Válec a housle

The Steamroller and the Violin

Sovětský svaz, 1960, 44 min

Vadim Jusov
  • hirnlego

Film s úžasně socialistickým nádechem - chvílemi jsem dokonce čekala, že z toho vyleze nefalšovaná agitka o svědomitých dělnících a podvratných živlech v podobě muzikantů. Nakonec z toho byl vcelku úsměvný filmeček s pěknými záběry, "roztomilým" klučinou v hlavní roli (na facky) a...sakra, tohle že natočil Tarkovskij?!(15.11.2006)

Asi nejsrozumitelnější ze všech Tarkovského filmů (když pominu jeho první dva studentské filmy.) I když se sám Tarkovský bránil označení poetický, tento příběh má v sobě tolik poetiky, že mi přípománá Vláčilův ranný film Skleněná oblaka. Velmi sugestivně podaný minipříběh, epizodka ze života malého chlapce a dospělého muže.(4.8.2017)

Veľmi milý film, kde cítiť, že režisér to s deckami pred plátnom vie, respektíve že má na natáčanie s nimi talent aj nervy. Valec a husle, či skôr husle a valec, takto by sme mohli nazvať jednotlivé epizódky filmu. Po skúške na husliach a dobrodružstve na parnom valci nasledujú ešte ďalšie a vtip Tarkovského stále neopúšťa. Škoda, že tento materiál nebol využitý ako základ nejakého neskoršieho detského seriálu, čo by bolo ďalej, by ma veľmi zaujímalo. Možno aj preto, že film má skôr akýsi filozofický koniec a necháva veci otvorené.(30.7.2017)

Dalo by se rict, ze je to prokomunisticky snimek. Tech "indicii" tam nekolik bylo, at vice, ci mene zretelnych. A i kdyz to nesnasim, presto "Katok i skripku" neodsoudim. Kdyz se od toho odprostim, tak to byl zajimavy, skoro bych rekl pusobivy film o malem klucinovi, a myslim, ze Tarkovskij dobre vystihl, co asi takovy klucina proziva.(31.7.2007)

Tento diplomový film Andreje Tarkovského z roku 1960 získal mimochodem 1.Cenu Festivalu studentských prací v New Yorku v r.1961 a sám Andrej byl na tento snímek velice hrdý. Jde o film velice expresivní a značně vizuálně lahodný a citlivý. Andrej už od svého prvního filmu razí to, že je třeba se zaměřovat na jednoduchost a právě v ní hledat tu největší krásu. Musím říct, že se mu náramně daří.(3.4.2008)

• - Tímto filmem Tarkovskij absolvoval filmovou školu VGIK (HellFire)

• - Právě u tohoto filmu začala spolupráce Tarkovského s kameramanem Vadimem Jusovem, jenž měl významný podíl na působivosti jeho dalších děl. (Zdroj: Letní filmová škola)

• - Za impresionistický obraz nezvyklého přátelství získal Tarkovskij cenu na newyorském festivalu studentských filmů. (Zdroj: Letní filmová škola)