Samson

• slovenský

Samson

Drama / Romantický / Válečný

Polsko, 1961, 117 min

Vojnová dráma A. Wajdu má dobrý príbeh zo zaujímavého prostredia waršavského ghetta. Čítal som na túto tému knihu Rozhovory s katom a téma je to naozaj silná, bohužiaľ v tomto filme je v pozadí . Film má silný úvod a záver. Veľká škoda, že sa prostredná časť dosť vlečie, ale stále je to jemne nadpriemerná dráma. Z vojnových drám A. Wajdu sú jednoznačne na vrchole filmy Katyň a Kanály. Lotna aj Samson majú zaujímavé príbehy, ale chýba väčšia hĺbka a body im strháva rozvláčnosť. 65%.(27.5.2010)

• Houdini

Zlatý Lev - výběr(3.1.2006)

Nuž, nemusí byť každý film o holokauste veľká sláva a tento film ním určite nie je. Ťahavý a dosť nezáživný príbeh s neveľmi uveriteľným správaním postáv. Jakub "nechtiac" ujde z geta a nevie sa rozhodnúť, či sa má vrátiť nazad alebo zostať vonku a "zradiť" tým svoj odsúdený národ. Všetko by bolo v poriadku, dobrá téma, ale prečo ten príbeh kazí úporná snaha Wajdu vtlačiť do deja typy postáv, ktoré sú tak veľmi nepresvedčivé? Od židovky Lucyny, ktorá žije vo Varšavskom byte v luxusnom pohodlí bez toho, by ju ktokoľvek odhalil či prezradil, až po Kaziu a jej strýka Malinu, ktorí ho schovávajú niekoľko mesiacov v pivnici uprostred mesta bez prezradenia. Príliš veľa náhod, na môj vkus.(30.9.2009)

Adaptace 1. části románového cyklu polsko-židovského autora K. Brandyse Mezi válkami (v češtině Samson vyšel v překladu Heleny Teigové roku 1950, v polském originále o tři roky dříve) akcentující více existencionalistické, milostné a duchovní stránky než dobovou realitu (i když nacházíme samozřejmě polský antisemitismus). Řekněme, že se jedná o určitý protipol Romea, Julie a tmy.(10.4.2012)

• nascendi

Dej vleklý ako chronický zápal priedušiek, myslenie a konanie hlavného hrdinu nezrozumiteľné. Trestuhodne svojím iracionálnym správaním ohrozuje ľudí, ktorí mu nezištne pomáhajú. Film, pri ktorom som postupoval od nezáujmu, cez nudu až k naštvaniu sa na seba, prečo vlastne taký film pozerám. Ani odpoveď - pretože Wajda - to nevysvetľuje.(1.7.2010)

• - Film bol nakrútený podľa literárnej predlohy Kazimierza Brandysa. (HareS)