Hannibal

Krimi / Thriller / Drama / Horor / Mysteriózní
USA, (2013–2015), 27 h 54 min (Minutáž: 41–44 min)

Tvůrci:

Bryan Fuller

Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas, Laurence Fishburne, Scott Thompson, Aaron Abrams, Gillian Anderson, Hettienne Park, Kacey Rohl (více)

Série(3) / Epizody(39)

Dr. Hannibal Lecter se po letech vrací na seznam nejhledanějších zločinců a rozehrává další rafinovanou smrtící hru. Po útěku z vězení se uchyluje do Itálie, kde se vydává za znalce umění. Jediná přeživší oběť ale prahne po pomstě... Dr. Hannibal Lecter, rafinovaný psychiatr a úchylný vrah, který s požitkem pojídal maso svých obětí, uprchl během pátrání po sériovém vrahovi Buffalo Billovi ze svého ostře sledovaného, nicméně improvizovaného vězení v Memphisu. Nejprve trochu „cestoval", pak se přemístil do italské Florencie. A nepřestává být sám sebou.
Pod maskou kultivovaného znalce italského umění mate stopy a s noblesou si užívá své choutky. Je tu ale několik lidí, kteří na něho nezapomínají. V první řadě zvláštní agentka FBI Clarice Starlingová. Ta se už této noční můry nikdy nezbaví, fascinující tón hlasu dr. Lectera si stále vybavuje. A je tu též perverzní Mason Verger, který se dříve měl stát jednou z Hannibalových obětí.
Přežil, ale je v zuboženém stavu, závislý na lékařských přístrojích a posedlý touhou po pomstě. Prostřednictvím internetu sleduje svůj objekt a připravuje past. Návnadou musí být to, co doktora nejvíce těší... (TV Prima)

KevSpa

Na pilotní díl celkem pomalý rozjezd, ale když přijde na scénu božský Mads Mikkelsen, konečně to nabírá ty správné grády. Akorát je tam na můj vkus zbytečně moc té "psychedelie". Pilot - 80% / Zhruba ve druhé polovině se seriál pořádně rozjíždí a Hannibalova manipulace s Willem působí ještě zrůdněji než všechny ty ohavné vraždy, které každý díl provází. A závěrečná scéna je kouzelným mrknutím na znalce filmů. 1. série - 90% Ve druhé sérii díly, které lze bez okolků označit za mistrovské dílo, střídají ty méně výrazné, epizodičtější. Naštěstí většina druhé řady se točí kolem hlavní dějové linie. Hra na kočku a myš v podání Hannibala a Willa je zkrátka famózní. A finále je masakr, který vám vyrazí dech. Vůbec netuším, co čekat od další řady. 2. série - 90% ()

Douglas

U seriálového Hannibala se, jak koukám, sešla režijní partička, z níž několik chlapů se nejen kdysi podílelo na Twin Peaks, ale hlavně jde o seskupení představitelů hravého (byť spíše nízkorozpočtového) amerického neoinoiru posledních dvaceti let (Slade - V pasti; Foley - Válka gangů, Chladnokrevně; Medak - Romeo krvácí; Dahl - Red Rock West, Ďábelská svůdkyně). Pokud si seriál udrží spíše jednotnou stylistickou i narativní strategii, která bude tvořit jasné formální mantinely, mohl by být ten tucet epizod fakt zajímavým příspěvkem k lecterovskému univerzu - a konečně bez "už-jsem-dávno-jen-parodie-sebe-sama" Hopkinse, zato s vynikajícím Mikkelsenem. __ Opravdu mě baví hra se subjektivizivanými "deformujícími" vsuvkami, spíše naznačujícím než doslovným vyprávěním, precizním načasováním epizody (Hannibal se poprvé objeví přesně uprostřed epizody v několinásobně nejdelším dvaatřicetisekundovém záběru - průměrná délka záběru epizody je 4 sekundy, medián dokonce jen 3,2) a dynamikou fikčního světa založenou ve střetu mikrosvětů dvou géniů s pokřivenou myslí (Graham x Lecter). Formálně sice seriál jen kombinuje nejúspěšnější stylisticko-narativní trendy americké seriálové kriminálky v posledních deseti letech, ale činí tak způsobem, který je ozvláštňuje a intenzifikuje. __ Jak říkám, jsem zvědav, kam se to posune dál. ()

Lima

Bizárek. Všechno v tomhle seriálu je takové…..nepřirozené. Jako byste měli nabýt dojmu, že každý druhý ve vašem okolí, včetně vaší nevinně vyhlížející a milující babičky, je potencionální sadistický vrah, který zabíjí výhradně za pomocí těch nejbizarnějších a nejbestiálnějších technik. Jestli vám přišlo pěstování hub na polomrtvých tělech obětí, zobrazené v 1.sérii, už trošku „za hranou“, tak v té druhé jdou tvůrci ještě dál, až se bojím, s čím v přibývajících sezónach přijdou příště (tady už ani moje bujará fantazie nesahá, na rozdíl od autorů seriálu). Všichni jsou tady tak straaaašně vááááážní, až by z toho jeden – slovy Amadea – sral mramor, deklamují tak pooooomaaaaaluuuuu a dějové twisty se nabalují jak z říše té nejpotrhlejší sc-fi, že vás to postupně ubíjí a uvrhne do letargie. Jediné, co to drží nad vodou, je svůdně pochmurná kamera a charisma Dancyho a Mikkelsena. Po absolvování dvou sezón si s chutí nechám ten zbytek, tuhle vypočítavou a promyšleně na efekt hrající bizarní potravu, jako divák ujít. A nedivím se původně zamýšlenému inteligentnímu Davidu Bowiemu, že se do tohohle nenechal uvrtat. ()

