thing, čo je stretnutie všetkých mužov z ostrava pod vedením jarla Haraldsona, aby sa vyriešilo niekoľko sporov a rozhodlo, kam vyplávajú muži na výpravy. Zároveň to bude prvá Bjornova účasť na slávnosti, kde zloží sľub vrnosti jlovi a stane sa z neho muž. Ragnar sa spolu so svojim bratom dostávajú do sporu s jarlom Haraldsonom, pretože chcú vyplávať na západ a nie ako každý rok na východ do pobaltia. Ragnar navštívi s Bjornom kamaráta Flokiho, ktorý stavia pre Ragnara vlastnú loď, nakoľko ten je presvedčený, že na západe na neho čaká bohatstvo a sláva. Dobrá pilotná časť, výborne spracované kostýmy a kulisy a aj celková atmosféra úvodnej časti ukazuje, že sa bude načo pozerať. ()

Hněv seveřanů (2013) (S01E02)

Pre normálne uvažujúcu časť populácie epizóda priniesla prekvapivo skoré a jednoduché vyplávanie Ragnara a jeho mužov, jarl Haraldson zjavne svoju rolu nezvládal a tak sa dá očakávať že návrat Ragnarovej skupiny nemôže priniesť nič iné ako ozbrojený konflikt jarlových a Ragnarových mužov v nasledujúcich častiach. Ako málo stačí českým občanom ku šťastiu. Stačí vidieť zdevastovaný kostol a svet je hneď krajší a o masakre neozbrojených starcov uctievajúcich náboženstvo ani nehovoriac. Pri čítaní niektorých komentárov a následným zamyslením sa nad stupňom inteligencie dotyčného človeka úprimne ľutujem, že som súčasťou tejto databázy. ()

Vyvlastnění (2013) (S01E03)

Nakoľko je dej opäť dobre opísaný tak pridám iba krátky komentár. Ragnar sa prekvapujúco ľahko vzdal svojej koristi, aj keď vycítil že jarl iba hľadá zámienku ako ich potrestať. Ragnar je vyobrazený ako pokrokovo zmýšľajúci viking, otvorený rôznym možnostiam (ako by bolo možné v dnešnej dobre nevopchať do filmu niečo proti kresťanom a tak, samozrejme ihneď po príchode domov si chce so svojou ženou vyskúšať trojku s cudzincom). Uvidíme, ako sa ďalej bude vyvíjať konflikt medzi Ragnarom s Rollom a jarlom Haraldsonom a medzi bratmi navzájom. Ktovie prečo český užívatelia už nedosahujú extázu potom ako v predchádzajúcej časti pohanský Vikingovia povraždili mníchov aj pri tom, ako pohanský jarl dá príkaz zabiť 13 ročného chlapca. Nuž, možno keby bol chlapec kresťan českých užívateľov by jeho smrť potešila...Chce se mi zvracet... ()

Soud (2013) (S01E04)

Dej má naďalej spád a prichádza konečne aj na ozbrojený konflikt medzi jarlovými a Ragnarovými mužmi. Naozaj výborne vybrané prostredie na umiestnenie osady, ktoré sa vyrovná Skellige z hry Zaklínač 3, pôsobí pri odchode či návrate lodí ozaj realisticky. Ak si odmyslime presilu, ktorú vikingovia s prehľadom porazili ( pri strate štyroch mužov zo svojich radov, aj keď Vikingovia boli skvelými bojovníkmi ale aj tak,15 ľudí Britániu určite nedobilo) tak časti nie je čo vytknúť, pretože aj intrigy medzi jarlom Haraldsonom a Ragnarovým bratom Rollom sú spracované veľmi dobre. ()

Přepadení (2013) (S01E05)

Tejto časti možno vytknúť hádam iba to, že jarl Haraldson nemá problém naplánovať masaker Ragnarových členov rodiny či poddaných a zabrať Lokiho loď, ale vôbec netuší, kde by sa Ragnar mohol ukrývať, aj keď celý ostrov patrí jemu, Zaujalo aj spojenectvo jarla so švédskym jarlom, nakoľko týmto spôsobom práve Haraldsonova rodina môže byť jeho najsilnejším nepriateľom v boji proti Ragnarovi. Relatívne nepochopiteľným ostáva pre mňa ticho kňaza, Ragnarovho väzňa v čase, keď ho členovia Ragnarovej rodiny vyzvú, aby im porozprával o stvorení sveta, nakoľko kňaz pôsobil ako misionár a takéto debaty by mal mať v malíčku. Túto náboženskú vsuvku považujem doteraz za najslabší moment seriálu. ()

