Okupace (TV seriál)

Ockupationen

• angličtina

Occupied

Drama / Thriller

Norsko / Francie / Švédsko, 2015–2020, 18 h (Minutáž: 45 min)

Henrik Mestad, Eldar Skar, Ingeborga Dapkunajtě, Ane Dahl Torp, Selome Emnetu, Janne Heltberg, Ragnhild Gudbrandsen, Vegar Hoel, Kristin Braut-Solheim, Ella Malia Prince, Alexej Manvelov, Veslemøy Mørkrid, Stig Ryste Amdam, Ulrik Skage, Oddgeir Thune, Hippolyte Girardot, Sondre Larsen, Daniel Rusten Larsen, Kristin Skogheim, Hans Olav Brenner, Lisa Loven Kongsli, Sergej Merkusjev, Morten Svartveit, Thea Green Lundberg, Britt Langlie, Morten Traavik, Lydia Indjova, Elishan Naurbiev, Marianne Mørk Larsen, Øystein Røger, Filip Peeters, Mads Sjøgård Pettersen, Darja Ekamasova, Madalena Helly-Hansen, Lenn Kudrjawizki, Krzysztof Pieczyński, Johannes Gjessing, Per Gørvell, Harald Rosenstrøm, Nigel Whitmey, Erik Aleksander Schjerven, Annika Hallin, Emil Johnsen, Sara Khorami, Aslak Eriksrud, Halvor Tangen Schultz, Sverre Anker Ousdal, Vera Rudi, Ivan Mathias Petersson, Vytautas Kaniušonis, Torbjørn Davidsen, Kate Pendry, Lisa Cooper, Rubert Moses, Sajid Malik, Torgeir Reiten, Pia Borgli, Hanne Gjerstad Henrichsen, Jonas Bergland, Yama Wolasmal, Anne Grosvold, Irina Kara-Mosko, Naeem Azam, Tom Audenaert, Timur Magomedgadzhiev, Mehdi Nebbou, Nathalie Roussel, Fredrik Steen, Ville Virtanen, Irina Eidsvold Tøien, Thomas Chr. Hansen, Ragnhild Gudbrandsen (a.z.), Vegar Hoel (a.z.), André Sørum, Kenan Ibrahimefendic, Bram De Maere, Kjærsti Odden Skjeldal, Roar Kjølv Jenssen, Morten Pedersen, Sacha Slengesol Balgobin, Nasrin Khusrawi, Magnus Aasheim, Ramunas Cicenas, Sergej Vasilkov, Kathrine Johansen, Sjur Vatne Brean, Gabija Jaraminaite, Audun Karl Hanssen, Kyrre Haugen Sydness, Valeriu Andriuta, Valentina Alexeeva, Kai Kennet Hanson, Aldona Vilutytė, Rimante Valiukaite, Torstein Bjørklund, Lars Arentz-Hansen, Severina Spakovska, Oscar Ducasse, Arvydas Dapsys, Paulius Markevičius, Harald Sørlie, Assad Siddique, Janne Heltberg (a.z.), Dennenesch Ninnig, Leonardas Pobedonoscevas, Rimantas Pelakauskas, Trond Teigen, Isabel Beth Toming, Jane Perry, Jamal Miad, Tor Sigbjørnsen, Galvan Mehidi, Aslak Maurstad, Øyvind Mørk, Loekke Calle

Komentáře uživatelů k TV seriálu (127)

Začátek se rozjíždí v hodně pomalém tempu, nicméně od poloviny je to takový masakr, který směřuje k naprosto šíleně vyhrocenému finálu, že jsem místy ani nedýchal. Sakra se těším na druhou řadu. Opravdu mistrovský kousek ze severu Evropy, který zároveň děsivě ukazuje současný politický svět. Hybridní válka v přímém přenosu. Jen upřímně doufám, že se tohle nezačne v blízké budoucnosti objevovat v Litvě nebo Estonsku než v celkem mírumilovném Norsku. 87%(5.2.2017)

