Jordskott (TV seriál)

Maan Povessa

• Norsko

Jordskott

Krimi / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Thriller

Švédsko / Finsko / Norsko / Velká Británie, 2015–2017, 17 h 29 min (Minutáž: 58–59 min)

Tvůrci:

Henrik Björn

Moa Gammel Ginsburg, Göran Ragnerstam, Lia Boysen, Ville Virtanen, Ann Petrén, Peter Andersson, Happy Jankell, Gustav Lindh, Nour El Refai, Ann-Sofie Rase, Lars-Erik Berenett, Johannes Brost, Oskar Thunberg, Zandra Andersson, Sigrid Johnson, Johan Paulsen, Gerhard Hoberstorfer, Duncan Green, Bengt Braskered, Louise Ryme, Alba August, Malena Engström, Marianne Sand Näslund, Fredrik Lundqvist, Karin Bergquist, Pär Andersson, Tomas Laustiola, Rikard Svensson, Per Graffman, Emil Almén, Christian Fiedler, Anders Berg, Bengt C.W. Carlsson, Sofia Sohlberg, Joakim Wirström, Mats Qviström, Vanja Blomkvist, Felix Engström, Oldoz Javidi, Anna Wallander, Andrea Edwards, Robert Follin, Richard Forsgren, Matilda Ragnerstam, Mattias Fransson, Jan Tiselius, Mira Gustafsson, Karolina Wedin, Robert Luomala, Nuur Adam, Ana Gil De Melo Nascimento, Hans Mosesson, Sara Turpin, Tellan Andersson, Amie Vestholm, Stina Sundlöf, Ulf Wallgren, Valter Löfgren, Utas, Jimmy Sjökvist, Henrik Knutsson, Iwa Boman, Billey Shamrock, Max Vobora, Lovisa Farkas, Sofia Skoog, Veronica Dahlström, Kristofer Hedström, Yohio, Linda Hellström, Gloria Bedoire, Hedvig Pegelow, Stefan Sträng, Marta Oldenburg, Mathias Berndtsson, Ludvig Velander, Hobbe Häggblom, Camilla Larsson, Dante Fleischanderl, Yvonne Lombard, Kristofer Kamiyasu, Mikael Björkman, Vivian Cardinal, Elina du Rietz, Maria Alm Norell, Jean-Claude Boeke, Sofia Bach, Electra Hallman, Frans Rosengarten, Anders Palm, Fredrik Lycke

Divák očakávajúci ďalší severský krimi nárez v štýle Forbrydelsen alebo Wallandera bude asi sklamaný. Viac ako "krimi" sa totiž jedná o "mystery/fantasy", ale ja osobne som po dlhom čakaní na niečo nové sklamaný nebol. Hoci sú tu niektoré veci dosť pritiahnuté za vlasy a obsahovo sa nejedná o nijak originálny počin, svoje kvality to má (a myslím, že aj čo sa týka formy) možno aj vďaka tomu, že v tom nie je ani náznak holywoodskej pompéznosti. Parazit, ktorý orchestruje ľudské telo? Podobnú zápletku sme tu už mali viackrát - aj v seriálovom prevedení (naposledy Fortitude), a bez ohľadu nato, sa s tým (opäť) škandinávci popasovali tradične svojsky. Najzaujímavejší je spôsob, akým sa seriál postupne vyvíja a zlepšuje. Veľmi nenápadne, časť po časti postupne graduje a vždy ma niečím prekvapil. Až som sa dostal k 9. časti, v ktorej sa udeje niekoľko debilných scenáristických "barličiek", ktoré ma doslova nasrali a znechutili. Ničmenej, celkovo sa jedná o nezvyčajný počin v koprodukcii viacerých krajín (SWE, FIN, NOR a UK), ktorého zvláštnosť oceníte iba ak to vydržíte až do poslednej - 10. časti, čo nemusí byť jednoduché aj preto, že je to seriál určený skôr pre užšiu skupinu fanúšikov žánru. PS: Rozhodne by tomu svedčil dabing, švédština spolu s nepodarenými anglickými titulkami značne rozptyľujú...(26.6.2015)

• Pavelkedar

První 3-4 díly neustále vzbuzovaly moji zvědavost, ale s dalšími narůstala roztahanost,vleče se to neskutečně. Od 7.dílu jsem skoro zbytečně pokušel udržet pozornost. Konečně jsem se prokousal k poslednímu dílu jen proto,abych to dokoukal.Poslední díl už jen "komedie". Určitě zajímavý námět, ale nezvládnutý(možná blbý)scénář. Zatím nejslabší ze "severských" seriálů - a že jsem jiích viděl hodně.............(4.6.2017)

Čo diel to viac a viac napätia. Postavy veľmi dobre napísané a zahrané, bez otitulkovanej švédštiny si dobrý seriál už asi ani neviem predstaviť :) Absolútne nemožné porovnávať so seriálmi Bron alebo Forbrydelsen - na Jordskott sa treba pozerať s tým detským kútikom našej duše, ktorá verí v rozprávky a na víťazstvo dobra nad zlom. Občas slabšie miesta a la vata, ale celkovo 80%.(15.2.2016)

Docela jsem se těšila na tenhle zpočátku zajímavý seriál. Jsem ráda, že nemá více dílu, těch 10 je asi až moc. Do té první půlky, možná třetiny se to dalo, a docela bylo vše koukatelné a napínavé. Ale co se z toho stalo potom,mi moc do hlavy nejde. Začalo to prioritním vyšetřováním pohřešovaných, stalo se tolik vražd a když to tak vezmete a vše zohledníte s konečnou fází, bylo tady spoustu věcí, které se udaly, dost zbytečných. Navíc mám pocit, že se nám Jordskott dost zvrtl, sice pointa úplně nevymizela, ale potenciál se nám kamsi ztratil. Škoda.(24.9.2016)

Takže nakoniec veľké sklamanie a po piatej epizóde, keď si to ešte držalo aké také rúško tajomstva, sa to zrútilo ako domček z karát a finále bolo vyslovene k smiechu, kde sa diali nepochopiteľné veci a hlavné postavy menili svoje správanie z minúty na minútu. Vyslovene som sa pri niektorých scénach musel smiať. V normálnom svete, keby zažila to čo hlavná hrdinka na konci, tak skončí doživotne na psychiatrii a neodchádzala by s úsmevom na perách Televízna záležitosť, za ktorú by sme boli možno aj na Slovensku vďační, na druhej strane otázkou zostáva, čo by sme zvládli za 8 miliónov eur. Kameru a scéneriu to malo fakt nádhernú. Takže za prvú polku, krásnu Moa Gammel, Happy Jankel s krásnymi kukadlami, švédsku prírodu, pekné intro a soundtrack 5-6/10(10.8.2015)

• - Seriál zaznamenal během první sezóny velký úspěch ve švédské televizi, až 1,5 milionu diváků. To je asi 15 % celé švédské populace. (Trajektt)