Ježíšek je neřád. Ani pověst jedné z vůbec nejlepších francouzských komedií nepodněcuje žádnou českou televizi, aby se chytila za nos a konečně ji odvysílala. Musel jsem ji tedy sehnat alternativním způsobem a sledovat ve francouzštině s anglickými titulky. Bizarní zážitek, ale vyplatil se. Tři zaměstnanci linky důvěry tráví Štědrý večer v práci. Sami sebe přesvědčují, že z altruismu a profesionality, ale skutečným důvodem je, že každý z nich je stejně osamělý jako jejich klienti. Šéfová, akurátní madam Musquin (Josiane Balasko), je chladnokrevná profesionálka, která si hravě poradí i s telefonním úchylem, ale z vidiny večeře u sestry, kam se chystá, má zjevně žaludek na vodě. Zajíkavá Therese (Anémone) tajně miluje neurotického kolegu Pierra (Thierry Lhermitte) a od pracovního Štědrého večera bez šéfové si slibuje, že se s ním konečně sblíží. Takže teoreticky tu máme tři postavy, které by mohly prožít hřejivě sentimentální večer plný dobré vůle a vzájemného porozumění, jak se na vánoční film sluší. Jenže tohle je bláznivá komedie a nevyhýbá se pořádně černému humoru. Madam Musquin uvízne ve výtahu a pokouší se z něj dostat pomocí dárků pro sestřiny děti, na Pierra dotírá frustrovaný transvestita (Christian Clavier v asi nejlepší roli, v jaké jsem ho viděl), Therese naruší romantickou atmosféru vpád vulgární kamarádky Josette (Marie-Ann Chazel) a o pořádné nadělení se všem dohromady postará titulní Ježíšek, ve skutečnosti Josettin hysterický partner Gérard Jugnot v kostýmu Santa Clause. Vánoční punčocha se plní nechutnými dary bodrého bulharského souseda a uznejte, co by to bylo za černou komedii bez jediné mrtvoly... Ano, je znát, že filmu předcházela divadelní hra. Ale taky je znát, že byla úspěšná a herci (a současně autoři) vědí naprosto přesně, co, kdy a jak říct nebo udělat k dosažení perfektního výsledku. Ježíšek je podobně vycizelovaný jako Klec bláznů nebo Blbec k večeři. A mnohem, mnohem vtipnější než (nepřiznaný!) americký remake jménem Blázni a poloblázni. 100%(4.7.2010)

Mám chuť vytvořit k tomuto dílku české titulky. Sledování originální verze s anglickými titulky má sice svůj půvab, ale stačí neznat jedno slovo a celá věta najednou nemá pro mě žádnou hodnotu. Myslím, že mi tak pár vtípků uniklo. Jinak skvělá komedie, všichni herci excelují. Při scéně, kdy spolu Thierry Lhermitte a transvestita Christian Clavier tančili, jsem málem spadl na zem smíchy. Navíc je ve filmu k mání jedna mrtvola, (nejen) díky čemuž dostává tahle komedie přívlastek černá. Alespoň, že tygři a další šelmy v zoo měli co žrát. 95%(19.1.2014)

Vyborna francouzska crazy komedie. Gérard Jugnot v roli maniakalniho a chladnokrevneho Jeziska, ktery se nestiti niceho, je super, ale i zbytek hereckeho ansamblu se velmi dobre doplnuje. Kouzelna hlaska Co mam delat, Zmacnete tlacitko je nezapomenutelna :)))). Skoda, ze tohle nikdy zatim neslo v televizi. Snad se to nekdy povede uvest na vanocni svatky :)). P.S CZ titulky jsou na titulky.com.(6.8.2011)

• Thomick

Hm, ani jsem nedoufal, že se někdy dostanu k takhle vulgárnímu vánočnímu filmu. A jaká pověst ho přitom předchází. Pouze roztěkanec špičkovýho Thierryho Lhermittea tu stojí za to. C'est ç'la oui ...(30.1.2014)

Tak tohle by (bývalo) chtělo kvalitní (nejlépe ten předrevoluční socialistický) český dabing a stalo by se to bezpochyby další diváckou bombou, tentokrát jen pro dospělé, importovanou z Francie. Tohle opravdu není rodinná komedie pro všechny a la Louis De Funés. Tohle je dokonale bláznivé divadlo s ostřejším námětem včetně černého humoru a hlavně s velmi, až přehnaně, vulgárním scénářem...Tohle se musí slyšet a ne číst, tady prostě žádné titulky, ani české - kdyby byly, nezaberou, tady splní svůj účel jen 100%-ně trefený dabing nebo perfektní znalost francouzštiny...Povedený tyátr na-en-tou, jakých se zase tak moc nenajde!(7.9.2017)