Fun to Imagine

všechny plakáty
Velká Británie, 1983

selviskhed

Původně šlo o šestidílný seriál BBC, který britští filmaři natočili na návštěvě u Richarda Feynmana v Kalifornii. Každý díl měl asi 12 minut. Pokud se zrovna nacházíte ve Velké Britániii, pak si videa můžete přehrát přímo na stránce BBC. Záznam seriálu ve znatelně horší kvalitě pak dal k dispozici na svém kanálu přímo jeho režisér. Šestidílný seriál přitom rozsekal na 12 menších částí. Jednotlivé díly pak řeší otázky jako proč není pravda že rostliny staví svá těla z živin přijatých z půdy, proč se v zrcadle nevidíme vzhůru nohama, co se děje v gumičce přetažené přes srolované noviny nebo jak je možné, že vlaky mohou projíždět zatáčky i přesto, že nápravy vágónů a lokomotiv nemají diferenciál. ()

joudas

Feynman s nadšením sobě vlastním vysvětluje, jak to ti malí prevíti atomoví dělají, že vzniká teplo, oheň, kyslík, guma se smršťuje a led klouže, proč vlak nevykolejí nebo proč nedokáže jednoduše říct, jak funguje magnet. Dnes už nic světaborného, ale tato videa (konečně jsem viděl všechny) mě přiměla k tomu, si o Feynmanovi zjistit víc a dovedla mě k jeho výborným knihám, za což jsem jim velmi vděčný. ()