Byl jsem obviněn (TV film)

I Was Accused

I Was Accused: The George Voskovec Story

USA, 1955, 52 min

Jerome Coopersmith

Přijíždí George Voskovec do Států svrhnout americkou vládu? 1) Přesvědčivý hraný dokument přibližuje jednu podivnou historii Jiřího Voskovce. Zajímalo by mě, jestli neutuchající láska ke Spojeným státům je autentická anebo jen na oko. 2) Ve druhém plánu film ukazuje, jak snadno lze za určitých společenských podmínek uškodit a jak to někteří lidé rádi činí. 3) V dalším plánu je obžaloba amerického honu na čarodějnice, jehož vedlejší obětí se Voskovec stal. 4) Na druhé straně je povzbudivé, že krátce poté bylo možno natočit a hlavně odvysílat podobné svědectví. 5) Je faktem, že Osvobozené divadlo bylo přímo ztělesněním české levice. Některé písničky V+W se pak úspěšně zařadily mezi budovatelské songy padesátých let.(22.7.2016)

Předseda imigračního výboru: ,,chci kritikům našeho postoje připomenout, že i právo na kritiku chráníme před jeho případnými škůdci. '' A o tom to je. Amerika se prostě musí bránit, i když občas semele někoho nevinného. Jsem si jist, že odpovědné lidi to rmoutí a kdyby to šlo dělat jinak, jistě by to tak bylo prováděno. Na rozdíl od diktatur, kterým na jednotlivci nezáleží. --- Jak jen je tento film podobný mému předchozímu viděnému snímku - Odvlečen. Tam je hlavní hrdina podezřen ze spolupráce s teroristy, zde byl Voskovec obviňěn, že je komunista. Atmosféra v USA za mccarthysmu byla hysterická a kolikrát stačilo jen udání kohosi, že smýšlíte rudě... Obviněný se pak jen těžko mohl očišťovat. Pro nové přistěhovalce žádající trvalý pobyt v USA to bylo ještě těžší. Je paradoxem, že za zastánce komunismu byl označován právě Voskovec. Na rozdíl od Wericha byl mnohem odtažitější od lidových velkoestrád, dělnických masových akcí atd... Když odjížděl z čech, asi by nevěřil, že bude ihned po vystoupení na americkou půdu internován na řadu měsíců. Ano, řada komentářů tu oceňuje schopnost americké sebereflexe. Amíci s tím nemají problém a že za McCarthyho se stala pěkná halda přešlapů si uvědomovali už na konci padesátých let... Dalším zajímavým filmem z tohoto období je americký snímek Dobrou noc a hodně štěstí. O tom, že Voskovec zdaleka nebyl sám ( a to pro Amíky nebyl žádná celebrita) se můžete dočíst v mém komentáři u tohoto filmu. * * * *(25.10.2013)

Příchod Voskovce do Spojených států po roce 1948 a jeho obvinění z přisluhovačství komunismu je bezesporu zajímavé téma pro tento seriál. Nicméně se jedná o velice povrchní ztvárnění příběhu, které je završené ještě méně věrohodným popisem práce vyšetřovací komise, která se v tomto případě údajně nechala přesvědčit patetickým hereckým výstupem Jiřího Voskovce.(6.8.2018)

Fascinující kapitola fascinujícího života v podání lehce umrtveném Voskovcovým idealizovaným pohledem na Ameriku (to není vypočítavá podlézavost, to je upřímné přesvědčení – viz Korespondence V+W: „… inteligence, talent, imaginace a kuráž jsou mezinárodní. Jenom blbost, uprdnutost, a zbabělost mají své národni barvy. … Jen to západní zabarvení víc mému oku lahodí, kdežto východní mne zebe, svrbí a působí mi pálení žáhy. … Amerika sice momentálně a hlavně mezinárodně je k pláči a ostuda – ale já jsem americký vlastenec a mávám hvězdnatým praporem ‚for better or worse‘.“) a Coopersmithovým/Corriganovým idealizovaným pohledem na Voskovce. — Mr. Bohatý je jasně „katolický radikál“ Bohdan Chudoba, ale kdo je hernajs Mr. Homola? Že by Kopecký?(27.9.2018)

