poster

Vajont - šílenství mužů

 • Itálie

  Vajont - La diga del disonore

Drama

Itálie / Francie, 2001, 116 min

 • gabin(a)
  ****

  Katastrofické filmy nesnáším, ale to platí pro ty "coby kdyby" (nejhorší jsou ty, kde přistanou zlí mimozemšťani). Příroda pak většinou předevede něco, co Hollywood nenapadne, jako třeb Katrinu a New Orleans pod vodou. No a když přírodě "pomůže" člověk se svou hamižností a pocitem neomylnosti jako v Mexickém zálivu, je to ještě horší. Vajont byl podobný případ, název filmu je výstižný, akorát stál daleko víc lidských životů. Italové i Francouzi umí perfektně točit retro, speciálně období po válce, 60. léta, povrdilo se mi to mockrát. Já nevím, jsem spíš člověk, který hodnotí obsah než formu, takže při sledování zkázy údolí, zmařených životů notabene s vědomím, že je to podle skutečnosti, jsem na nějaké kontrolování, jestli jsou tam trikové záběry a jestli jsou popřípadě kvalitní, neměla ani čas a hlavně chuť. Jen jsem byla ráda, že je to pietní a ne hollywoodské zpracování. Daniel Auteuil je Pan Herec. A Vajont považuji za dobrý film.(16.6.2010)

 • Pepinec
  ***

  Aneb nikdy neslibuj ženě, že přijdeš večer včas, protože to se vždycky něco podělá. Jestli tady chybí označení "TV film" správně, tak pan Renzo přecenil svoje schopnosti stejně jako to kdysi udělal italský dream team inženýrů, od kterých bych si nenechal vyprojektovat ani poutko na ručník. Donedávna jsem stavby z historie bezmezně obdivoval, ale čím víc podobných dokumentů a filmů vidím, tím víc si myslím, že to tenkrát byla taková stavební ruská ruleta. Však ono nahoru nic nespadne a dole všechno najdem...(14.3.2017)

 • MUNRO
  *****

  Nehorázně podceněný film.Asi proto,že v něm nehraje Brad Pitt,nebo tak někdo..Hraje tam ale Daniel Auteuil a ve své záporácké roli je jako vždy skvělý.Za zmínku stojí i výborné výkony Michela Serraulta v roli slávychtivého inženýra Semenzy a pro mě neznámého Jorge Perugorríi,jakožto předáka a správce.Fantastické je,jak důsledně se tým okolo režiséra Martinelliho držel faktů.Z tragických událostí v rozmezí let 1959-1963 vytáhnul téměř vše,včetně skutečných jmen,či detaillů,jako je ráz trhliny,apod.Klobouk dolů.Samozřejmě,efekty nejsou nijak extra,ale tohle je přesně ten případ filmu,kterému to bez mrknutí oka odpustím s plnou parádou.Tohle je mrazivý příběh o tom,čeho je člověk schopen pro vlastní ziskuchtivost docílit a kam až může zajít lidská ješitnost.(3.4.2014)

 • borsalino
  ****

  Až mě to překvapilo. Nevím, proč je všude uváděn Serrault na prvním místě, protože hlavní role a nejepší výkon podal Daniel Auteuil. Kolem poloviny film trochu přešlapuje na místě a nůžky by se jistě hodily, tak posledních třicet minut Vám to vynahradí, navíc podpořené výbornou hudbou. Je to radost vidět "katastrofický" film v jiném podání než made in Hollywood. A to je příjemné...(7.7.2012)

 • Čtec
  *****

  4* hlavně za to, že je moc dobře, že filmy na tohle téma někdo točí... Hazardérský eufemismus inženýrů na jedné straně - na té druhé hrabivost, zištně motivovaná politická rozhodnutí a zmanipulované odborné posudky... Není to náhodou naše žhavá současnost? ... A pátá, nejdůležitější * za to, že tvůrci nenatočili velkofilm, který by odváděl pozornost od vlastního tématu, ale udrželi ho v odborně korektní a realistické rovině. Bravo!(15.10.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace