Manon od pramene

Manon des sources

• Itálie

Manon delle sorgenti

• Itálie

Manon delle sorgenti (Jean de Florette IIª parte)

Manon od prameňa

Manon of the Spring

Francie / Itálie / Švýcarsko, 1986, 113 min

Adaptace druhé části Pagnolovy knihy Živá voda. Opět výborné herecké výkony a skvělá režie. I atmosféra filmu konvenovala s knihou. Jen mi to tentokrát přišlo maličko "odfláknuté", jako by všichni až moc chvátali, aby už to měli po kupě, rychle do střižny a pak na plátno. No ale stejně je to velmi dobrý film a chuť vyrazit do Provence je při každém zhlédnutí hodně silná.(10.1.2012)

Druhý diel sa mi podarilo vidieť po vyše roku od prvého, ale presne si pamätám tú nudu, čo som vtedy zažíval. S Manon je to už lepšie, nielen pre jej krásu, ale stále sa niečo deje. Za jej pomstu by sa nemuseli hanbiť ani mafiánske esá a ako si to „slabé“ dievča vychutnalo... Záver je s jedným neočakávaným prekvapením navyše, ale bohužiaľ stále mi tento film pripomína intrigánsku telenovelu s trochu vyšším rozpočtom.(21.6.2014)

• jitrnic

Pointa filmu celkový dojem jakž takž vylepšila, jinak se na to takřka nedalo koukat. Hezkých obrázků z Provence a líbivé hudby jsem se dostatečně nasytil v prvním díle a druhý nenabíází nic víc než hodně jalový scénář a několik otřesných hereckých výkonů (ještě úděsnější než Auteilova postava Kohoutka či ústřední postava Manon mi přišla postava učitele - který šel do hor sbírat vzácné horniny a potkal tam krásnou pastýřku...((31.1.2009)

Trestuhodně jsem tady opomenul první díl tohoto dvoudílného eposu ze slunného jihu Francie. Nemohu ale říct, že by to tolik vadilo. Rozhodně by to pomohlo dokreslit motivace jednotlivých postav, ale Manon od pramene funguje na výbornou i samostatně. Celou tuhle až antickou tragédii v boji o vodu ve vyprahlém Provence si pro sebe ukradla Emmanuelle Béart. Příjemný kousek.(20.9.2020)

Rovnako dobré, ako prvý diel, ak nie lepšie ? , asi to nie je za plných 5 hviezdičiek, ale budiž, nechám to tak. Pokračovanie sa zaobišlo bez hlavnej postavy, Jeana, čiže Gérard Depardieu, zato mám k dispozícii jeho dcéru, Manon, čiže prenádhernú - Emmanuelle Béart, ktorá sa chce vypomstiť všetkým, ktorí za to môžu, že jej otec skončil na psí tridsiatok. Skrátka, vedeli to všetci, že je tam prameň, nielen Cesar s Ugolinom. Nechceli sa do toho miešať, alebo sa báli tých, ktorí by ich za to sfackali do červena !!! Tak Manon sama sebe zavelí, uskutoční jeden čin, ktorý zdeptá dedinu, do ktorej pramení voda, ktorú uzavrie, zároveň prestane prúdiť i Ugolinovi, ktorý dilino, sa ešte zamiloval do Manon, pritom všetko vie, čo sa stalo. Síce som ju videl, ako prišla na konci prvého dielu za týmito dvomi nezbedníkmi, keď obidvaja vrieskali od radosti, ale devenka, zatiaľ netuší, čo je za tým, to sa pekne dozvie, keď si vypočuje konverzáciu, pričom tí, ktorí hovoria, nevedia, že ich niekto počúva, a odvtedy to začne v nej vrieť, ako rýchlovarná kanvica, zatočí s obyvateľmi o 360. stupňov ! Až totálne nechápu, čo sa deje. Dozvedel som sa i T-A-J-O-M-S-T-V-O, ktoré ma, prinajmenšom prekvapilo, či trebárs, šokovalo. Som spokojný, najmä kvôli pohľadu na Manon o desať rokov staršiu, skúsenejšiu, múdrejšiu, ako jej otec, taktiež s nenávisťou v očiach, za to, čo im spôsobili. Veľmi dobre sa na film pozerá, lebo sa pri ňom nemám ani kedy nudiť ! Zaujímavé vidieť reakciu obyvateľstva, keď sa nadobro zastavia kohútiky s vodou, vtedy nastávajú, až takmer - egyptské rany !!!(20.6.2016)

• - Když Manon (Emmanuelle Béart) přijde na hřbitov (v čase cca 8:15), tak jeden z náhrobků spadne, jako kdyby tam byl jen postavený bez ukotvení. (Puxina)