Pohřební obřad (2013) (S01E06)

Hail Ragnar Lothbrok. Svižné tempo seriálu ostáva aj naďalej, avšak súboj jarla Haraldsona s Ragnarom je trochu prehnaný. Prečo by jarl Ragnara po zlomení jeho meča jednoducho neposlal do Vallhaly netuším. Skôr to mohlo byť opačne tak by si Ragnar získal aj rešpekt jarlových verných. Takto by ho pravdepodobne ihneď po skončení súboja vyzval niekto na ďalší súboj, byť jarlom musela byť v tých časoch veľká vec. Zvyšná časť po súboji je najnudnejšou pasážou a sympatie k Rollovi začínajú prevyšovať tie k Ragnarovi. V dohľadnej dobe Ragnar s havranom dobije polovicu Británie so 40 Vikingami na palube. Napriek tomu je to stále jeden z lepších historických seriálov. ()

Královské výkupné (2013) (S01E07)

Vikingovia pod Ragnarovým velením vyplávajú na ďalšiu plavbu do Anglicka, kde sa im počas jednej z bitiek podarí zajať brata kráľa Northumbrie. Tak sa začne vyjednávanie o život kráľovho brata. Počas hostiny sa Ragnar s kráľom dohodnú na výkupnom, ktorého súčasťou je Rollov krst. Kráľ sa pokúsi Ragnara a jeho družinu oklamať a namiesto 2000 libier pošle k táboru Ragnara a jeho mužov vojsko, ktoré Vikingovia porazia. Ragnar následne pošle telo kráľovho brata Aethewulfa kráľovi Aellovi, ktorý Ragnarovi nakoniec sľúbené výkupné vyplatí a Vikingovia sa vracajú domov, kde Ragnarova žena medzičasom potratila. To, ako naivne sú vykreslený anglický bojovníci v tejto časti už presahuje hranice únosnosti. Ak by bola prevaha Ragnara tak značná, dobil by mestečko a obsadil celé kráľovtvo a neodplával s pár truhlicami zlata. Vykresľovanie severských vraždiacich prasiat ako hrdinov a kultúrnu Britániu ako kresťanský odpad sveta dosiahlo v tomto seriály nové hranice a ten idiot, ktorý to točil by sa mal viac pozerať na Viasat History a Discovery Channel aby pochopil, čo za vraždiace beštie boli severské kmene a aký výrazný bol ich prínos k počtu kostrových pozostatkov na našej planéte, ktoré z tohto sveta neodišli prirodzenou smrťou. ()

Oběť bohům (2013) (S01E08)

Ragnar sa svojimi ľuďmi vydáva do Uppsaly, kde sa chystajú priniesť obetu bohom. Obetovať sa budú ľudia a Ragnar si, ako inak, vyberie za obeť kresťana Athelstana. Toho však zachráni kríž, ktorý stále nosí, napriek tomu že tvrdí, že sa svojej viery zriekol. Okrem toho, že severskí barbari obetujú ľudí, tak drogujú, pijú a súložia a popritom Ragnar uzavrie spojenectvo s králom Horikom. Ak by to epizóda nebola zvládnutá dobre po vizuálnej stránke a nebyť záverečnej piesne tak je hodnotenie ešte o hviezdu nižšie. Najnudnejšia časť seriálu, škoda že Ragnara neprinútili obetovať jedno z jeho detí, Vikingovia by boli vykreslený v ešte lepšom svetle. ()

Čas změn (2013) (S01E09)

Ragnar sa v mene kráľa Horika zavíta na územie jarla Borga, aby sa pokúsil vyrovnať ich spor o územie. Keďže ani jeden z nich sa nechystá od svojich požiadaviek ustúpiť, dohoda nebude možná. Ragnar počas pobytu spozná Aslaug s ktorou si padnú do oka a nielen tam, čo sa nepáči Ragnarovmu synovi. Medzitým doma zúri nákaza, ktorá si za obeť vyberie aj Ragnarovu dcéru. Jarlovi Borgovi sa podarí presvedčiť Rolla aby vystúpil z tieňa svojho brata a pridal sa na jeho stranu. Záverečný diel série bol v podstate trailerom na nasledujúcu sériu. ()

Série 2 (2014) (S02)