• UncleG

Hele já nevím. Možná už jsem fakt nerudnej stařec, kterýho nedokáže nic nadchnout. Jenže mě prostě nedokáže upoutat politickej seriál, kde základní premisa tak strašlivě šustí papírem, že přes ten šustot skoro není slyšet herce. Takže si trošku zaspoilerujme: Jasně, v Dánsku objevili nový zdroj ekoenergie založenej na nějakým pseudo-mumbo jumbo blábolu, shodou okolností tam vyhrál volby zelenej fanatik a rozhodl se vydírat celou Evropskou Unii tím, že okamžitě uzavřel dánský ropný kohouty. To se samozřejmě zabedněcům z EU nelíbí, hrozí energetická krize a tak se čelní představitelé rozhodnou, že nechají Dánsko okupovat Ruskem, aby mohlo černé zlato dál vesele proudit do našich nekonečně žíznivých fosilních tepen.. Ehm... COŽE? Takže popořadě: Vydírat Evropskou Unii tím, že způsobíte energetickou krizi a ze dne na den závažným způsobem poškodíte ekonomiku celýho kontinentu? To musíte bejt už opravdu nepříčetnej. Ale i kdyby se v čele demokratickýho státu octnul blázen, místní politická mašinerie už by si našla způsob, jak se případnýho magora zbavit. Absolutně nevěřím tomu, že by takový rozhodnutí získalo jakoukoli politickou podporu a ža by "pan premiér" neskončil hned druhej den jako manager městský skládky někde u městečka Bloeslunde. No a pak tady máme ty Rusáky, že? Jasně, protože v případě hrozící krize si Evropa natáhne za svý hranice ještě větší problém. Nehledě na to, že kdyby už Švábi v tom Dánsku byli, rozhodně by neřešili nepohodlného politického protivníka nějakým zastrašováním. Tohle prostě není ruský způsob řešení problémů. Pokud by se do věci opravdu vložil Ivan, pan premiér by se v žádným případě nedožil konce prvního dílu. Buď by s ním spadnul vrtulník nebo by třeba omylem pozřel bagetu s příchutí plutonia. "Problém vyřešen. Drugoj..." Závěrem: Tohle je celý tak strašně nepravděpodobný a vycucaný z Nesbova paralytického údu, že jakýkoli další mikroděje v rámci politického "propletence" pro mě postrádají smysl. Nehledě na to, že je to celý docela únavný a první série naprosto nic nevyřeší.(27.4.2017)

SPOILER! Tento seriál má toľko súvislostí, až ma to desí. 1. Musím povedať, že vykresľuje nepravdepodobnú situáciu. 2. Ak by k nej predsa len prišlo, myslím, že by neprebiehala tak v rukavičkách ako v seriáli, ale rýchlo a vojenskou silou. 3. Vzhľadom k momentálnym vzťahom Európy a Ruska toto považujem za neprimerané šírenie paniky a obáv medzi ľuďmi.Týmto dostáva seriál politický kontext. Lenže zábava predsa nie je politická. Ale možno sa mýlim... 4. Najhoršie je, že tento počin vybičuje emócie diváka (u nás august 68) a na jeho strachu, presvedčení o špinavosti politiky a všadeprítomnom pokrytectve (otrava premiéra Američanmi), zvyšuje svoju sledovanosť. Už sa točí 2. séria.(22.3.2017)

Krásné nastíněné možná ani tak vzdálené budoucnosti. V seriálu je řečeno mnohé. Vzhledem ke konci lze čekat další řadu, tak doufejme, že tvůrci budou pokračovat.(24.10.2016)

Tento norský seriál řadím rozhodně k těm povedeným. Vždycky, když slyším z televize kvákat naše vrcholné politické představitele o tom, jak jsme díky členství v EU a NATO v naprostém bezpečí, pustil bych jim tento seriál, myslím, že realita by se příliš nelišila, i když věřím tomu, že by Unie sáhla k nekompromisním sankcím vůči agresorovi, vidím to tak, že embargo na dovoz jogurtů by mohlo být adekvátní. Největší problém spočívá v tom, že náš stát neoplývá surovinovým bohatstvím, takže ani Američané by zřejmě nebyli ochotni za takových podmínek bránit demokracii. Seriál se mi líbil, norský premiér byl už v prvním dílu seznámen s pojmem Mnichovská dohoda, bavily mě politické tanečky a hlavně balancování mezi pojmy vlastenectví a kolaborace, odboj a terorismus. Taky jsem dospěl k závěru, že kdybych se rozhodl unést ministerského předsedu, udělal bych to v Norsku.(27.2.2017)

