Vetřelec: Covenant

• USA Alien: Covenant (více)

Snímkem Vetřelec: Covenant se režisér Ridley Scott vrací do vesmíru, který sám stvořil ve Vetřelci, prvním filmu věnovaném nejstrašnějšímu mimozemskému monstru filmové historie. V nejnovější a ještě děsivější kapitole se připravuje posádka vesmírné lodi Covenant kolonizovat vzdálenou planetu na druhé straně galaxie. Nový svět, který nečekaně objeví, se jim z počátku zdá být dosud nezmapovaným idylickým rájem. Ve skutečnosti je to ale temný a brutální svět, jehož hrůzy si nikdo z členů posádky nedokázal představit ani v těch nejhorších představách. Když se tito vesmírní poutníci ocitnou tváří v tvář smrtícímu monstru, nezbývá jim nic jiného než se aspoň pokusit o zoufalý únik z tohoto zdánlivého ráje proměněného ve skutečné peklo. (CinemArt)

hrumsrt

Zvláštní tah pojmenovat to Vetřelec, když to s původním filmem nemá takřka tolik společného, namísto vzhledu kultovního monstra.. S tím že pak chudák Prometheus, kterému vznikl sequel, který se k němu ani nehodlá hlásit. Ve výsledku to není nejslabší díl s Vetřelcem (to Resurrection je naprosto marný), ale když po tom Prometheovi bych čekal něco jiného. Rozhodně se sluší říct, že do tohohle filmu nikdo nikoho nenutil a příběh byl ukončen.. Líbí se mi, že to značku někam posouvá a my třeba vidíme setkání s vetřelci venku v přírodě, což ale logicky nebylo vzhledem k stylu a příběhu původních filmů možné.. Jako film s vetřelcem naprosto podle očekávání a tu šablonu naplňuje ve všech bodech, a to je možná ten problém, jak suše film nakonec působí.. Obsazení není tak nabušené jak v případě předchozího kousku, ale podařilo se opět ukecat Michaela Fassbendera, a ten je schopný všechny o míle přehrát, i když to se mu to dělá, když je tam dvakrát.. Současně se nezapomíná na kultovní "vetřelčí klubání", ale jinak je příběh dost tupej. 60% ()

DJDVD

Zatímco Prometheus dokázal mít napínavou, tísnivou linku točící se kolem objevování dávných tajemství a konfrontaci s našimi dávnými stvořiteli, Covenant se rozběhl úplně jinou cestou. A narazil přímo do zdi. Zatímco předchozí zářez na pažbě schytal nepříjemnou kritiku za absenci vetřelců, rozhodl se režisér změnit svůj záměr s prequelovou sérii (aby mu to příště vůbec něco hodilo) a do tohoto kousku nasekal potvor bezpočet. Kéž by to byla cesta k úspěchu, bohužel z toho vyšla nesnesitelná slátanina, kde jsem už po dvaceti minutách zvažoval, zda si nepustit něco jiného. Sebemrskačsky jsem to ale zhlédl celé, včetně té filozofické androidí linky, která to celé táhne ještě víc ke dnu, což stále pomíjím to násilné roubování postupného navazování na první díl, které je mi proti srsti. Neustále osvětlování, jak co vlastně vzniklo okořeněné o špetku nelogických věcí. Myslel jsem si, že největší parodií na Vetřelce zůstane Vetřelec: Vzkříšení, ovšem o dvacet let později přišel tenhle přídavek do série, který se tomu bohatě vyrovná a který mě přiměl napsat sem po deseti letech recenzi. ()

Thovt

O něco míň blbé než Prometheus, ale to se pořád nedá nazvat vítězstvím. Zápletka je plná nelogičností, které mají očividně jen posouvat film tam, kde ho chtějí scénáristé a režisér. Kupříkladu je skvělý nápad vyrazit na průzkum neznámé planety chráněni... kšiltovkami?! Herecké výkony vcelku ujdou, Waterson si zvládne získat divákovy sympatie a Fassbender už v Prometheovi ukázal, že je trefou do černého. Ani ti to ale nezachrání. Kdyby to celé nebylo pokračováním těžícím z inovativnosti dávno minulé, tak aspoň hvězdu přidám, ale takhle si Scott fakt nezaslouží divákovo slitování. ()