Tvorcovia seriálu Vikingovia za 20 častí pripustili až jeden čiastkový neúspech pána Ragnara, inak sú všetci v jeho okolí naivný blázni, iba samotný Ragnar je lietadlom. Druhá séria je predsa len v porovnaní s prvou o niečo lepšia, ale seriálu Hra o tróny sa predvídateľný dej okolo Ragnara nevyrovná ani zďaleka. ()

Válka bratrů (2014) (S02E01)

Rollo sa v boji postaví proti Ragnarovi keď každý z nich stojí v bitke jarla Borga s kráľom Horikom každý na jednej strane. Rollo povie, že nedokáže Ragnara zabiť a tak sa bitka skončí prímerím, ktoré, ako inak, vybaví Ragnar. Rolla, ako väzňa privedú domov a zato, že v boji zabil jednookého a zranil Flokiho mu hrozí poprava, avšak vďaka rozhodnutiu "bohov" je Rollo ušetrený. Na ich ostrov pripláva loď s tehotnou Auslag a Ragnar navrhuje aby žili všetci spolu aj s jeho manželkou Lagerthou. Lagertha sa rozhodne Ragnara opustiť a po ťažkom rozhodovaní sa k nej pridá aj ich syn Bjorn. Dúfajme, že sa Vikingovia nebudú uberať smerom Zúfalych manželiek, pretože okrem úvodnej, nie príliš dobre spracovanej bitky, to pôsobilo skôr ako telenovela... ()

Invaze (2014) (S02E02)

Prešli 4 roky, počas ktorých sa Ragnar pripravoval na dobývanie sveta.Auslag žiarli ešte viac ako Lagertha, Rollo požiada Ragnara o odpustenie, Ragnar s kráľom Horikom porušia dohodu s jarlom Borgom a tak v neskutočnej sile 11 lodí, z ktorých sa 6 v búrke stratí či potopí opäť dobyjú ďalšie anglické grófstvo, tentokrát Wessex. Keď to už vyzeralo, že sa tvorcovia seriálu aspoň trochu priblížia k realite aspoň čo sa početnej sily severanov potrebnej k nájazdom týka, búrka z nich opäť spraví 7 nedostatočných postačujúcich na zničenie polovice známeho sveta, jarl Borg by po vyplávaní expedície ani náhodou so svojimi mužmi neobsadil Ragnarovo a Horikovo územie a nestal by sa jarlom jarlov a angličania vo výhodnom postavení, keď mohli donekonečna vyčkávať a ostreľovať skupinku Vikingov sa pre istotu rozhodnú ísť na porážku. Z histórie je zrejmé, že Vikingovia boli skvelý bojovníci, avšak 60 ich zrejme nedobilo celé Britské ostrovy. Čím ďalej tým horšia rozprávka z 1000 a jednej noci... ()

Zrada (2014) (S02E03)

Ragnar plieni Wessex a zatiaľ jarl Borg pochopiteľne napadne Ragnarovu osadu, cez deň samozrejme, lebo iba Lothbrokovci boli dobrý bojovníci. A samozrejme, jarl Borg ohrem toho že nezaútočí v noci pripláva hlavnou zátokou aby ho osada čím skôr zbadala. Viac sa dozvieme aj o osude Lagerthy a Bjorna. Rollo, ako inak, verný rodinnému priezvisku záchrani Ragnarove deti. Rabovanie mesta Winchester, mučenie kresťanov a zabíjanie detí si nepochybne užili takmer všetci ktorí za všetkým zlom vo svete vidia iba kresťanov, ale 60 Vikingom by rabovanie mesta (ktoré je v seriály zobrazené ako dedina s 10 domami) a v danom období sa jeho počet obyvateľov pohyboval medzi 8.000 až 10.000 obyvateľmi trvalo trochu dlhšie. Človek, ktorý toto natáčal, musel v dejepise bezpochyby vynikať . Epizódu zachráni aspoň očakávaný útok jarla Borga na Ragnarovu osadu, inak po vykreslení Ragnara v tomto seriály sa človek musí zamyslieť, prečo celý svet neje iba solené slede a nehovorí škandinávsky. Kam sa hrabú slony Alexandra Veľkého či púnske vojny Kartága a Hannibalov prechod Alpami, Ragnar mohol poslať Flokiho s manželkou osamote dobyť aj cárske Rusko...Opakovaný vtip s vystrašeným kňazom, ktorý má vyjednať prímerie už nie je vtipný, skôr trápny. ()

