“The absence of limitations is the enemy of art.” Orson Welles. Fantastický dokument. Odporúčam všetkým. Ako budúci režisér kvalitných filmov som na strane 35 mm i keď momentálne točím na digitál. A to len z dôvodu že som ešte nedosiahol ten level že môžem na 35 točiť. Súhlasím s Chrisom Nolan ktorý možno príde niekomu ako zkostnatelý vo svojich názoroch pretože odmieta digitál ako prostriedok. Pár myšlienok z dokumentu : "Ľudia hovoria, je skvelé vidieť všetko hneď, ostrosť, svetlo a nemusia čakať na dailyes (projekciu na plátne) myslím vďaka digitálnej kamere vidíte veci tak ako naozaj budú..." Chris Nolan odpovedá.. "Ak sa dívate na sete na monitor a myslíte si, vidím ako tie veci budú, tak len klamete samy seba, pretože divák si ten výsledok pozrie na veľkom plátne ktoré je tisíc krát väčšie než váš monitor" alebo : "Dnes môže každý točiť vďaka lacným HD kamerám alebo DSLR fotoaparátom svoje filmy" David Lynch odpovedá.. "Áno, dnes má každý k dispozícií ceruzku a papier, ale koľko skvelých príbehov bolo za tú dobu napísaných na ten papier? Teraz sme svedkami toho istého procesu vo filme" Demokratizácia filmového procesu, všetci môžu točiť, neprináša nič dobré. Stráca sa disciplína, stráca sa remeslo, človek nie je limitovaný dĺžkou filmového kotúča ale len pamäťovej karty ktorá sa dá po prekopírovaní vymazať a znovu naplniť. Film nie je o tom natočiť čo najviac, ale len to, čo potrebujem. To čo je nutné a nič navyše. Preto to ničí disciplínu ktorou film je. Filmový proces je totiž poslednou skutočne existujúcou a plne fungujúcou monarchiou v ľudskej spoločnosti. :) A to nehovorím o filme ako o archivačnom prostriedku. Kto ti zaručí že pár rokov otvoríš harddisk alebo dvd? :) Veľa šťastia. Digitál je zaujímavý prostriedok ktorý zľahčuje život, hlavne v postprodukcií. Sú to výrazové prostriedky ako film tak dnes aj digitál. Podstatné je aby mal človek túžbu rozprávať príbehy, dobré príbehy, robiť dobré filmy, pre mňa na 35 mm páse. Link na stiahnutie : http://thepiratebay.se/torrent/7611717/Side_by_Side_(2012)(19.11.2012)

Byla to jízda jak blázen, ale mám dobrý vnitřní pocit, že jako filmový fanda jsem pro věc něco udělala. Jsem o chloupek chytřejší a vím například, proč tu příšernou roztřesenou kameru někteří tak rádi používají a jiné podobné filmové lahůdky a vymoženosti. Je to v mnohém velký posun vpřed a nebo naopak ? :-) Doporučuju.(15.3.2015)

Osobně pro mě byl Keanu Reeves v roli moderátora/tazatele spíše na obtíž, hodně rozptylujícím faktorem, protože člověk neustále přemýšlí proč tak často mění účesy/vousy a jaká je jeho konexe se zpovídaným (spousta materiálu vypadá jak točená v přestávkách natáčení). Digitalizace našeho nejoblíbenějšího uměleckého formátu je rozhodně hodně důležité téma současnosti a dokument je dostatečně popisný i pro netechnofila. Pro filmového fanouška bylo vždy fascinující nakouknout pod pokličku a přiznávám, zase jsem viděl pár nových, nenápadných, ale nutných, filmových procesů. Na druhou stranu, pokud si všímáte, že ti Veřejní nepřátelé vypadají nějak divně ve srovnání s Neúplatnými, tak vás překvapí jen máloco. 60 %(15.2.2013)

Já jsem zastánce digitálu jako umělecky plnohodnotného formátu (i když vymizení filmu by mě mrzelo), takže mi ten dokument nevadil a poslechl jsem si ty lidi rád, ale je to rozhodně spíš devadesátiminutová reklama než nějaká diskuse - odpůrcům je dáno asi tak pět minut prostoru celkem. A rozhodně je to spíš věc popularizační než naučná nebo konfrontační... 3 a 1/2(23.2.2013)

Nepřikláním se ani k jednomu, mě totiž záleží na finálním produktu, a to jsou ty nádherné pohyblivé obrázky a je mi jedno jak k nim bylo přistoupeno. Digitál či klasický film vždy budou mít své místo a vždy budou režiséři, kteří si rádi vyberou čím film natočit. 8,5/10(2.3.2013)