Kalda69

Totalni sracka, respektive bych to prirovnal k SW: Sila se probouzi. Vetsina z toho asi bude nadsena, protoze tam jsou opet vetrelci a ne jako v Prometheovi jejich nedomrly predchudce. Ale ten dej, velebnosti, ten dej je predvidatelna sracka, kdy jsem posledni pulhodinu cekal jestli se moje predikce zaveru splni a ono se vlastne zadne prekvapeni nekonalo. Vse dopadlo jak jsem cekal a z kina jsem odchazel celkem zklaman. A bajecna role Jamese Franca je jeste kratsi nez role Stevena Seagala v Boeingu 747 v ohrožení, skoda. Rozhodne nejemotivnejsi scenka, kde jsem malem uronil slzu, byla se zrozenim noveho zivota, proste dojak jako prase. Jinak urcite nejslabsi dil vetrelci sagy. ()

mr.twizta

Takhle se koriguje zbloudila barka. Co si budem, Prometheus mel sice ambice fungovat jako nosny prequel vetrelci sagy, nohy mu ale podrazila druha verze scenare (Lindeloff je cire zlo). I tak jsem si v nem ale nasel par zajimavych napadu, ktere se v Covenantu pomerne vkusne podarilo rozvinout, pricemz tentokrat se nezapomnelo na to hlavni - vetrelce. Ridley si tvrdosiljne prosazuje sve a my tak dostavame Promethea 2 riznuteho s Cameronovymi Vetrelci. Naserviroval nam film, ktery muze bok po boku stat vedle jednicky a dvojky? Rozhodne ne, ale jako daleko konzistencnejsi dilek do mytologicke skladacky mi udelal radost a ja uz se vlastne i tesim, az zjistim, jak ze to bylo dal. Vizual a hudba top. ()

st4nford

Fandové Promethea a hledači otázky "proč nás inženýři stvořili a následně chtěli zabít?" nebudou uspokojeni, ale na druhou stranu víme co se stalo Davidovi a Shaw a víme kdo a proč stvořil monstrum - vetřelce. Noví protagonisté jsou sympatičtí. Příběh je plný zvratů a překvapení. Zároveň film odkazuje na Promethea a první dva Vetřelce, čehož si moc cením. Na základě prvního dílu Vetřelce usuzuji, že v pokračování Covenant - Alien: Awakening dojde ke spojení otázek ohledně inženýrů a vetřelců. Velkolepé, originální, ale hrůzostrašné a gore. Alien 1979 je pro mě nepřekonatelný, ale Covenant beru jako jeho slušného bráchu, na úrovni Cameronovych Aliens. ()

