Židovský študent Jakob Gold sa dostane do väzenia po tom, čo v šarvátke nešťastnou náhodou zabije svojho spolužiaka. Medzitým vypukne 2. svetová vojna a Jakob sa dostane z väzenia, len aby sa opäť stal väzňom, tentokrát vo varšavskom ghette. Po úteku sa ocitá sám na "árijskej" strane múru, oddeľujúceho ghetto od zvyšku Varšavy, v pasci pod všadeprítomnou hrozbou odhalenia a smrti. Napriek okolnostiam sa však rozhodne konať a zobrať svoj život späť do vlastných rúk. (HareS)

ujec

Jakub, židovský mladík, tápa, nevie sa rozhodnúť ako sa zachovať. Vrátiť sa do waršavského geta alebo prežiť vojnu v úkryte? Jeho chovanie začína byť sebadeštrukčné a ohrozuje tých, ktorým záleží, aby prežil. V závere však svojou váhavosťou sa dostáva do situácie, kedy sa musí rozhodnúť. ()

winstonik

Nuž, nemusí byť každý film o holokauste veľká sláva a tento film ním určite nie je. Ťahavý a dosť nezáživný príbeh s neveľmi uveriteľným správaním postáv. Jakub "nechtiac" ujde z geta a nevie sa rozhodnúť, či sa má vrátiť nazad alebo zostať vonku a "zradiť" tým svoj odsúdený národ. Všetko by bolo v poriadku, dobrá téma, ale prečo ten príbeh kazí úporná snaha Wajdu vtlačiť do deja typy postáv, ktoré sú tak veľmi nepresvedčivé? Od židovky Lucyny, ktorá žije vo Varšavskom byte v luxusnom pohodlí bez toho, by ju ktokoľvek odhalil či prezradil, až po Kaziu a jej strýka Malinu, ktorí ho schovávajú niekoľko mesiacov v pivnici uprostred mesta bez prezradenia. Príliš veľa náhod, na môj vkus. ()

raroh

Adaptace 1. části románového cyklu polsko-židovského autora K. Brandyse Mezi válkami (v češtině Samson vyšel v překladu Heleny Teigové roku 1950, v polském originále o tři roky dříve) akcentující více existencionalistické, milostné a duchovní stránky než dobovou realitu (i když nacházíme samozřejmě polský antisemitismus). Řekněme, že se jedná o určitý protipol Romea, Julie a tmy. ()

gogo76

Vojnová dráma A. Wajdu má dobrý príbeh zo zaujímavého prostredia waršavského ghetta. Čítal som na túto tému knihu Rozhovory s katom a téma je to naozaj silná, bohužiaľ v tomto filme je v pozadí . Film má silný úvod a záver. Veľká škoda, že sa prostredná časť dosť vlečie, ale stále je to jemne nadpriemerná dráma. Z vojnových drám A. Wajdu sú jednoznačne na vrchole filmy Katyň a Kanály. Lotna aj Samson majú zaujímavé príbehy, ale chýba väčšia hĺbka a body im strháva rozvláčnosť. 65%. ()

• Film bol nakrútený podľa literárnej predlohy Kazimierza Brandysa. (HareS)