Ani se příliš nedivím tomu, že Rusové protestovali. Ruské vojenské operace v seriálu do jisté míry kopírují jejich počínání na Ukrajině a to se Moskvě líbit nemůže. Nicméně v tomto případě nejsou za záporáky jen Rusové, ale i představitelé EU, která o ruskou pomoc požádala a Američané, kteří se po vystoupení z NATO nechtějí angažovat jinak, než mírnou diplomatickou podporou. Norsko tak zůstává samo a zatímco premiér se zoufale snaží najít mírové řešení, v zemi vzniká ozbrojený odpor, který nejenže tuto snahu hatí, ale zároveň posiluje ruskou agresi v zemi. Vychytané ve všech ohledech. Seriál ukazuje nejen úskalí mezinárodně politické scény, ale i vnitrostanickou rozháranost země na pokaraji okupace, složité operace tajných služeb či postoj médií. Není to o nějaké akci, alespoň zatím, ale především o dialozích, jejichž naléhavost se díky stále zoufalejší situaci stupňuje. Jedinou výtku nemám ani k hercům, takže z mého pohledu se jedná o jasnou 100% záležitost. Pevně doufám v další řadu.(11.2.2016)

Po zhlédnutí prvního dílu: Pohled do blízké budoucnosti, který ukazuje, že národní zájmy jsou důležitější než státní suverenita. Norsko se musí zachovat solidárně vůči Evropě, která neměla to štěstí být nezávislá na ostatních, co se ropy týče. Velmi zajímavý námět, částečně i z hlavy Jo Nesba, což už je sama o sobě jistá záruka kvality. Herecky i kvalitativně je snímek správně syrový, jak se sluší a patří na severské drama.(6.12.2015)

• jhr

Stupidní zápletka, která nedává moc velký smysl. Proč by Rusové dělali špinavou práci za EU a napadali Norsko? Kvůli ropě? Rusko má přece ropy a zemního plynu dost a podobné rozhodnutí Norska ukončit těžbu by mu naopak jen prospělo, protože by celá Evropa byla závislá právě na Rusku! Na straně Ruska bych naopak takový krok Norska podpořil s cílem uškodit právě EU.(7.1.2017)

Je to politický sci-fi, takže sice jsou úvodní východiska poněkud nepravděpodobný, ovšem není to dokument, že, čili to můžeme těžko seriálu vyčítat... Je to opět velmi dobře vysoustruženej seriál s napínavým dějem, výbornými herci - premiér, Sidorova, Djupvik, novinář - dobrým intrem atd., jak už mají seveřané ve zvyku. Vůbec je zajímavý, jak dokážou umně zpracovávat politiku a taky roli médií do seriálů... Nesbo prostě má talent nejen na detektivky. P.S. ČT už by si mohla vyhradit pravidelný čas pro skandinávský seriálový koutek, kvalita jistě není náhodná. Škoda jen, že obráceně by měli mnohem větší problém v současné české tvorbě najít tolik skvostů...(11.2.2017)

Zajímavé téma, nezajímavé zpracování. 1) Spoiler. Základní východiska příběhu nedávají smysl._____ a) Útlum těžby ropy přece neproběhne ze dne na den, je to spíš záležitost několka desítek let, tím spíš, když na dodávkách závisí další země._____ b) Jak se podařilo Norům zbavit se přes noc závislosti na motorové naftě například v dopravních prostředcích?_____ c) Představa Ruska jako poslušného pejska Evropské Unie je vskutku zábavná. Jaký zájem by mělo Rusko na udržení norské těžby, která mu konkuruje?_____ 2) Logické lapsy jsou i v samotném příběhu._____ 3) Když vypneme kritické myšlení, zůstane nám ke sledování zajímavý příběh, zvláště pro národy, které mají podobnou historickou zkušenost. Praxi bezohledné mezinárodní politiky zobrazuje film vskutku výstižně. Vůbec nemám pocit, že by šlo o politickou fikci._____ 4) Bohužel však celé zpracování je neobyčejně fádní a jednotvárné. Jako když dostanete na talíř flák dobře uvařeného hovězího se suchými bramborami, bez másla, bez koření, bez chutě. Silné emocionální situace prošumí jen tak mimochodem a divák, který se jen na okamžik ohlédne, si jich ani nevšimne. Nabízí se srovnání se šťavnatým americkým počinem House of Cards._____ 5) Z herců mě vedle spousty zajíčků zaujal především pěkný 32letý Eldar Skar (bodygurd zprostředkovatel Djupvik)._____ 6) Psáno po první řadě.(6.2.2017)

