poster

Ďábelský bacil

  • USA

    The Satan Bug

  • Austrálie

    The Satan Bug

  • Velká Británie

    The Satan Bug

Sci-Fi / Thriller

USA, 1965, 114 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
  • blackrain
    **

    Hudba použitá při úvodních titulcích by se klidně hodila k nějakému westernu. Byla hodně dramatická, ale vůbec sem nepasovala. On vlastně celý ten hudební doprovod byl trošku mimo, i když se snažil navodit tu pravou atmosféru. Zdálo se mi, že celý film tak nějak převyšuje. Námět příběhu byl jistě dobrý nápad, ale ve výsledku je toho jedna velká nuda. Asi to vidím z pozice dnešního diváka, který má své nároky nastaveny trochu jinak a taky za to může doba, ve které žijeme.(11.5.2011)

  • VanTom
    **

    Vyšetřování krádeže extrémně smrtícího "ďábelského bacilu" z utajované vojenské laboratoře slušně zaujalo svou uměřeností a odhalováním, kam asi povede. Akčněji pojaté kažení pofidérních plánů jakéhosi šíleného paranoika už ale zabředlo do nezajímavého a, pokud se tedy cosi neztratilo v českém znění, z prstu vycucaného pronásledování, jehož dějové zákruty mi smysl dvakrát nedávaly.(19.6.2017)

  • honajz
    **

    Tady je vidět, jak jsou potřeba pořádný scenárista a dramaturg. A ne další spisovatel, protože James Clavell není autorem předlohy, ale zde druhým scenáristou. Potenciálně skvělý nápad je zabit roztříštěností děje, nepřehledně velkým množstvím postav, z nichž některé v šedivém obleku a s brýlemi vypadají všechny podobně, soustředěním na charismatické postavy, jež se v ději dále neobjeví, a mizernou dramatickou linkou, již by bylo potřeba uchopit nějak zajímavěji, souvisleji a bez všech těch zbytečných vsuvek, tedy scén, jež nikam dál nevedou. Třeba scén, kde se stále dokola opakuje, jak je ten virus strašlivý, aby měl divák pocit mrazení v zádech (jak to ostatně jednou pronese vyšetřovatel Cavannagh). Ale nemá. Je to utahané a o věcech se jen mluví ("Tak zaútočil na Floridě." - "Je to zlé?" - "360 km kolem pobřeží. Natočili to z letadla, pak se podíváme na film..."), místo aby byly rovnou ukázány. A je pravda, že v poslední třetině filmu už to nedrží pohromadě vůbec a dochází na náhody (např. úvaha - když tady píchl kolo u auta, a on měl u sebe ty lahvičky, tak je musel schovat někam do chladu, aha, do vody, a ejhle, tadyhle jsou! - nebo jiná úvaha: na papírku jsou nějaké kruhy kolem sebe, že by parkoviště? Ale tohle vypadá jak baseballový kosočtverec. Že by baseballový stadion?). Myslím, že není ani pořádně domyšleno, oč zlodějům šlo, proč se rovnou nezbavili Barreta a jeho holky, proč si navzájem pořád věřili, i když byl zabit Oster atd., atd. Dobré jsou lokace - poušť, horské masivy, u toho luxusní vily s bazény, hotel...(4.7.2017)

  • p6qwre
    ***

    Velmi slušně rozjeté sci-fi s tématem zneužití biologických zbraní, zděšení vědci, bezradní generálové, teroristé (nebo mesiáši?) hrozící vyhlazením celého světa…v druhé části se to bohužel zvrtne na agenta 007, který postupuje s notnou dávkou štěstí a intuice po stopách zločinců. Také dobře zvládnuté, ale mne tohle prostě nebaví. 4,5 * za prvních 50 minut, 2 * za další hodinu, celkem 3 *.(27.1.2008)

  • mortak
    **

    Alistair MacLean dovedl vyprávět své překombinované historky tak, že čtenář neodložil knihu před poslední stránkou, a vždy věděl, co vědět měl. Satan Bug je jedna ze dvou knih, které napsal pod pseudonymem Ian Stuart a řadí se k jeho nejlepším kouskům. Filmaři ji sice převedli v rámci svých finančních možností vcelku věrně na plátno, jenže bez MacLeanova spisovatelského umu tu zbyla jen překombinovaná historka, která vlastně nedává smysl (v knize má padouch podobný plán jako Alan Rickman v Die Hard, tady je to jen šílenec nebo co). Jako kdyby scénárista James Clavell (slavný to spisovatel) vybral z knihy určité scény a zapomněl je propojit tak, aby navazovaly. Béčkoví (Andrews) či televizní herci (Maharis).nemají dostatečné charisma a v těch oblecích a kloboucích jsou v podstatě zaměnitelní jeden za druhého. Jako kdyby tento film točili roboti, a nikoliv lidé. Což mě jako fanouška Alistaira MacLeana dost irituje.(25.11.2017)