Experiment Philadelphia (TV film)

• Česko

John Prince

Scénografie:

Bob Bottieri
  • Morholt

Mě ta první půlhodina docela bavila. Zjevení lodi, vývojářská agentura, zapojení "obyčejných" lidí a jeden cestovatel v čase. I přes mizerný rozpočet to nemuselo být úplně tak zlé. jenomže pak se to zvrtlo. Začalo se utíkat, všichni se chovali jak idioti, pavědecká teorie střídala idiotskou studii a do toho všeho se ještě zjevil Malcolm McDowell. Každopádně tohle je téma, kterého by se mohla chytit nějaká větší produkce. Ostatně od Tajemné záře nad pacifikem nějaký ten pátek uběhl. 30%(6.1.2014)

• MM_Ramone

Počas druhej svetovej vojny robilo americké námorníctvo prísne tajné pokusy, ktoré sa zameriavali na netradičné maskovanie ich lodí. Pokúšali sa dosiahnúť neviditeľnosť. V roku 1943 to otestovali na jednom zo svojich torpédoborcov. Experiment sa však vymkol kontrole a loď USS Eldridge sa stratila v časopriestore, čo malo desivé a tragické následky. Táto udalosť je perfektný námet na filmové spracovanie. Lenže pod taktovkou neschopného kanadského režiséra Paula Zillera z toho vznikla nesmierne nudná skomolená sprostosť. *(14.3.2018)

Originál z roku 1984 som síce nevidel, ale tento SyFy remake bol dosť zaujímavý na to, aby som sa naň časom pozrel. Filadelfský experiment patrí do tzv. urban legend kategórie a týka sa tajného výskumu z obdobia 2. svetovej vojny, kedy sa USA pokúsili docieliť neviditeľnosť námornej lode USS Eldridge, čoho úspešnosť sa síce nikdy nepotvrdila, no na druhú stranu sa na túto tému dodnes objavujú konšpiračné teórie, ktoré niektorým ľuďom nedajú spávať. Vo filme sa im to nielen podarilo, ale navyše sa to obohatilo o cestovanie v čase, takže sa starý námorný obor z ničoho nič objavuje v súčasnosti. Ináč je to celkom dobrý mysteriózny sci-fi thriller s množstvom nevyhnutných trikov (niektoré ok, iné tradične počítačovo umelé), slušným konšpiračným príbehom a dobrým hereckým obsadením.(1.8.2012)

Další celkem obyčejná inspirace filadelfským experimentem natočená jen proto, aby to bylo zajímavé, aby tam bylo něco ze skutečných dějin. Asi si fakt budu muset najít nějaký dokument, který se tomuhle tématu věnovat, protože žádný film mi zatím nepřinesl to, co jsem chtěl. Nějaké mysteriózní drama. Jen samé akce. Tohle je ale i celkem průměrné.(19.5.2014)

• lennyd

S touto technologií se experimentovalo již za druhé světové války, a nyní se jí tajný vládní výzkum pokouší obnovit. Možnost neviditelnosti je natolik lákavá, že vláda udělá cokoliv, aby výzkum dokončila. Při jednom z pokusů se nechtěnou náhodou podaří vytvořit časový most mezi rokem 1943 a současností, a přenést do současnosti válečnou loď USS Eldridge. Tento přenos ale naruší časovou kontinuitu, zvlášť když jeden z posádky lodi přežil. Nakonec se musí on, jeho vnučka a vědec z vládního výzkumu spojit, aby navzdory vládním agentům, dokázali vrátit vše do pořádku, a zabránili katastrofě... Z tohoto filmu jsem kapku rozpačitý. Na jednu stranu zajímavý námět (původní film jsem (zatím) neviděl, takže nemohu hodnotit nakolik je použit námět z něj), na druhé straně otřesné herecké výkony (např. chytrolínka Molly, to je panečku postava - všechno ví, všechno zná, do zašifrovaného vládního výzkumu se nabourá ani nemrkne, a to že jí snoubenec zmizel v tajemné lodi jí z rovnováhy nevyvede), vizuální efekty sem tam povedené (i když si myslím, že by mnohatunová válečná loď padající z výšky na mrakodrap, jej srovnala se zemí) a nemálo logických faux-pas...(10.1.2014)