Vyšinutí (festivalový název)

Deranged

Drama / Thriller

Jižní Korea, 2012, 109 min

• Kangax

Na Kórejcov bohužiaľ dosť slabota. Po dopozeraní filmu som mal pocit, že som videl nejaký americký blockbuster, s predvídateľným scenárom, geniálnym supermanom v hlavnej úlohe(inak samozrejme vzorným otcom rodiny), ktorý urobí zopár kiksov aby to bolo napínavejšie, ale inak všetko bravúrne vyrieši. Citové scény sú príliš početné a po atmosférickej prvej polovici, kde zaujmú hlavne hordy tiel plávajúcich vo vode, už v druhej polovici filmu nastupuje klasická akčná nuda s výbuchmi a otravnými scénami (všetko na poslednú chvíľu) korunovaná happyendom. Strata času a to mám katastrofické filmy rád a kórejskú kinematografiu obzvlášť.... škoda(21.3.2013)

"Čo sa toľko napchávate?..." Na tento film som natrafil v magazíne Cinema ako redakčný tip. Keďže je kórejský, dlho som neváhal. Veľmi dobrá zápletka okolo farmaceutickej spoločnosti a lieku, ktorý záhadne zmizol z pultov lekární robí z filmu niečo viac ako bežný thriller. Príbeh je dobre vystavaný i prepletený s vyšetrovacou linkou príbehu, v ktorom sa policajti snažia prísť na to, kto v tom má prsty. Po nedávnej dobre obsadenej, ale absolútne nevýraznej Nákaze S. Soderbergha prišli kórejci už tradične s lepším a diváckejším prístupom vo všetkých zložkách. Popravde dnes už ani neviem o čom Nákaza vlastne bola, pretože ma vlastne ničím nezaujala, ale tu na lezúcich červov z úst infikovaných tak skoro nezabudnete. Paraziti infikovaným spôsobujú neukojiteľnú túžbu po jedle a vode, ktorá sa často končí utopením v riekach. Záver s liekmi a spiknutím okolo neho je adrenalínový a už dlho som nevidel tak dobrý katastrofický thriller. 80%.(27.10.2013)

V prvej polovici to je klasicky pojatý film o šírení nejakej epidémie. Tentoraz parazitov, ktorý nejaký čas v črevách vyžierajú človeka a potom si povedia dosť a rozhodnú sa výjsť von, čo človeku radikálne skráti život. Predtým ešte ale zblbne a doslova sa uchlastá vodou k smrti. V druhej polovici sa ale do toho zakomponuje konšpirácia s chamtivou farmaceutickou spoločnosťou, ktorá za všetkým stojí. To je celkom originálny prvok, ale pojatý bol príliš béčkovo jak z nejakej slabšej Bondovky. No a celé diane sledujeme z pohľadu z pohľadu dvoch chlapíkov, ktorý sa snažia zachrániť svoje rodiny a mne sa neustále plietli. Chcelo to aj trochu lepšie napísaný scenár. Miestami tá snaha jedného z hrdinov získať liek, ktorý mu osud vždy na poslednú chvíľu zmarí, bola skôr vtipná. A aj finále v ktorom sa snažili, aby všetky línie naraz gradovali, bolo až príliš schématické a nepôsobilo prirodzene. Ale ako celok je to jeden z tých lepších katastrofických filmov. Hlavne scéna v ktorej sa desiatky ľudí snažia dostať k vode, aby uhasili nekonečný smäd, čo ich následne zabije, má neskutočne mrazivú atmosféru a je oveľa pôsobivejšia ako kdejaké CGI deštrukcie. Za jedno pozretie to rozhodne stojí. 7/10.(25.5.2020)

Povedený thriller, který na mě působil na Korejce svým zpracováním dost poameričtěný. Nutno ovšem dodat, že se jim to poameričtění povedlo. Je to napínavé, místy docela drsné a kupodivu i ne nijak přehnaně ukňourané. Chválím i dynamický hudební podkres, který působí dojmem, že se neustále něco děje.(13.12.2016)

Jae maká pre farmaceutický priemysel a vie, čo sa odohráva za závesom. V miestnej rieke sa vykúpe pár desiatok mŕtvol a splodí sa škandál. Vyšetrovací kolektív medzitým zistí , že z lekárskej komory odbehol vírus " Yeongasi" , ktorý je vlastne zmutovaný parazit z konskej hrivy. Príznaky sú zreteľné - hlad a smäd - no nablízku je rieka plná mŕtvol. Jae musí takto dohliadnuť na osud svojej rodiny, aby nedostala smäd.... Zručne uvarená ryža s nie tak celkom obohraným námetom ( ak vezmem do úvahy destináciu ) bez hluchých miest, sympatické obsadenie, rodinkárstvo, očakávaný záver - pohoda. Zaslúžená spokojnosť.(4.10.2012)