90 minut (festivalový název)

• norský

90 minutter

90 Minutes

Drama / Thriller

Norsko, 2012, 92 min

Eva Sørhaug

Henrik Skram

Svírajících devadesát norských minut, temnějších než Mordor. I tak můžeme žít... i když v některých případech je slovo žít docela nadnesené. K jednotlivým příběhům se vyjádřím následovně - možná by se slušelo zeptat, zda partner sdílí stejné nadšení pro dobrovolný odchod... je třeba zabít tyrana aneb takových já nelituju... a konečně, rodina má být pohromadě - za všech okolností... Odtažitě podaná deprese s krutým zakončením, kterou nebudete chtít vidět dvakrát.(22.11.2014)

Tři půlhodiny ze života třech můžu a jejich rodin. Seversky upřímné a surové. Nic se nevysvětluje, neobhajuje ani nevyvrací. Film pouze ukazuje temnou část reality. Vzkazuje, že v Norsku není život žádnej "med", a nejspíš ne jen tam. Kvalitní zpracování, dobří herci i slušná kamera. Přesto tomu chybí jasná pointa, člověk se na to může dívat jak z pohledu mužů, tak i žen. Díky absenci "minulosti" nemůže dojít k jednoznačnému závěru. Působí to proto trochu odtažitě a nevtahne to tak, jak by mohlo. Určeno pro lidi se silnějším žaludkem - na "zváženou". (6/10)(31.1.2013)

• Tess92

Tusila jsem, o co pujde, a byla jsem na to pripravena. To co jsem videla jsem vsak uplne necekala. Vim, ze na severu se na nasili evidentne divaji jinak, ale to, co bylo ve filmu ukazano mi prislo zbytecne moc. Cekala jsem neco vic na zaver, napriklad nejakou statistiku, nebo posledni zpravu, ktera by snad pusobila vyrazneji, nez explicitni nasili. Byla jsem z filmu dost zklamana, mohlo byt ukazano vic z minulosti pribehu. A zeverecna zmena z 90 na 91 minut pro me zustala nepochopena, dokud mi to nebylo vysvetleno.(16.3.2013)

Ano, vskutku pro silné a otrlé povahy - několik diváků odešlo ze sálu...hlavně divaček. Na surovost skandinávské kinematografie jsem zvyklá, ale tohle bylo tentokrát asi už zbytečně moc explicitní. Linie starého pána spíš patetická a nevěrohodná. U dvou zbývajících příběhů je jasné, že tyhle věci se dějou a není to nic pěkného. Oceňuji autentický kontrast zdánlivě spořádané domácnosti (až sterilně, což pro Norsko sedí) a emocionální nevyrovnanosti až vyšinutosti postav.(16.3.2013)

Musím říct, že jakoby mi v tom filmu pořád něco chybělo.... Tři příběhy, které se neprotnou, a jejichž nejen konec, ale i průběh je opravdu jen pro silné povahy... Ale i přes ten obsah mě za celou dobu film nedokázal vtáhnout tak, jak bych čekala.. Chyběla mi v tom ona dusně severská atmosféra - celé je to ztvárněné s nepatřičnou lehkostí, jakoby vlastně ani nešlo o nic až tak strašného... Na můj vkus je to předkládáno z příliš velké dálky.... A ono emoční, nedýchatelné dusno na mě padlo až poté, co jsem si film přehrávala v hlavě....(5.2.2013)

• - Celý film bol natočený v nórskej metropole Oslo. (MikaelSVK)