Oko za oko (2014) (S02E04)

Necrotongue opäť predviedol v komentári k epizóde intelekt českého národa. Je jedno, že Vikingovia zmasakrovali v predchádzajúcich epizódach stovky kresťanov. Podstatné je že jedného odpadlíka odsúdia na smrť ukrižovaním a už sú všetci kresťania svine, ktorých treba do posledného vyvraždiť a na svete zavládne celosvetový mier. Alláhu Akbar, česká republika. Čím ďalej na Západ, tým nižší intelekt...Ragnar sa stretne s kráľom Ekbertom (idiotom, ktorý si svojho nepriateľa pustí na vlastný hrad, aby ten zistil čo najviac o opevnení a počte vojakov v pevnosti) a ten mu ponúkne pôdu za pomoc v jeho boji proti iným anglickým šľachticom. O čosi neskôr k ich táboru pripláva jedna z lodí kráľa Horika (Ragnar zrejme ťahal motúzik vlny a podľa nej spoľahlivo táto loď doplávala na miesto, ktoré dovtedy Vikingovia nepoznali a domov neposielali žiadnu z lodí) a oznámi Ragnarovi, že jarl Borg obsadil Kattegat. Ragnar a jeho muži odplávajú domov, no Athelstan sa rozhodne ostať s Horikom. ( Ekbert, kráľ Wessexu je idiot a nezmasakruje polovicu severanov na svojom území, ktorí tam ostali). Až neskôr počas lovu je Athelstan zajatý a odsúdený na smrť (kňaz bez dovolenia kráľa svojvoľne vydá pokyn ukrižovať človeka, ešte aj počas inkvizičných procesov sa pod verdikty podpisovala svetská moc, to však českým užívateľom databázy nevadí, nakoľko nemajú žiaden intelekt a tieto do očí bijúce dejové faily nemôžu chápať) avšak kráľ Ekbert ho oslobodí. Ragnar, ako jediný dokáže pristáť v zátoke Kattegatu, kde kotvil Loki a stretne sa nielen so svojou rodinou a uvidí svojho posledného syna (má ich viac ako nemenovaný slovenský podnikateľ či čavale z osady v Jarovniciach) ale na pomoc mu prichádza aj Lagertha s Bjornom (bežne manželky, ktoré muž opustí kvôli atraktívnejšej partnerke pomáhajú svojim bývalým a nesúdia sa s nimi o majetok, hlavne v Protektoráte čechy a morava). A jarl Borg? Nerobí nič, nakoľko Ragnar ešte pár častí musí ostať nažive. Stupidita scenára je neuveriteľná, avšak dobové kostými a prostredie kde sa dej odohráva naivitu tvorcov vyváži a keďže je historických seriálov málo, uspokojím sa aj s takýmto dejom. ()

Odpovědi psané krví (2014) (S02E05)

Kedže Ragnar vie, že jarl Borg je pripravený na zimu a dobre opevnený, rozhodne sa vlákať ho do pasce. Spolu so synom Bjornom a dvomi (!!!!!) ďalšími bojovníkmi v Kattegate vyvolajú chaos a podpália sýpku s obilím. Ráno sa jarl Borg vyberie páchateľov prenasledovať, kde v otvorenom boji čelí Ragnarovým mužom a bitku (samozejme) prehrá. Je taký kretén, že pri odchode z Kattegatu nechá všetky domy nedotknuté a nevypáli osadu do tla. Tak sa do osady vracia Ragnar so všetkými manželkami a deťmi (kdo by ich rátal).Tak sa mierumilovný Vikingovia rozhodnú kultúrne obohatiť kresťanské svine (češi dosahujú v tom čase niekoľkonásobný orgazmus) a Bjorn je prinútený Ragnarom sťať hlavu jednému z mužov jarla Borga ako obeť mierumilovným, severským Bohom ( kresťania, zbierajú v kostole mince do košíka) a bojovníci sa potierajú jeho krvou (o jej pití a kanibalizme severanov sa radšej mlčí, to by bolo prisilné kultúrne obohatenie). Athelstan sa stáva poradcom kráľa a rieši náboženskú dilemu a jeho stavy mysle seriálu neprospievajú. Lagertha opúšťa Kattegad a jediného syna necháva s Ragnarom. Loki sa rozhodne s Helgou splodiť dieťa. Ragnar sa dozvie o konaní Sasov vo Wessexe a o tom, že kráľ Horik so synom unikli iba o vlások (načo by to tvorcovia natočili, keď to môže povedať jeden /p/osol). Takže Ragnar v nasledujúcich epizódach dobije Wessex, v tretej sérii objaví Ameriku, v štvrtej s Lokiho deckom prepláva a kolonizuje Mars a v šiestej sérii Jupiter a v siedmej bude zabalzamovaný spočívať na Plute ako večne živý Lenin. Krišna môj, za čo nás tak trestáš? ()

