Jak vycvičit draky (TV seriál)

Dragons

Ako si vycvičiť drakov

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2012–2014, 14 h 40 min (Minutáž: 22 min)

Seriálovou formou rozvíjené animáky tu už byly mnohokrát. Někdy příjemně uspějí, jindy je obtížné o nich vůbec zaslechnout zmínku - a někdy všechno sedne, až mě to zarazí. Filmového Draka můžu vidět kdykoli, proto jsem novým dobrodružstvím opatrně věřil a zpočátku si hlavně užíval jejich bezstarostnost. První dvě sezóny z Cartoon Network cílí v prvním plánu na usměvavé napětí a ponaučení pro děti. Epizodické rozjezdy mi nevadí, to očekávání něčeho většího mě odjakživa fascinuje, ale chápu, že dospělí diváci se takovým přístupem nechají klidně i odradit. Navíc vývoj postav je značně ovlivněn tím, že víme, jak se bude kdo chovat, kdo bude žít nebo bude vůbec v centru dění přítomen, takže manévrovacího prostoru není tolik. Po přechodu na Netflix se jde ale o třídu výš. Humor je kupodivu ještě střelenější, logicky tak nějak "pubertálnější", ale napětí už není jen zpola falešnou vábničkou. Dlouhodobí protivníci umí být patřičně zlověstní, souhra celého týmu důležitá a třeba vývoj Dagura, mého zbožňovaného maniaka, mě donutil si přát jeho vlastní spin-off. Je to právě čím dál se rozšiřující galerie záporáků, spojenců, nových tváří a při troše štěstí i dračích podob, co mě donutilo přejít z občasného sledování až téměř k maratonu, kdy mě okolnosti nových dobrodružství baví natolik, že za víkend rád sjedu celou sezónu. Samozřejmě nemá cenu tvrdit, že se i v pozdních obdobích seriál nedrží jasného rozvržení propriet, které se pokaždé musí objevit. Každá sezóna tak nabídne jednu epizodu, kdy se Snotlout musí vykoupit z extrémní tvrdohlavosti, jednu, kdy Fishlegs ukáže, že není jen chytrá hlava, jednu, která zdůrazní pouto Škyťáka s Astrid a (minimálně) jednu, ve které to dvojčata se svými skopičinami přeženou. Někdy ale nevadí mít v něčem pevnou jistotu. Těžko říct, kdy k tomu přesně došlo, ale přibližně v páté sérii (uváděné jako třetí část celého netflixovského Race to the Edge) přešli milí Dračí jezdci od relaxu pro celou rodinu definitivně na hranici odlehčené fantasy. A za to si tu velkou porci více než stovky epizod rozhodně zasloužili.(27.1.2019)

Hodně příjemný seriál. Animace logicky o řád horší než u filmu a některý díly jsou slabý, ale ve výsledku jde o hodně fajn podívanou, co velmi zajímavě a vtipně přibližuje soužití vikingů a draků. Jako zkrácení čekání na druhý díl si těžko lze představit něco lepšího. Hodně potěší různé vtípky, odkazující třeba na Klub rváčů, Bonda, Warcraft nebo Björna Borga nebo když draci vykrkávají abecedu. Ps: Ovce si v tomhle seriály vytrpí opravdu hodně.(19.5.2014)

Animačka není logicky doladěná... protože by to bylo sakra drahý. Tedy doladit tu animačku je na Amimácích to nejdražší na celé práci. :) Nic méně, to této seriálové formě známého slavného snímku od továrny na sny.. na kvalitě rozhodně neubírá. Mě to bavilo.. nový příběh, nové postavy, akční a humorný spád... Co na tom že hlavním hrdinou uř zde není jen Bezzubka a jeho Ocas... :D(30.9.2015)

Dokonalé navázání na jeden z nejlepších animáků, co jsem kdy viděl. Rozšíření vikingsko-dračího světa a nápaditost příběhů se povedla tvůrcům bravurně. Nemohu si pomoct, ale na mě Dragoni z Berku působí i přes míření na dětské publikum dospěle. Prolínání odlišných epizod a zejména těch temnějších jsou toho důkazem. Všem těm pozitivům pak dává korunu správně je*nutá dvojčata Ruffnut a Tuffnut + skvělý dabing Marka Hammila ve ztvárnění zrádného Alvina.(14.5.2014)

Jak píše ve svém komentáři uživatel T2. Je to seriál ve kterém na sebe díly navazují jen minimálně což nevím jaký bude mít tedy dopad na film. A animace či grafický vzhled také není nejlepší. Ale když tomu dáte šanci, zjistíte, že je to příjemná podívaná pro dospělé a skvělý seriál pro děti. .... HODNOCENÍ: 79% (4*)(22.12.2013)