Krást se musí umět

• francouzský

C'est pas parce qu'on a rien à dire qu'il faut fermer sa gueule

Francie, 1975, 90 min

Několik různě působících částí - rozpačitý začátek vystřídá skvělá estráda při dobývání zdi za dveřmi kabinky č. 3 - převleky a pitvoření v podání Blier/Serrault/Lefebvre a důmyslné "maskování" hluku při demolici zdi - a pak zase rozpaky při překombinovaném pronásledování kufru (to je moment, kdy si zlostí začnete okousávat nehty, protože tahle část být ve scénáři vůbec nemusela) - a solidní konec s pointou, která ať už ji čekáte nebo ne, nepatří k nejhorším. Solidní primácký dabing. Nebýt kufru na střeše, asi by to byl plný počet.(19.3.2016)

• easaque

-2* tak jsem myslel o jaký skvost francouzské komediální školy jsem přišel, když tu vidím tak vysoké hodnocení a ouha. Čekal jsem nějakou absurdní komedii, jakou jsem viděl od Bertranda Bliera třeba ve "Studeném bufetu" nebo "Cukr, káva, limonáda" a je to jen další přihlouplá zábava jako kdysi s Funesem nebo staré grotesky. Je to sranda, teda pokud někomu stačí trojice přihlouplých zlodějíčků, jedna hajzlbába, několik převleků a pak honička za ukradenými penězi. Víc tam není. Komu toto stačí, tak 4 či 5 hvězdiček má jasných a já tu se svými vyhasínajícíma 2 budu vypadat jak morous, co se neumí bavit. Snad to přežiju :-) [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](15.2.2018)

To jsem vám jednou takhle byl nemocný a jak už to tak bývá, krátil jsem si nemoc koukáním na televizi. Tu pojednou zaujalo mé 10 let staré oko cosi nápadně nevšedního a to cosi byl přesně tenhle film. Ještě mnoho dní po tom co jsem jej viděl jsem na něj vzpomínal, jak že to krásně vymysleli dokonalou loupež. A považte, jsem li schopen si na tento milý snímeček vzpomenout více jak 10 let poté, co jsem jej viděl - tomu se říká záruka kvality, a ta v tomto případě jistě je.(21.2.2009)

„Velkou překážkou, Čínskou zdí je HAJZLBÁBA!“ Totální oslovinka, u které jsem se zasmála jako už dlouho ne. Capo Phano se rozhodne vylepšit svou finanční situaci skrz veřejné záchodky. Doslova. Potřebuje jen najít pár idiotů, kteří oddřou těžkou práci, zatímco on bude myslet za všechny. Naneštěstí si však vybere dva největší zlodějské neumětely v okruhu šesti kontinentů, takže geniální plán se brzy rozmočí. Naštěstí ne doslova. :) „Znám jednoho, co přečet´ na záchodě celýho Dumase.“ „Cvok?“ „Ne, intelektuál.“(28.7.2016)

"Bude to náročný. Žádná sranda. Velkou překážkou, Čínskou zdí ... je hajzlbába." Vykrást banku přes veřejné záchodky je nemožné, tedy pokud náhodou nemáte k dispozici anglického gentlemana, tyroláka, admirála, pošťáka, Skota, golfistu, rybáře, pilota, mnicha a pár dalších týpků, kteří nutně potřebují na velkou. A všichni tady náhodou jsou a já se při jejich "důmyslných" převlecích královsky bavil. Snímek samozřejmě poněkud sráží skutečnost, že je to hrozná kravina, ale v mém případě se jedná spíše o výhodu.(19.8.2016)