tomashinka

"Vetřelce" považuji už od útlého dětství za fenomén, zlom ve světové kinematografii a téma, které si zaslouží nejenom pozornost diváků, ale také citlivou a rozumnou ruku při natáčení pokračování. První až třetí díl - ať už byly jakékoliv - měly něco společného - vždy nový nápad, uvěřitelnost, napětí a tempo. Čtvrté "Vzkříšení" už možná trochu tempo ztrácelo a mělo nádech slabší cenové skupiny, ale budiž, dalo se mu věřit. Covenant už začíná být tak trochu otravný, utahaný a hlavně je z něj cítit, že tvůrci nevědí kudy kam. Především androidi filozofující už od začátku o stvoření světa - třeba k tomu někdy dojde, ale kdo se má na ně koukat - ještě že si to kucí spolu mezi mutanty nerozdali. Děj od začátku až trapně předvídatelný - během filmu jsem se několikrát přistihl, že jsem se stoprocentní úspěšností věděl co se stane a jak bude scéna pokračovat. Spousta scén je vykradená z předchozích dílů a smrdí vetřelčím klišé na sto honů. Dokážu připustit myšlenku, že se hostiteli připlácne na ksicht ruka, něco mu strčí do žaludku a za pár hodin z něj vyběhne malinký vetřelec - budiž. Ale aby podobně fungovaly nějaké "viry", které mu vletí do ucha, nosu, navíc takovým fofrem - to už je fantasmagorie. Proč hned na začátku musí kapitán uhořet v hibernátoru - vyspělá technika kterou si neumíme ani představit a najednou začne zevnitř hořet (proč ?), nejde otevřít (bezpečnost nadevše, hlavně že na to mají speciální přípravek). Zase ty řetězy - už v jedničce jsem si tak nějak klepal na čelo, když ve skladech visely od stropu desítky nějakých nevím na co určených řetězů. Na intergalaktické lodi budoucnosti. A tady zase - náklaďáky ve skladech připoutané desítkami řetězů, které by udržely kontejnerovou loď, přesto se při podezřele nazvaném výboji neznámé hvězdy náklaďáky posunou (!) - naprosto nesmyslné, těžké a neskladné řešení ! Náklaďáky z lodi padají dolů !!! Ve vesmíru ??? Co hůř - dost jsem tápal v ději, především ve smyslu mise, se kterou "zlý" android přiletěl na jinou planetu aby vzápětí zlikvidoval vše živé, seděl sám v jeskyni mezi zbytky mutantů a hrál na flétnu (co to tam vůbec má za smysl ???) a čekal na co ??? Že stvořil vetřelce, ale jak ? Kde vzal vejce ? Jako že něco zmutovalo, ale co ? Kdysi vejce snášela matka, tady zmizela kam ? A jestli měl děj předcházet prvnímu "Vetřelci", jak to, že mají lepší loď, vybavení, hibernátory... Vůbec popis celé události je rozvláčný, nepřehledný a ukňouraní filozofující androidi mě celou dobu lezli na nervy. K čemu je android, který stále zamyšleně čumí do prázdna, kuňká a přemýšlí o stvoření. Úplně nejlepší je nechat takového magora obsluhovat loď plnou lidí. Další podstatná vada na kráse je posádka koloniální (!!!) kosmické lodi - dá se předpokládat, že takové zařízení, byť v daleké budoucnosti, musí vždy obsluhovat lidé inteligentní, sehraní, cvičení ve všem možném - zkrátka elita společnosti, těžcí profesionálové ve všem. V předcházejících dílech jsem ten pocit celkem měl (i když tam furt hulili ;-). Covenanta řídí už značně nesourodá skupinka vesměs záhadných osob, kteří působí jako parta jdoucí na pivo a chovají se jako amatéři (zastupující velitel Covenanta klidně pošle loď do nestabilní výšky a kolegyně mu to schválí, jako kdyby se rozhodovali jakou pizzu si objednají) a pilotka výsadkového modulu nejdřív silný řeči při výsadku a přistání a za chvíli začne hysterčit poté, co se kolega vrátí s nákazou, potřebuje pomoc a ona pro jistotu celý modul rozstřílí na hadry (další modul samozřejmě nemají, vždyť vezou jen 2000 kolonistů - až dorazí k cílové planetě tak těch 2000 lidí dolů dostanou jak ?), tak musí nahoře rychle ve třech předělat nějaký transportér, posílit motory, vyměnit palivo - to vše za pár hodin - a s ním všechno zachránit - uf!). Navíc jde o nezajímavé postavy, které se objeví, něco je dřív nebo později zmasakruje a nezbyde po nich žádná emoce. Ve finále - samotný vetřelec, mimochodem na současné možnosti poněkud uměle digitální, si ve filmu ani moc nezahraje - bílé obludy jsou Bůh ví co (proč jsou podobní vetřelcům ???), prvního vetřelce zlikvidují za chvilku při startu záchranného modulu drapákem nakladače (to už tady bylo) a druhého docela snadno srazí několika náklaďáky zamotanými do desítek tunových řetězů do vesmíru (to už tady bylo několikrát). Celému filmu tak vévodí jeden teplající a druhý váhavý android a teplající navíc zvítězí... Proti tomuhle je "Vetřelec vs. Predátor" docela fajn biják, který má alespoň hlavu, patu a děj o něčem ! Moc se mi to nelíbilo, už bych si znovu nepustil. Dávám dvě ze sentimentu... () (méně) (více)

gruzmi00

Název může být trochu matoucí, jelikož spíše než o pokračování snímku Alien se jedná o pokračování filmu Prometheus (ačkoliv xenomorfů si užijeme bohatě), což ostatně dosvědčuje mnohé brblání diváků, kteří se šli podívat na čistokrevného Vetřelce. Nemyslím si, že tento fakt je na závadu. Ba naopak. Film jistě nepostrádá hloubku a nutí diváka se zamýšlet. Na druhou stranu Convenant naplno nevyužívá svých možností a motivu vzpoury stvoření proti svému stvořiteli. Je však také možné, že Ridley Scott bude tento motiv rozvíjet v dalším pokračování. Každopádně hodnotím jako velmi zdařilý snímek. ()

halberdier

Někde ve skrytu duše jsem doufal, že Ridley Scott po Marťanovi natočí další pecku a podaří se mu vytvořit dalšího skvělého Vetřelce. Nestalo se tak (a bylo to i logické - takový majstrštyk jako původní Vetřelec lze natočit jednou za život) a proto je nutné jít na Covenanta jako na pokračovaní Promethea (taky jim je) - i co se kvalit týče. Jen tak divák nebude zklamaný. Ale jinak Covenant parafrázuje prvního Vetřelce (návštěva planety, nákaza, finále) a přidává něco z Promethea. Problém je, že ten kdo šel na Covenanta jako na klasického Vetřelce, bude zklamaný, protože xenomorph je ve filmu po hříchu nevyužitý. Takže propojení obou světů (Prometheus a Vetřelec) moc nefunguje. Taky hodně diskutované debilní chování posádky působí jako pěst na oko (při vstupu na cizí planetu si skafandr raději vůbec nevezmu) a všechny postavy jsou nevýrazné. Nejvýznamnější roli tak dostává android David. Po řemeslné stránce je ale Covenant nadprůměrná sci-fi, občas má slušnou atmosféru, některé scény jsou dobře vygradované (první útok), krásné lokace. Jako pokračování Promethea je Covenant důstojný nástupce, ve Vetřelčí sérii se však musí krčit v koutě hned vedle Vetřelece: Vzkříšení. (7/10) ()

