Frances Ha (festivalový název)

Frances Ha

• slovenský

Frances Ha

(festivalový název)

Komedie / Drama

USA / Brazílie, 2012, 86 min

Díky své černobílosti se to tváří více intelektuálně a hip, než to opravdu je, ale já mám černobílé filmy rád a toto je navíc prostě dobrá nezávislárna. Ze začátku mi byla hlavní hrdinka, takové nezodpovědné trdlo, celkem nesympatická, ale pak mi jí začalo být líto a fandil jsem jí. Není to nic originálního a trochu mi to připomínalo filmy Woodyho Allena.(18.1.2014)

Frances Ha je ten typ filmu, který se mě líbil, ani vlastně nevím proč. Nikde nezačal, nikde neskončil, o ničem vlastně nebyl. Jenže...Greta Gerwig hrála trochu praštěnou a nevyzrálou 27-letou Fran tak mile a sympaticky, že jsem se během filmu nenudil, ale spíš praštěně usmíval. Černobílý obraz v tomto případě neměl působit umělecky či artově, ale spíš příběh vykreslit náladově hřejivěji a kouzelněji, což při velkém množství dialogů film potřeboval. Co ale vykouzlilo největší úsměv na mé tváři, byla poslední scéna, která nejenže vysvětlila podivný název filmu, ale přesně vystihla to sympaticky dětinské chování Frances...(12.3.2014)

Frances je sympatická milá osoba, která jak se mi zdá, stále hledá v životě to pravé ořechové. Takový úlet, jako je třeba pouhý výlet na víkend z New Yorku do Paříže, vystihuje její povahu o tom, že v životě by měl člověk žít podle toho, co jak přichází, ikdyž touha po stabilitě a kariéře je větší. Oddychový snímek pobaví ani neurazí.(2.7.2013)

Abych parafrázoval Jaromíra Blažejovského, Frances Ha je kultovní film, který si sám sebe uvědomuje jako kult. Empaticky jsem se na to nenapojil jako třeba na Greenberga a jen s odstupem obdivoval, jak film šlape jako hodinky. Troufám si tvrdit, že tohle je pro Baumbacha definitivní breakthrough movie.(14.2.2013)

Tak to čus. A že Dolan je ten moderní a aktuální tvůrce, který mluví a úměrně k mládí stylisticky přesně zobrazuje a mluví o moderních a aktuálních tématech mladých? Tak to čus. Baumbach mu tu v tom případě dává flying knee KO. V prvním kole. Tenhle film je jako Truffaut/aka Nová Vlna (co ví, jak se oblíknout, není to čůrák, je chytrej a není to hipster) a Woody Allen (co není rozklepanej a nedělá píčoviny). Do toho všeho Greta Gerwig září. Tenhle film je pro mě zázrak. Tak čistých pět, jako už dlouho nepamatuju. (Pozn.: Fakt, že režisérovi bylo v době natáčení 42 a ne 28, nechápu.)(15.7.2015)

• - Rodiče Frances hrají praví rodiče její představitelky Grety Gerwig. (..Lucas..)

• - Greta Gerwig se objevuje v každé scéně filmu. (..Lucas..)