Do vidieckej jednotriedky, v ktorej učí starý učiteľ, prichádza nemecký dôstojník. Pôvodne bol tiež učiteľom, vie už, že Veľkonemecká ríša vojnu prehrá, preto sa tvári neobyčajne ľudsky. Postupne sa približuje k deťom a získava si ich, aby cez ne, akoby mimochodom, získal bližšie informácie o partizánoch, skrývajúcich sa v blízkych horách. Deti mu začínajú veriť do okamihu, kým nezistí, že mu z púzdra zmizla pištoľ. Chce nájsť vinníka represívnymi opatreniami a neváhal by ani zastreliť rodičov pred očami ich detí, keby mu v poslednej chvíli jeho dôstojnícky sluha nedoniesol zbraň, ktorú si zabudol doma. Dôstojník si po tomto nepríjemnom omyle, pri ktorom prejavil svoj skutočný charakter, opäť nasadzuje masku ľudskosti a snaží sa presvedčiť deti, že išlo iba o žart. Lenže rodiacu sa dôveru vystriedala už detská nenávisť a i bezmocné deti nachádzajú účinný spôsob, ako ju prejaviť. (oficiální text distributora)

Karamanlis

V jednej miestnosti sa odohrávajúca televízna vojnová dráma, v ktorej sa charaktery a postoje ústredných postáv niekoľkokrát zmenia podľa okolností (oficiálny obsah distribútora, uvedený tu na csfd vyzrádza pointu príbehu). Dobrácky pôsobiaci Juraj Sarvaš mi ako dôstojník wehrmachtu moc nesedel a toho zlého nácka som mu nezbaštil ani keď sa rozčúlil. ()

argenson

Už dávno jsem se naučil, že na Slovensku se k tématu války točily hodně dobrý věci. Prešporská kasáreň je fajnová v tom, že se tu neproháněj partyzáni, na druhou stranu láce televizní studiové inscenace tomu dost ubírá. Děti nehrajou nic moc a úplně v cajku není ani charakterová proměna poručíka Schmidta. Takže jako celek to není žádná velká sláva, ale za svým hodnocením si stojím. Protože ten námět, to je příběh za milión. ()

Hombre8

Nízkonákladově zfilmovaná epizodka ze života venkovské školy. Účinný způsob nenávisti projevené bezmocnými dětmi nepostřehnut. ()