poster

Vajont - šílenství mužů

 • Itálie

  Vajont - La diga del disonore

Drama

Itálie / Francie, 2001, 116 min

 • gabin(a)
  ****

  Katastrofické filmy nesnáším, ale to platí pro ty "coby kdyby" (nejhorší jsou ty, kde přistanou zlí mimozemšťani). Příroda pak většinou předevede něco, co Hollywood nenapadne, jako třeb Katrinu a New Orleans pod vodou. No a když přírodě "pomůže" člověk se svou hamižností a pocitem neomylnosti jako v Mexickém zálivu, je to ještě horší. Vajont byl podobný případ, název filmu je výstižný, akorát stál daleko víc lidských životů. Italové i Francouzi umí perfektně točit retro, speciálně období po válce, 60. léta, povrdilo se mi to mockrát. Já nevím, jsem spíš člověk, který hodnotí obsah než formu, takže při sledování zkázy údolí, zmařených životů notabene s vědomím, že je to podle skutečnosti, jsem na nějaké kontrolování, jestli jsou tam trikové záběry a jestli jsou popřípadě kvalitní, neměla ani čas a hlavně chuť. Jen jsem byla ráda, že je to pietní a ne hollywoodské zpracování. Daniel Auteuil je Pan Herec. A Vajont považuji za dobrý film.(16.6.2010)

 • borsalino
  ****

  Až mě to překvapilo. Nevím, proč je všude uváděn Serrault na prvním místě, protože hlavní role a nejepší výkon podal Daniel Auteuil. Kolem poloviny film trochu přešlapuje na místě a nůžky by se jistě hodily, tak posledních třicet minut Vám to vynahradí, navíc podpořené výbornou hudbou. Je to radost vidět "katastrofický" film v jiném podání než made in Hollywood. A to je příjemné...(7.7.2012)

 • Yardie
  ***

  Takových 70%. Je to velice dobře natočena a kvalitu snímku určitě umocňuje fakt, že je to popis reálné události. Kdyby to bylo smyšlené, tak by to asi tak zajímavé nebylo. Nicméně jsou zde použity velice zajímavé záběry katastrofy, i hudba je docela zvláštní a hlavně v poslední půlhodince dokonale pasuje. Film mohl být možná o 30 minut kratší, protože místy se to trošku táhlo, hlavně bych vypustil to milostné drama "hlavního" hrdiny. Ale to se dalo překousnout. Poslední půlhodika byla opravdu vynikající a dech beroucí. Celkově odvedená dobrá práce, která osciluje mezi dokumentární rekonstrukcí a "katastrofickým" filmem a tento mix se povedl. Akorát škoda těch slabších triků, na druhou stranu by možná nějaké velkolepé scény ala 2012 film pokazily a narušily komorní atmosféru. Opět se ukázalo, jak dokáže být silná touha po penězích a moci, ale to už je na jiné povídání... U mě s filmem spokojenost. Howgh!(5.5.2010)

 • moorks
  ***

  Tato filmová rekonstrukce si určitě zasloužila kvalitnější zpracování, když se zde objevily takové hvězdy jako Morante nebo Auteil. Morante podala asi nejkvalitnější herecký výkon ve své roli novinářky. Jinak byly výkony ostatních hodně chabými odvary. Největší klad filmu je tak zmíněná kamera a hudba, což je trošku škoda.(5.5.2010)

 • lioncel
  ****

  Naprostá klasika .. bohužel až příliš pozdě odhalená lidská hamižnost a zaslepenost jdoucí ruku v ruce s naprostou ignorancí přírodních zákonů .. omezeností a neomalenou nadutostí k přírodě i životům obyčejných lidí, kterou musí nakonec zaplatit jako vždy ti nevinní .. velmi zdařilé zobrazení doby, kdy k této tragické události došlo …(16.6.2010)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace