Zásahová jednotka č. 7

Grupo 7

Unit 7

Akční / Drama / Thriller

Španělsko, 2012, 95 min

Veľmi znepokojujúci film! Tie preplesky a bomby na držku boli veľmi reálne a občas do akcie nabehlo i kladivo, takže slabšie povahy to nemusia rozdýchať. No a Rafael (Antonio de la Torre) mi prišiel ako taký Chulio Norrisas- španielsky Chuck Norris :-)(16.1.2013)

Režisér Alberto Rodríguez dosáhl sice svého tvůrčího maxima až svým následujícím filmem La Isla mínima, ale už v Zásahové jednotce č. 7 naznačuje hodně ze svého uměleckého talentu. Skvělý casting a práce s herci, dokonale autentická mizanscéna, výborná kamera, nejednoznačné etické i syžetové vyznění, cílená práce s přesahy (v La Isla mínima je to temné dědictví frankistického totalitního režimu, tady zase obecnější přecházení mužů zákona na stranu zločinu) a zakomponování duality (skvěle zvolená Potěmkinova vesnice falešného pozlátka Sevilly coby města světové výstavy EXPO, za jejímiž kulisami se skrývá typická temná scenérie betonové džungle západního velkoměsta), skvěle ztvárněná i formálně (coby časové předěly použity archivní dobové záběry z výstavby pavilonů EXPO, které jakoby evokují formu mediálního zprostředkování světa - proti tomu klasicky dynamická forma akčně kriminálního filmu navozující filmovou realitu ... něco podobného používá Alberto Rodríguez i ve svém následujícím filmu, tam jsou formálními intermezzy ,,Reitmanovské letecké" záběry). Škoda jen, že scénář nejde více do hloubky a nepracuje cíleně s hlubším prokreslením psychologie postav...(23.2.2016)

Oba Rodríguezovy filmy, které jsem viděl, mi na jazyku zanechaly nepříjemnou pachuť už viděného.(27.6.2015)

Je to svižné a odsýpá to. Vadilo mi, ale že je to až příliš zkratkovité a chvílemi jsem nevěděl, co se zrovna děje.(21.6.2015)

Líbí se mi představa, že Grupo 7 a jeho hlavní postava Angel by mohl být ideově a charakterově jakýmsi prequelem k "No habra paz para los malvados." Angel --> Santos Trinidad.Tady ještě mladý policajt přicházející v boji s drogami o iluze a nejen o ně. Je to zkratkovité, nejde to do hloubky, ale zase to má dobře obsazené herce, švih a živelnou kameru. Zatím těžko říct, zda by mohlo jít o nastupující žánrový trend drogové problematiky ve španělské kinematografii (ale mnoho nominací na výroční filmové ceny pro oba snímky naznačuje, že ano). Každopádně tyhle dva filmy, kde policajti sami musí obcházet zákony, aby mohli úspěšně proti zlu bojovat mi svým cynismem a nejednoznačnými závěry padnou do noty. 70%. P.S. Uvidíme, co na to Luis Tosar a jeho připravované El Nino(13.1.2013)

• - Celý film bol natočený v autentickom prostredí andalúzskeho mesta Sevilla. (MikaelSVK)