Reklama

Reklama

Jordskott

(seriál)
Trailer
Krimi / Drama / Fantasy / Mysteriózní / Thriller
Švédsko / Finsko / Norsko / Velká Británie, (2015–2017), 17 h 29 min (Minutáž: 58–59 min)

Tvůrci:

Henrik Björn

Hrají:

Moa Gammel Ginsburg, Göran Ragnerstam, Lia Boysen, Ville Virtanen, Ann Petrén, Peter Andersson, Happy Jankell, Gustav Lindh, Nour El Refai, Ann-Sofie Rase (více)
(další profese)

Série(2) / Epizody(18)

Obsahy(1)

Komisařka Eva Thörnblad (Moa Gammel) se vrací po 7 letech do rodného města. Opustila ho po zmizení své dcery Josefine, která zmizela v okolí jezera. Okolnosti ukazují, že se zřejmě utopila.Tělo se však nikdy nenašlo. Nyní, za podobných okolností, zmizí beze stopy mladý chlapec. Eva se snaží vysvětlit, zda tyto dvě zmizení spolu souvisí. (LIVINGDEAD)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (15)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jordskott nebo-li v českém překladu Zemětřesení. A není to zemětřesení jen lecjaké. Je to obraz tajemna s filozofií táhnoucí se až odněkud z hloubi historie. Je příroda součást člověka nebo člověk součást přírody? Kdo koho ovládá a kdo se řídí nepsanými zákony? Mysteriózní atmosféra s články fantasy a nadpřirozena vytvářející poutavý příběh záhad a pokušení. Je to příběh krapet na přemýšlení ale ve své podstatě zase až tak moc složité i není. Ke správnému uchopení podstaty věci dopomáhá pomalejší tempo ve vývoji děje. Jedná se o seriál, kde je centrem zájmu gotika a mytologie. Pro někoho podivná směsice různých žánru ale ve své podstatě vytváří zajímavý aspekt. Tzv Nordic noir v celé své kráse jen pro určitou část diváků. Kdo dává přednost akci, bude se u tohoto počinu nudit. Náročnější divák si ale bude naopak celý příběh náležitě užívat. ()

izmi 

všechny recenze uživatele

Čekal jsem tradiční skvělou švédskou detektivku, ale Kořen Života (Jordskott) mě značně překvapil. O vyšetřování skoro vůbec nakonec nešlo, zato mysticismem, paralelními lidskými druhy a neznámými tvory (ano, záhadného vodního tvora nám autoři zatajili) se to v sérii jen hemží. Žánrově lavíruje na hranici hororu, speciálně při scénách s Josefínou nebo Esmeraldou se vybavují některá profláknutá hororová dílka. Příběh není úplně dotažený, ale má atmosféru, i když že bych napětím a emocemi ani nedýchal jako třeba u Mostu nebo Broadchurch, to se říct nedá. Nejzajímavějším momentem je pak samotný závěr, kdy je Josefína vrácena lesu. Takže nakonec OK, ale vypilovanou detektivku nečekejte. ()

Reklama

Morholt 

všechny recenze uživatele

Tak do pátého dílu bylo všechno oukej. Hlavní motiv, tedy policistka, která kdysi přišla o dceru a teď se vrací do rodného města, kde začnou opět záhadně mizet děti, sice není ničím výjimečný, ale když se do toho zamíchal ten ekologický podtext, působilo to celkem neotřele. Kor když exteriéry jsou nádherné a Moa Gammel vládne vynikajícímu castingu. Jenže čím víc se dral na povrch podle mě zcela nevhodný fantasy nádech, tím méně mě seriál zajímal. Druhá polovina série je de facto pohádka a svým způsobem to připomíná -možný SPOILER- bajku o zvířátkách, kterým chce zlý člověk zničit jejich útulný lesní domov a oni se proti němu snaží nějakým způsobem bojovat. Pořád je to dobře natočené a dobře zahrané, ale paradoxně to ztrácí punc tajemnosti, byť se dějí nadpřirozené věci. Celkově spíše zklamání. 60% ()

TomikZlesa 

všechny recenze uživatele

SPOILER: První serie je výborná, do té doby než zjistíte že v lese nic není a to co tam je nikdy neuvidíte ani se nevysvětlí, ale přesto je jako celek super. Druhá serié se snaží být Akta X, Fringe, Krajní meze, Faktor PSI atd. ale celou dobu se vlastně nic nestane, opět se prakticky nic nevysvětlí a navíc hlavní postavy už mě natolik sraly, že být další serie tak je sand ani nerozkoukám. ()

DavidWebb 

všechny recenze uživatele

Divák očakávajúci ďalší severský krimi nárez v štýle Forbrydelsen alebo Wallandera bude asi sklamaný. Viac ako "krimi" sa totiž jedná o "mystery/fantasy", ale ja osobne som po dlhom čakaní na niečo nové sklamaný nebol. Hoci sú tu niektoré veci dosť pritiahnuté za vlasy a obsahovo sa nejedná o nijak originálny počin, svoje kvality to má (a myslím, že aj čo sa týka formy) možno aj vďaka tomu, že v tom nie je ani náznak holywoodskej pompéznosti. Parazit, ktorý orchestruje ľudské telo? Podobnú zápletku sme tu už mali viackrát - aj v seriálovom prevedení (naposledy Fortitude), a bez ohľadu nato, sa s tým (opäť) škandinávci popasovali tradične svojsky. Najzaujímavejší je spôsob, akým sa seriál postupne vyvíja a zlepšuje. Veľmi nenápadne, časť po časti postupne graduje a vždy ma niečím prekvapil. Až som sa dostal k 9. časti, v ktorej sa udeje niekoľko debilných scenáristických "barličiek", ktoré ma doslova nasrali a znechutili. Ničmenej, celkovo sa jedná o nezvyčajný počin v koprodukcii viacerých krajín (SWE, FIN, NOR a UK), ktorého zvláštnosť oceníte iba ak to vydržíte až do poslednej - 10. časti, čo nemusí byť jednoduché aj preto, že je to seriál určený skôr pre užšiu skupinu fanúšikov žánru. PS: Rozhodne by tomu svedčil dabing, švédština spolu s nepodarenými anglickými titulkami značne rozptyľujú... ()

Galerie (64)

Zajímavosti (3)

  • Názov odkazuje na jordskott, čo je fiktívny rastlinný parazit, ktorý zlepšuje vnímanie človeka, ale živí sa krvou hostiteľa. (Arsenal83)
  • Seriál zaznamenal během první sezóny velký úspěch ve švédské televizi, až 1,5 milionu diváků. To je asi 15 % celé švédské populace. (Trajektt)
  • Natáčanie sa začalo v Sala a Ragunda (Švédsko) v polovici roku 2014. (Arsenal83)

Reklama

Reklama