Nesmiřitelní (2014) (S02E06)

Kráľ Horik sa vráti na Kattegat potom, ako ho porazil kráľ Wessexu Ekbert. Navrhne Ragnarovi, aby obnovili spojenectvo s jarlom Borgom. Rollo tak vypláva za jarlom Bjorgom a prichádza s ním na Kattegat, kde ich Ragnar uvíta hostinou. Po nej všetkých jarlových mužov povraždí. Athelstan sa stáva správcom pohanskej zbierky umenia kráľa Ekberta a Bjorn sa zamiluje do otrokyne. Lagertha pri hostine bodne svojho muža nožom do oka, nakoľko ju ponižuje pred všetkými hosťami a na jej stranu sa postavia aj Sigvardovi muži.Z Athelstana sa stava ikona kresťanstva, Loki s intelektom o niečo nad hranicou demencie je lídrom Ragnarovej svorky barbarov a všetci v Ragnarovom okolí sú blázni iba Ragnar je lietadlo. Toto tvorcovia už nemôžu myslieť vážne, že všetci v Ragnarovom okolí sú tak naivný. Žiaden seriál ba ani film doteraz tak nesympatickú hlavnú postavu, akou je Ragnar Lothbrok neponúkol. Jarl Borg by totiž v žiadnom prípade nespojil sily zo Sigvardom a retardovanému Ragnarovi by neposlal hlavu jeho Lagerthy spolu s Rollovou, taký sympatický balíček 2 v 1. ()

Krvavý orel (2014) (S02E07)

Niekoľko svadieb a jeden pohreb. Akože prekvapivý spojenec, ktorý má pomôcť Ragnarovi pri nájazde na Wessex prekvapil iba jeho samotného. Bjorn, ktorý celý život vidí iba násilie na ženách nadbieha otrokyni opatrne ako žiačik svojej prvej láske.Jedine čo v epizóde poteší je to, že retardovaný Loki začína chápať, čo je Ragnar zač. A záverečný krvavý orol, no spracovanie dobré, ale ešte aj jedna z nespočetného množstva Ragnarových štetiek mala problém sa na to pozerať, ale Ragnarko jej tehotnej doprial takýto utešený pohľad. Vikingovia sú pre mňa ako antibiotiká. Dávkujem ich v presne stanovených dlhých časových odstupoch ale ani tak nezaberajú. ()

Ivar Bezkostný (2014) (S02E08)

Jedna z najlepších častí seriálu, trojmesačná pauza mi a rovnako tak aj seriálu prospela. Síce v záver 65 kilogramový syn kráľa Horika opäť likviduje Sasov ako na bežiacom páse, ale kruh okolo Ragnara sa zdá sa sťahuje. Intrigy v seriály už z času na čas pripomínajú začiatky Hry o tróny. A preklad...nazvať Ivar the boneless ako Ivan bezkostný to by ešte ako tak šlo, ale preklad ľudia bez kostí...Škoda úderov do klávesnice. ()

Volba (2014) (S02E09)

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou a Vikingovia prehrali bitku o Wessex, vôbec prvú od začiatku seriálu. Kráľ Horik pokračuje v intrigách proti Ragnarovi, severania uzavrú zo Sasmi krehké prímerie a Athelstan sa rozhodne ako inak v prospech Ragnara. A koho by trápilo, odkiaľ vzali Vikingovia kone, na ktorých išli vyjednávať podmienky kapitulácie víťaznej strany :-D či ako to, že Rollo bez broblémov zvládol plavbu domov z otvorenými ranami a polámanou nohou...Už iba to, že utrpeli porážku stojí za to nadeliť epizóde plný počet. ()

Nejstahovanější seriály za rok 2020

Nejstahovanější seriály za rok 2020

06.01.2021

Vikingové míří do Valhally

Vikingové míří do Valhally

20.11.2019

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

Vikingové míří do finále, co je nahradí?

04.01.2019

Živí mrtví nejpirátěnějším seriálem roku