Pocit frustrace a bezmoci, že nejde namířit na konkrétní viníky a jedním výstřelem situaci a problémy vyřešit, postupně nabírá na síle. Také napětí a kvalita seriálu stoupá díl od dílu, i když se ani u jednoho úplně nevyužije jeho potenciál. Zastoupení postav je dostatečně rozmanité na to, aby si každý našel tu, která mu nejvíce vyhovuje. Jen bych se chtěl častěji podívat i na opačnou stranu barikád, ať už by šlo o ruskou nebo evropskou.(27.2.2017)

1651. hodnocení:(23.2.2017)

Zajímavý námět, dostatek peněz ale jinak strašná nuda. Nikomu jsem ani chvíli nevěřil to co říká. Žádné překvapení, nic originálního. Strašně nevyužité motivy vlastenectví, dodržování zákonů. kolaborace či odpovědnost vůči své zemi. Takže spíše zklamání.(4.6.2016)

To si takhle jednou řeší pan premiér zelenou energii a jak si Norsko bude ekologicky žít, a najednou se mu jeho dílo začne rozsýpat pod rukama. Octne se sám se svou zemí v politické izolaci a Rusko mu činí návrhy, které se nedají odmítnout. Pod hrozbou konfliktu. Rusko jen brání své zájmy, pak chrání i norskou demokracii, pak sleduje většinu důležitých osob a .....než se pan premiér naděje, občané státu ho označují za kolaboranta. Náhle nejde o komfort života obyvatel, ale o existenci samotného státu. Moc pěkně a pomalu vysledovaná vytrvalá podvratná činnost ruských složek, na kterou je každá demokracie už z principu krátká, jelikož se nedokáže na protiopatřeních demokraticky shodnout. Myslím, že toto je ten správný seriál, který má Evropu varovat co jí ze strany Ruska může hrozit. Na co válka, destabilizace, stačí klasický satelitní stát, vazal, který podpoří, zásobuje, přikyvuje. Známe to z vlastní historie že? 80%(8.1.2017)

Po dlouhé době seriál, jehož znělku jsem si opravdu užil. Opravdu dobře vymyšlená. Co se týče příběhu, tak naprostá pecka. Na to, že tento seriál reflektuje současnost, tak scénáristé odhadli některé věci vážně skvěle. Před tím smekám. Co mi trochu vadí je to, že se vždycky berou Rusové jako ti zlí. Ono to docela často tak je, ale sakra, nešlo se nad tím zamyslet a vymyslet to jinak, aby tenhle seriál nebudil vášně. Na druhé straně, kdyby to byly nějaké dvě anonymní, byl by tento seriál tak dobrý? To je prostě dilema. Každopádně na to, že se jedná o seriál natáčený norskou televizí, tak hodně dobře provedený. A tohle by Američani prostě vymyslet nemohli. Rozhodnutí přidat druhou sérii jsem se nejprve bál. Pak jsem ho opěvoval. Na konci jsem ho témě zavrhl. A teď se nejvíc bojím, aby neudělali třetí. [Edit po druhé sérii] Bohužel, moje obava se vyplnila, třetí série vznikla. Viz. komentář tam. [Edit po třetí sérii](16.3.2017)

Opravdu skvělý seriál naprosto zabitý dobou vysíláníl. Už s prvním dílem Vás chytí a nepustí, protože premisa je celkem jednoduchá a vůbec ne z ranku sci-fi: když USA vystoupí z NATO, Rusové si jednoduše vezmou, co chtějí. Protože neznám(e) norské herce, vypadá to vše velmi uvěřitelně a opravdově. Dilema postavy norského premiera je přehledně nastaveno - pokud chce chránit své lidi a svou zem, musí se vzdát nejen své politické linie a stát se pro spoustu spoluobčanů padouchem. Vlastně všechny postavy a jejich motivace jsou přehledné a člověka napadá, jak opravdu je cesta do pekla dlážděná těmi nejlepšími úmysly..... Mimochodem, nepsal scénář k "převzetí Krymu" taky Nesbo?(16.2.2017)