marrrrian

Hlavný ženský predstaviteľ, pán Waterston, mi svojou prítomnosťou nedoprial ani chvíľu na zažranie sa do filmu. Ten jeho fejs v spojení s faktom, že žena, čo sa rozpakuje nad tým, ako použiť kladivo a klince, odrovnáva s futuristickým samopalom vesmírneho šmejda, dal pojmu "sci-fi horor" nový rozmer. Ak sa silou vôle premôžem a odbočím k dielu samotnému, moderné možnosti votrelcom sedia. Ale - Covenant a jeho oblúk s robotími dvojníkmi je odhadnuteľný okamžite. Ale - ako v Prometheovi, tak je aj tu vysoko kvalifikovaná kolonizačná posádka nepochopujúco neprofesionálna. Skratovité, panické jednanie je jeden z faktorov, ktorý postavy podkopáva až divácky rušivým spôsobom. Vytvorenie okolností, aby komunikačné kanály nefungovali vtedy, keď je to najviac potrebné, ani nekomentujem, to je u katastrofických príbehov tá správná ingrediencia. No a aby som sa nerozpisoval, ešte raz spomeniem ten mega podarený, nevýslovne sympatický casting hlavnej hrdinky (nečudujem sa Votrelcovi, že po nej šiel tak zbesilo) ()

@nthr4X

Musím souhlasit v tom , že s původní sérií o vetřelcích to má pramálo společného, a tento směr který ,, vetřelec " nabral se mi nijak nezamlouvá. To napětí, brutalita a akční scény z prvních dílů mi prostě chybí... ()

david666

Za mě dobré - mě se ta mytologie a filozofický přesah ve Vetřelci líbí. Nemusí to být jen o nahánění lidí Vetřelci ()

kramatos

Nač se obtěžovat nějakou logikou, když to má tak pěkný visuál. PŘÍBĚH, SCÉNÁŘ A HERECKÉ OBSAZENÍ VYJMA BENDERA: ODPAD ()

mararati

Je to vynikající! Velký fuck off všem zaprdněným fanouškům původního vetřelce, kteří nikdy nepochopí o čem vetřelec je. Bravo! ()

Willynka

Zdejsi hnidopissi rejpani definitivne rozhodlo moje vahani mezi trojkou a ctyrkou. Tolik vzteku a fnukani jsem nezazila snad uz od....no, vlastne od Promethea. Lidi fnukali, tak Ridley pridal Aliena a dokonce nekolikrat. A lidi fnukaj, ze nejsou inzenyri! Logika! Ta chybi hlavne i divakum, nejen posadce, ktera rekneme si na rovinu nebyla logicky uvazujici nikdy. Prijdu si uz moc stara na chechtani se "fingeringu" a jeden letmy homopolibek mi otvory nestahuje. Bombardovani cernym sajrajtem bylo ikonictejsi nez vetsina Marvelovek dohromady a to trvalo asi patnact sekund. Zkratka zdejsi hodnoceni me nasralo, konec filmu byl sarkasmus na druhou a priste doufam, ze se pan reziser vysere na knouraly a natoci si, co chce. ()

DexMASTER094

Vizuálně strhující a perfektně navazující díl na Promethea. Žádné velké klišé, spíš jen dovysvětlování určitých restů od minula. Přesně to, co jsem čekal. Není nejlepší, ale určitě neurazí. ()

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

01.06.2019

Vetřelec minulý týden oslavil 40. výročí a v rámci oslav došlo i na rozhovor se samotným tvůrcem ikonického hororu Ridley Scottem (Černý jestřáb sestřelen, Konzultant). V něm pak Scott mimo jiné… (více)

O čem by byl další Vetřelec?

O čem by byl další Vetřelec?

15.11.2018

Pokud jste viděli poslední filmy z vetřelčí série od režiséra Ridleyho Scotta (Marťan, Gladiátor), pak je vám nejspíš jasné, že měl slavný tvůrce pro svoji temnou sci-fi ságu ještě velké plány. V… (více)