Occamova břitva (TV film)

Occam’s Razor

(festivalový název)

Thriller

Česko, 2012, 70 min

Dokážu pochopit, že někdo špatně odbočí a navigace ho dovede do úplné řiti, dokážu pochopit, že někdo zapadne v bahně a stane se svědkem vraždy, dokážu pochopit i to, že ze strachu nechce nic nahlásit na policii nebo i to, že mu dotyčný pošle vražednou zbraň a ON se jí rozhodne ve zmatku a panice zbavit – ovšem to už jsou lidi fakt tak tupí, že se pokusí vybrat z kreditky prachy (když ví, že jsou bankomaty pod kamerami – možná tak bezdomovci, nebo feťáci, kterým je to jedno) a následně se vychrápe s vrahem…? Leda tak ve filmu s debilním Sokolem v hlavní roli. Já tohohle borce už nějaký čas nemusím (co ze sebe dělá kokota hlavně při moderování Tváře, nebo nějakých anket…) a jsem na něj doslova alergický. Tady předvedl průměrný výkon – budiž mu to k dobru, ale ani Zuzana Stivínová to výrazněji nezachránila. Přišlo mi to nedodělané, bez pořádné atmosféry – která se někdy po první půlhodině zcela vytratila – prostě průměrné po všech stránkách…(20.12.2019)

• triatlet

Nepovedená etuda rozvedená do osmdesátiminutového "thrilleru":-) Chtěl jsem dát hvězdičku za čas - ve zprávách připomenutí vítězství v Davis cupu - a za narážku na Hapku:-). Ale za tu dramaturgickou a hlavně scénáristickou (Miroslav Sovják) bezduchost nemůžu hodnotit jinak.(13.1.2013)

• Gilmour93

Nemám pochyb, že se podobné věci u nás dějí, ale mám pak vždycky pocit, jako bych sledoval v Hollywoodu natočeného Rákosníčka se zeleným, sedmivlasým Cagem v hlavní roli.. Otevřený konec nevadil, dotazy má klást autor, ne divák, ale mám za to, že se při něm Sokol přehlédl ve Zlatých stránkách. Nechtěl volat GIBS, ale Gibsona, aby mu řekl, že má v českém měřítku konkurenci. Apropo, zajímala by mě v nějaké sebevědomější roli..(14.1.2013)

• Mylouch

Česká zápletka "ze života"... no, spíše thrillerový potenciál ubržděný pod možnosti žánru napětí. Trochu samoúčelná vycpávka dramaturgie tv vysílání ve formátu studentského filmu, které zde chybí uvěřitelné drama. I herci by pak věděli, co hrát, takto jsou často postaveni do statických scén. Příjemný Norbert Lichý, jehož s lehkostí načrtnutá postava živí marné naděje, a pár dalších (spíše těch u vedlejších rolí) hereckých výkonů. 1-2*. Stand by me !(13.1.2013)

PANE PODPLUKOVNÍKU, JÁ SE VÁM NA TY VAŠE TLUSTÝ ČÁRY MŮŽU ZVYSOKA VYSRAT. Pamatujete na (v začátcích) velmi povedený cyklus Oběti? Tak tento film mi ho velice připomněl a ejhle, scénárista je stejný. Břitva je pravý opak Expozitury, ta byla nabubřelá, bulvární, novácká, toto je komorn(ějš)í příběh, ale zároveň musí splňovat jisté thrillerové zákonitosti, aby naplnil určitá divácká očekávání. Netradiční výchozí situace a psychologie postav dávají vzniknout scénám, které si zapamatujete (rvačka na hrobě), i těm, které vyšumí, jelikož prostě obsahují atributy již mnohokrát viděné (Česko, korupce, policie, zločin, politika) a neměnné. Pro mě dost překvapení, Ondřej Sokol by měl hrát samé vážné role a pár vět, které přesně vyjadřují moje názory. 70%. A kromě toho, že Occamova břitva zabodovala na festivalu Eurovision Film Week, měla i mnoho zářezů na mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu. Více zde - http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/227057-proc-ma-occamova-britva-zarez-v-monte-carlu-proste-skveli-herci/(21.1.2013)

• - Filmový golfový areál a hotel se nacházejí v Ostravici. (rakovnik)

• - Occamova břitva je princip logické úspornosti, od 19. století nazývaný podle anglického logika Williama z Ockhamu. (Olík)

• - Když se dva hlavní protagonisté ocitnou na benzínové stanici, objeví se v záběru televizor, v němž běží film Výlet (2002). Následuje záběr na Libora (Ondřej Sokol) v autě, které projíždí myčkou, což evokuje scénu v myčce s Igorem Barešem ve zmíněném snímku Výlet (2002). (Přemek)