Šmejdi

Dokumentární

Česko, 2013, 74 min

Silvie Dymáková
  • Dudek

Jako příspěvek k vyvolání diskuze fungují Šmejdi perfektně, jako dokument však už bohužel nikoliv. Přesto je však třeba říct, že vytyčený cíl se Silvii Dymákové povedl na jedničku. Téma dostalo více prostoru jak v médiích, tak i v poslaneckých lavicích a po letech tichého tolerování přicházejí změny.(3.10.2013)

Jeden z dokumentů, ve kterých nejde o formu, ale o obsah. A který nutně vyvolá emocionální reakci. A nejen tu. Ve mně vyvolal dokument zvratnou reakci (vomitus). Chtělo se mi zvracet při pohledu na ty ******, co staré a bezmocné důchodce nutí vytáhnout občanku a koupit si deku za 15 000 Kč. Že se každému - morálně alespoň trochu dobrému - člověku otvírá kudla v kapse, netřeba ani říkat. Ale co musím říci, je, že jsem cítil lítost nad naší bezmocí s tímto hyenismem (Crocuta crocuta mi promine) bojovat. To tyhle šmejdy opravdu musíme postřílet, aby přestali? Nebo najdeme řešení, jak tuhle lidskou špínu setřít zákonem? Velká výzva do budoucna pro politiky. A pro důchodce, aby konečně na stáří vzali rozum do hrsti a dali vale těmhle "zájezdům". 5* za odvahu a naruralisticky odhalenou pravdu o české polistopadové společnosti. Dejte mi kýbl, jdu blejt.....(15.4.2013)

Vše, co jsem měla na srdci, formuloval Exkvizitor. Druhý pohled nabídnul Koryntos. Trochu mi jen chybí více negativních reakcí směřovaných na zpověď toho hocha, který se otevřeně přiznal, že by tuto práci klidně dělal znovu. A ještě je tu "drobnost", kterou stejně palčivě cítím u Českého snu - celovečerní český dokument oznamuje problém a věnuje se takové vrstvě obyvatelstva, která existuje ve zcela jiném vesmíru, než publikum celovečerního českého dokumentu. A já se ptám po prolnutí těchto světů.(31.7.2013)

Výstižný odraz konzumného nacizmu. Vyťaženie nákupného segmentu vekovej kategórie 60+ používa metódu cukru a biča. Pripomína koncentračné tábory. Bachári - predajcovia, umiestňujú mučiace hračky zázračnými lotériami medzi zajatcov-výhercov. A keby niekto z víťazov lotérie namietal, tak ho arogantne odrazia. Rovnako arogantne odrazia iné námietky: "Veď prišli dobrovoľne, aj si za to zaplatili!" Starčekom a starenkám sa vlastne páči, že niekto sa o nich ešte zaujíma. Zapíšu si poznámky, prepočítajú straty a zisky a o týždeň vyrazia na výlet znova. Veď to platenie na splátky je len taká odložená zodpovednosť. Keď sa splátok nabalí tak zo desať, exekútor ich z toho vytiahne a aj sa postará o chalúpku. Dokument nie je dôsledný, no podstatné zaznamenáva. Ba myslím, že sa už pripravujú aj nejaké legislatívne zmeny. Čo je argument proti často používanej fráze, že "Film nemá šancu niečo zmeniť". Iste, nezatína do vysokých poschodí korupcie a podvádzania, ale do šedej medzizóny, kde počas socializmu stáli mäsiari, krčmári a taxikári. Ak by tu nevládol fašizmus konzumu, tak podobné akcie by boli neprípustné ako celok. Ich existencia drakonicky pokutovaná-miliónové pokuty by uťali podobné vyčíňanie. Podobnému postupu ale chýba spoločenská dohoda. Obdobné šmejdenie prebieha totiž na každej úrovni, vždy inými metódami, v závislosti na cieľovej skupine. Banky lákajúce mladých na založenie účtov oslobodených od poplatkov. Internet aj telka je preplnený superzdravými matracmi, ultraliečivými rastlinnými výťažkami zaručujúcimi matuzalemovský vek a herkulovské zdravie. Dovolenkami za neuveriteľne nízku cenu. Výhodnými zľavami na autá a tak ďalej a tak podobne. Predmetom nákupu sú vždy predražené šmejdy. Spoločnosť si ale voľká v tom, že v akom úžasnom svete si to žijeme. Veď áno žijeme. Skvele to bezprostredne po revolúcii zhodnotil český filozof, spisovateľ a básnik Egon Bondy, keď v básničke nazvanej "Po listopadu 1989" z 20. decembra 1989 napísal, citujem: "Jak jste věřili ve svobodu .........................A zbyla z ní svoboda obchodu....................t. j. podvodu".(2.10.2013)

Je libo štangle salámu s prošlou záruční dobou? Ale jo, když je to grátis a ještě vám k tomu prodají za pár chechtáků ty ultra extra speciální hrnce, ve kterých nic nepřilne, tak to je radost levně cestovat. Jen by mě zajímalo - podívali se vůbec někdy ti důchodci na nějaké to z míst, kam vlastně původně s touhle pofidérní cestovkou jeli?(2.8.2013)

• - Autorka původně neměla v úmyslu natáčet celovečerní film. Plánovala, že bude s natočenýmy záběry jen dělat osvětu v domovech důchodců. Kvůli velkému zájmu televize, distributora i široké veřejnosti se ale rozhodla pro film. (FoxxX)

• - Obličeje prodejců jsou v dokumentu rozmazané, aby se autoři chránili před právními kroky ze strany "šmejdů". (L_O_U_S)

• - Silvie Dymáková točila svůj film přímo pro seniory, ti však nakonec tvořili necelou polovinu z více než 30 000 diváků, kteří film v kinech od jeho premiéry navštívili. (Zdroj: ceskatelevize.cz) (VášaVF)