Sammo Hung v roli obyčejného člověka, který se vlivem osudu nechtěně zaplete do kolotoče zločinu, když se stane nepohodlným svědkem vraždy policisty. Spojencem v boji o záchranu života se mu stává přítel zavražděného policista Pitt. Temně laděný příběh režiséra Ringa Lama přináší kromě občasného humoru také depresivní atmosféru a hrdiny, kteří jsou okolnostmi nejednou donuceni sáhnout si až na samé dno. (Zrzunda)

Shit

Nebudu zastírat, že sem nečekal víc, rozhodně čekal, protože se tu v podstatě jedná jen o více či méně úsměvný a komediální nebo naopak v lepším případě akční, utíkání Sammo Hunga před gangem za pomoci ne moc schopnýho poldy a jeho v rámci možností fešný sestry, nic novýho to vlastně nenabízí a to starý neni nic u čeho by se dalo skákat radostí 2 metry do stropu, jediný co tak opravdu potěší je drsný finále a velice mrštnej a obratnej 100kilovej Sammo Hung, ale o moc víc toho už nezaujme ()

HKstars

O Sammo Hungovi je známo, že rád zkouší i jiné žánry a ještě raději spolupracuje s jinými esy hongkongského filmového rybníku. V úvodu 90. let byly v módě Wooovky a jeden z mála režisérů, který si vedle snímků jako Lepší Zítřek nebo Killer dokázal zachovat vlastní tvář (přičemž hodně čerpal z francouzské drsné školy) byl Ringo Lam. Právě za ním Sammo jednou přišel s návrhem na spolupráci. Ringo souhlasil a... Sammo dostal takovou nakládačku, že se z toho jeho fandové pěkných pár měsíců vzpamatovávali ;). Je známý fakt, že Ringo Lam svým hrdinům nic nedaruje a řeže do krve nejen jejich tělo, ale i duši. Sammův charakter Tlouštík (všichni mu ve filmu říkají Fat Goose, což je poměrně nepřeložitelná hříčka a překládat to jako Vypasená husa se mi fakt nechce ;) je ten nejdobrosrdečnější chlápek, kterého si vůbec dovedete představit. Jeho naivita je bezmezná, stejně jako touha zavděčit se všem. Před matkou žijící v domově důchodců neustále předstírá, že má nějakou přítelkyni (v tom mu za úplatu pomáhá jeho sousedka) a živáčkovi by neublížil. Jeho život se změní v nonstop peklo ve chvíli, kdy oknem zahlédne vraždu. Marně se snaží přesvědčit zločince, že "vlastně nic neviděl a to zakrvácené torzo policisty už vůbec ne", ale naštěstí se mu podaří utéct a protože je příkladný občan, nahlásí všechno na policii. Tam se ho ujímá kamarád zavražděného, detektiv Pitt (Vincent Wang) a oba budou mít brzy plné auto olova, protože navzdory tomu, že Tlouštík neví nic o pozadí vraždy, stává se nepohodlným svědkem. Dvojici se totiž podaří zatknout vraha, ale ten je vzápětí propuštěn na kauci. Tenhle policejní okrsek má zkrátka prohnilé dno. Pitt je odvolán k jinému případu, ale začne pátrat na vlastní pěst. Nebude v tom ale sám, protože Tlouštík se mu přilepí na paty a poté co mu zločinci zapálí byt, dokonce se k Pittovi (a jeho sestře, novinářce) přestěhuje. Svérázné duo se pouští do vyšetřování - Tlouštík chce mít konečně pokoj a žít dál jako spořádaný člověk, Pitt chce pomstít svého kolegu a přijít na kloub případu, od kterého dává každý na oddělení ruce pryč. Stopy vedou do rezidence jednoho z nejbohatších šéfů mafie, který si zařídil výnosný bordel v němž za pomoci obstarožního videa (má rozměry skříně, ale co byste chtěli v roce 1991 ;) diskredituje všechny důležité hlavouny v okolí. Dobrý byznys, dokud se neobjeví naši dva hrdinové. Prokousat se však k jádru věci, bude v Lamovském stylu pořádně těžké a kromě jizev a průstřelů, to bude i pěkná psychická zabíračka... Ale nebojte, ještě pořád je tu Sammo a to je asi důvod, proč se Ringo Lam tentokrát výrazně krotil. Jistě tu najdeme řadu jeho trademarků (akční scéna s motorkami, finále na vrakovišti), ale je tu patrný i Sammův vklad, především ve formě jedné velké bojové scény (kde se mj. mihne i Billy Chow) a několika hutných kaskadérských kousků. Tím nejdůležitějším, co trochu nabourává Lamovu atmosféru v níž dostávají hrdinové nepřetržitě kapky, jsou kontrastní "vtipné" scény. Prakticky ve všech se objevuje Tlouštíkova matka a i když je člověk z hongkongských filmů zvyklý na leccos, "porodní" scéna zřejmě vykolejí všechny. Sama o sobě nepůsobí nijak kontraproduktivně, ale do thrillerového celku vůbec nesedne a zbytečně rozptyluje divákovo vtažení do děje. Takových momentů je víc a zbytečně shazují Lamovo snažení. Divák tak nakonec dostává "jen" solidní hybrid temné detektivky a rozpustilého akčního filmu, který vlastně neví čí je. Lamovi hrdinové si tentokrát neodnesou doživotní jizvy, koná se regulérní happyend a všichni jsou v pohodě. Jemná schizofrenie ale ještě nikomu neublížila a Sammo spojuje obě linie svým nadprůměrným výkonem - bojová scéna v domě hlavního záporáka je fajn, stejně jako přerod jeho postavy. Takže co nám z toho vychází? Point of no return nikoho nenaštve a i když se zřejmě nezapíše zlatým písmem do zlaté kroniky, má právo na existenci. A pokud "existuje" někde blízko vás, bylo by hříchem, neobohatit se. 70% () (méně) (více)

raimi

Jako, člověk musí být připravenej na infantilní asijskej humor, kterej se tady naštěstí nevyskytuje tak často a mě třeba i potěšil, protože je opravdu hodně WTF a to já rád. Jinak je to na svou dobu temná a celkem drsná thrilerová kriminálka s výbornýma a syrovýma akčníma scénama a naprosto neuvěřitelnýma kaskadérskýma kouskama typu srážení lidí autem a pády z pěti metrů na tvrdou zem. ()

Mol

JEN MRTVOLY UDRŽÍ TAJEMSTVÍ!!! Mno já nevím. Ringo a ty jeho výkyvy. Jednou natočí nějakou pecku a jednou zase nějakej těžkej průměr. Asi podle toho jak si zrovna zakouří opia. Sammo a jeho scéna s hadicí byla teda ultra erotická a chvíli jsem se o našeho tlouštíka i bál. To když ho srazí autem a on udělá takovej šílenej přemet. Skoro to vypadalo, že kdyby spadl trošku jinak, tak jeho vaz udělá "křup" a "čau". Ale abych jen nehanil. Film má i světlí stránky. Bitka v restauraci a nějakej ten humor se tam taky najde. ()

ladynka

Ringo Lam za starých hongkogských časů s násilím, které je vyhrocené, krvavé, spravedlivě rozdělené mezi obě pohlaví, efektivní a přitom efektně nasnímané s novým pojmem "hrdinství", tentokrát v podání Sammo Hunga. Jeho Jednorukého šermíře určitě ocení nejen přížnivci Lamových drsných kriminálek ale i wu-xia fanoušci. ()