V poslední době jsem unešený severskou tvorbou, protože začíná válcovat skoro veškerou konkurenci na poli detektivek a kriminálek. I proto jsem se na Okupaci nesmírně těšil a ona mě tak trochu zklamala. Seriál začíná velmi dobře, seznámí vás s hlavními postavami a uvede vám na pravou míru zápletku. Ona samotná zápletka má něco do sebe, ale zajímavě vypadající zvraty kosí někdy několikaminutové chvíle, kdy jsem se fakt nudil. Film balancuje mezi politickou a detektivní složkou, což by nebylo tak špatné, ale ona ta politická je většinou pro diváka nezajímavá. Abych jen nekritizoval, tak pár momentů bylo perfektně zvládnutých, např. výbuch auta, který mě dost překvapil. Severské kulisy byly příjemnou změnou od již tak profláknutých amerických městeček. Nejlepší postavou byl asi norský premiér, neboť hlavní hrdina podle mě nedostával tolik prostoru, kolik by si doopravdy zasloužil. Určitě někdy dám seveřanům v televizní tvorbě šanci, ale musím si dát pauzu. Okupace mě tolik nepřesvědčila. Za mě dávám 64 %(26.3.2017)

• zdenny

K natočení tohoto seriálu někoho vedl strach z ruské rozpínavosti. A to strach oprávněný. Rusáci jsou prostě kurvy, které, co jejich země existuje, mají jeden důležitý zájem, a tím je obsazování a zabírání sousedních zemí. Prostě to mají v krvi, o tom nebudu ani polemizovat. Je mi líto těch, kdo si myslí něco jiného nebo těch, kteří tuto vlastnost přisuzují USA. Něco jiného je mít vliv a něco jiného je zabrat území jiných zemí. Samotný seriál až tak dobrý nebyl. Vím, že ve skutečnosti by se to odehrávalo v podobném duchu a dramatičnost by byla zřejmá. Seriál byl ale takový nemastný neslaný. Pořád se jen kecalo a to mě zas až tak nebaví. No a nakonec se to celé utnulo téměř sci-fi způsobem. Objektivně ale musím uznat, že je jen můj problém, že se mi seriál moc nelíbil. Protože co se týče reálnosti, věřím, že tak nějak by se vše kolem dané situace odehrávalo. Možná mé hodnocení ovlivnil i fakt, že já ty Rusáky fakt nesnáším. V každé zemi, do které přišli, po nich zbyl jen bordel. A přesně jak v tomto seriálu, vždy si najdou důvod, aby mohli svůj pobyt prodloužit.(15.5.2018)

Až do třetího dílu se to ve mně mlátilo a přiznám se, že bylo párkrát zatraceně blízko k tomu, to prostě vypnout. Od čtvrtého dílu se to však krásně rozjelo do úžasného zážitku... Napínavé, s neokoukanými gsichty, akční, dobře scénaristicky postavené a hlavně geniálně nápadné...Druhá série je už tak po jistotě..(18.4.2016)

Nejoblíbenější seriál Vladimira Putina a zároveň tip na příští destinaci pro další "přátelsko-výpomocnou" výpravu ruských vojsk do cizí země... ;-) Nápadem nedocenitelný seriál, který v současnosti působí tak pravděpodobně, až mrazí. Rusové se chovají jako Rusové (vymýšlení zástupných lží, aby už nikdy nemuseli odejít z Norska), státy kolem (EU) se taky chovají tak, jak by se nejspíš chovaly (nedělají nic) a vláda a obyvatelé Norska se plácají mezi polohami "být/nebýt vlastizrádce" a "být/nebýt nácek". I přes nesporné kvality Okupace a velikou odvahu tvůrců zabývat se právě tímto tématem, by ale mohly být díly dějově vyrovnanější a více strhující, postavy zase podmanivější a méně odlidštěné. I tak se však jedná o povedený seriál na úrovni, u něhož se těším na nadcházející třetí sérii.(18.3.2019)