Americká televize produkovala TV cyklus I Was Accused (Byl jsem obžalován), uváděný též pod názvem George Voskovec Story, k němuž si Voskovec napsal scénář a v němž hraje sám sebe. Jedná se o pravdivý příběh kdy byl Voskovec rok internován jako nepohodlný a podezřelý žadatel o americké občanství. Díl s Voskovcou eskapádou byl-ověnčený cenou Christopher Award.******************************************************************************************************************************************************George Voskovec Story Historie Byl jsem obžalován a Rudě planoucích raket Zdá se mi neuvěřitelné, že už uběhlo 51 let ode dne, kdy mne producenti Armstrong Circle Theatre, televizní série hraných původních dramat založených výhradně na skutečných událostech, oslovili, abych napsal hru o českém herci jménem George Voskovec. Moje reakce na tuto nabídku byla nejprve negativní. Pod pojmem “český herec” jsem si totiž představil patetického bělovlasého staříka chrlícího úryvky z Krále Leara. Souhlasil jsem ale alespoň se schůzkou, a když jsem viděl štíhlého a pohledného herce z Prahy a vyslechl jeho příběh, naprosto jsem změnil názor. A obzvlášť se mi líbilo, že George Voskovec bude hrát sám sebe. Producenti mi řekli, že Voskovec utekl před nacisty v předvečer jejich invaze do Československa. Od George samotného jsem se ale dozvěděl že jeho osud je mnohem složitější: že o jeho svobodu usilovaly tři různé vlády, včetně mé vlastní! Byl opravdovým dítětem své doby, mužem lapeným do pasti a zkoušeným díky vzdorování ideologiím. A tak začala řada setkání, na kterých mi George osobně vyprávěl svůj příběh. Bylo jasné, že z právních důvodů budeme muset změnit jména i povahu některých osob a George sám vymýšlel taková jména, která by v takových případech vypadala uvěřitelně. George jsem měl rád, obdivoval jsem jeho inteligenci, vtip a štědrost. Když jsem se tehdy oženil, pozvali nás George se svojí ženou Anne na malou oslavu do jejich bytu v Greenwich Village. V jeden okamžik začali obcházet byt, otevírali zásuvky a vyndávali obyčejné domácí potřeby jako třeba ruční šlehač, dřevěnou lžíci, kapesní zrcátko a dávali nám je jako svatební dárky. Jsem přesvědčený, že tyto drobnosti jim byly symboly jejich šťastného manželství a tímto gestem nám chtěli trochu toho štěstí předat. Byl jsem obžalován bylo vysíláno na počátku roku 1956* a v létě jsem s potěšením zjistil, že za scénář k této televizní hře jsem získal Robert E. Sherwood Award. Cenu mi udělila Nadace pro republiku, odnož Fordovy nadace. Jednou z členek poroty byla dokonce Eleanor Rooseveltová. V roce 2005 mne producent Himan Brown vyzval, abych napsal rozhlasovou hru na téma svobody. Vzpomněl jsem si na příběh George Voskovce. Psaní pro ryze zvukové médium si samozřejmě vyžádalo jisté změny, takže Rudě planoucí rakety se nakonec od Byl jsem obžalován dost liší, nicméně základní příběh a poslání zůstávají stejné. Liší se samozřejmě i proto, že já jsem se za tu dobu změnil. Přidal jsem řadu nových prvků, jako například paralelu Voskovcova příběhu a osudu Josefa K., zkoušeného hrdiny Franze Kafky. Rudě planoucí rakety byly v roce 2005 předvedeny před živým publikem v newyorském Javits Center jako ukázka způsobu, jakým vznikají rozhlasové hry. V rolích George Voskovce a Anne Gerlette vystoupili významní broadwayští herci Paul Hecht a Marian Seldes. Jerome Coopersmith(10.8.2012)

• - Ve filmu byly dva lidé, kteří měli velký vliv na Voskovcu internaci na Ellis Islandu - udavač Bohatý a Voskovcův přítel (a později komunista) Rudolf Homola. Jerome Coopersmith (scénarista filmu) potvrdil, že opravdu existovali, ale že jejich skutečná jména nezná, nicméně na této podobě jmen Voskovec trval. [Zdroj: časopis Divadelní revue] (Rollo_Tomasi)