poster

Endeavour - Pilotní díl (TV film)

 • Velká Británie

  Endeavour

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 2012, 98 min

 • flanker.27
  *****

  Aneb jak natočit kriminální příběh o nechutných věcech, aniž by v něm bylo nutné cokoli nechutného ukazovat. Stačí pár slov, aby si tu špínu večírků, na kterých si užívají mocní, divák představil ve vší oplzlosti. A přitom je to celé podáno s elegancí gentlemana, mladého detektiva, který ve spojení se svým nadřízeným nitky případu rozplete a dovede vyšetřování ke zdárnému konci, i když nakonec nitky vedou jinam. Absolutně britské a přestože obvykle klasické detektivky nemám příliš v lásce, v tomto případě si mě podání naprosto získalo.(19.7.2015)

 • Crocuta
  *****

  Skvělý úvod k výbornému stejnojmennému prequelu k mému oblíbenému oxfordskému detektivnímu cyklu. Kromě bravurně vystavěné zápletky, bezchybné dobové atmosféry (pokud to tedy při svém věku mohu posoudit) a charismatických policistů, je velkou devizou tohoto snímku i představitelka hlavní ženské role Flora Montgomery, půvabná a zkušená matadorka britských (ba i kanadských) krimi seriálů, ačkoliv pozorní fanoušci Poirota, Dalglieshe, Barnabyho nebo Cordelie Gray ji budou mít patrně zafixovanou jako blondýnu :-).(25.8.2015)

 • evapetra
  ****

  Oxford poloviny šedesátých let. Zmizelá a možná zavražděná patnáctiletá dívka. Mladý, začínající detektiv se může ujmout práce na svém prvním větším případu. Intektuál, absolvent zdejší univerzity a milovník operního zpěvu, ještě tápe, jestli povolání, které si vybral, je pro něho skutečně tím pravým. Pálí mu to, vcelku se mu daří postupně splétat nitky případu, které vedou až ke špičkám byznysu a politiky, ale ještě se neobejde bez pomoci a zasahu svých kolegů a hlavně šéfa. Nadějně vyhlížející pilot mě příjemně nalákal ke sledování dalších dílů seriálu.(14.2.2015)

 • SlecnaSmilly
  ****

  Fakt, cesty víry jsou nevyzpytatelné. Já jsem zcela náhodou při lození na této báječné databázi narazila na filmově televizní skvost a zalúbila som sa. Detektiv Morsey je sice ještě mladické ucho, nejistý sám sebou, ale jinak má jiskru v oku a dost mu to pálí (umí použít deduktivní i induktivní metodu). Můžeme se tedy spolu s ním vydat na zážitkovou cestu po Oxfordu s naší one way ticket cestovkou Zabij a já to rád vyšetřím. Tedy vpravo si povšimněte mladé zavražděné zrzky a o kousek dál u jezírka máme mladíka s kulkou v hlavě, následně proběhne pitva, mno, raději rovnou zamíříme do zdejší knajpy na tuplák piva, přečteme si u toho nějakou tu báseň z univerzitní knihovny, poperem se s místním prodejcem luxusních vozů, ale hlavně vyluštíme křížovku, vězte, že tajenka vás svou pointou doslova rozseká. Jo a platbu za tento výborný výlet si prosíme předem, díky dík(15.8.2014)

 • Mouzon
  *****

  Prequel britské televizní série INSPEKTOR MORSE. Ukazuje jeden z Morseových prvních případů v akademickém městě Oxfordu, kam protagonista přijíždí coby mladý policejní konstábl. Dostává se do víru událostí týkajících se zmizení mladé dívky. Svým nonkonformním přístupem, který spočívá mimo jiné v hermeneutické analýze textových stop zanechaných obětmi či podezřelými, zaujme vyšetřujícího inspektora Thursdaye, jenž si jej zvolí za svého pomocníka.......Zajímavostí je, že v prvním záběru scény, v níž Morse poprvé ochutná své později tolik oblíbené pivo, se objeví autor původní knižní série s postavou inspektora Morse, Colin Dexter.(26.8.2012)