Tosim

Mnoho prací tvůrce Bryana Fullera mělo krátký život, u téhle je zatím se studiem zadobře, zdá se... Tenhle seriál je taková sinusoida. Chvíli má tah, chvíli přešlapuje na místě, chvíli se zabývá jedním sériovým vrahem (oblíbené téma, což?), chvíli je zase převrahováno, když zjistíte, o co Hannibalovi jde, zažijete vrchol řady, pak se vše zase utlumí. Poslední díl série vás navnadí na další, ale nemá moc grády, stejně jako ty dialogy mezi postavami, tolik odkazující na originál. 70%. ()

Cervenak

Pilot v podaní Davida Sladea si so všetkými filmovými lecterovkami (okrem nedostižného Mlčania, samozrejme) vytiera riť výbornou atmosférou, skvelými hercami a nečakane strašidelnými a krvavými scénami. Uvidíme, nakoľko to kvalitatívne klesne, lebo takúto úroveň si seriál určite neudrží. UPDATE: Celá séria trpí epizódnosťou, jednotlivé mordy omnoho menej zaujímavé než ústredná línia, ktorá je ale vynikajúca a výborne zakončená. Atmosféra, réžia a herci až do konca na výbornú ()

Isherwood

Scénář profiluje hrdiny a situace vážné tak, jakoby všichni měli rakovinu a mění tak zavedenou značku v produkt, který v poměru ambice/výkon podává nejsměšnější výsledek na kilometry daleko; Mikkelsen je castingový omyl, skvěle hrající, ale severskou chladností úplně popírající smysl postavy. ()

T2

slušné, prvý diel navodí okamžite na atmosféru filmu Mlčania jahniat, herci obstojný, zaujímavý vizuál, strhne riešenie prípadov... videné 5 dielov a baví to.... po 9.diely to padá tak troška do jednoduchej samoúčelnej rutiny /70%/ __ druhá séria je už iná káva omnoho ucelenejšia /80%/ ()

Djkoma

Podle mě jeden ze skrytých klenotů seriálové tvorby posledních let, o kterém se příliš nemluví, není mainstreamově protlačován jako True Detective a nebojí se jít ve stopách filmových předchůdců (série o Lecterovi, Smrti podle Jidáše, Sedm...). Hlavní síla Hannibala je v silném ústředním obsazení, kde je fascinující Mads Mikkelsen. ten propůjčil Lecterovi duši a vykresluje jeho charakter mnohem hlouběji, než Anthony Hopkins. Je to možná rouhání, ale v seriálu je Hannibal jako postava zajímavá v mnoha vrstvách (psycholog, kuchař, manipulátor, módní guru - všímejte si kravat). Mě osobně toto znovu definování postavy pomocí nových prvků přijde vynikající, prootže Hannibal v podání Mikkelsena je požitkách do posledního významu tohoto slova. A jeho dvojitý Windsor to podtrhuje... já si dokonce myslím, že výběr kravat a obleků v mnohém definuje postavu a její chování v seriálu, protože např. v první sezoně volí Hannibal velice odlišné barvy oproti druhé sezoně... Zpět k seriálu, úžasnou práci odvádějí scénáristé, protože dialogy jsou psané citlivě a především u Hannibala maximálně využívají dvojsmysly a narážky (o to víc je důležité vidět originál a ne dabing... Konec druhé sezony fantastický úspěch tvůrců a pravděpodobně odvážný krok směrem od knih. "You promised to deliver your wife to my dinner table"). První sezona byla velice silná, atmosféra hutná jako ve nahoře zmíněných filmech, vraždy velice nápadité, ale zůstal mírný pocit, že některé linie jsou nedořešené a jako by vyšumí do prázdna (Crawfordova manželka). Tady doufám, že se autoři trochu polepší a nebo tento svůj postup "svět je plný zajímavých příběhů, ale nejdůležitější je ten hlavní, vztah Will-Hannibal" bude podrtžen o to výrazněji. Druhá sezona má mrazivý nástup a jsme vrženi do světa zvráceného přátelství-posedlosti. Nahlížíme do hlubších vrstev postav, Hannibal odkrývá sebe, Will objevuje sebe a osudová kola vražd a slasti vrcholí. Tenhle seriál rozhodně není pro každého, ale trochu otrkanější fanoušci největšího gurmána mezi psychology by měli být nadšení. Něco navíc seriál versus kniha Červený drak(spoiler): ano, seriál je pouze na motivy knihy a hlavní příběhová linie je naprosto odlišná, v seriálu je Hannibal psychologem Willa a poradcem Crawforda, při vyšetřování hrůzných vražd se vzorci odpovídajícími sériovým vrahům s negativní psychologickou zátěží. V knize je Hannibal již ve vězení pro duševně nemocné v Baltimoru, kde je poradcem Willa v případě hledání Červeného draka. Ano, možná se této linie dočkáme i v seriálu (popravdě v to doufám, protože je to kvalitní látka, bohužel již zfilmovaná vícekrát). Přesto je tu velice mnoho pojítek, které dokazují, že autoři dbali velmi výrazně na podobnost k látce. Postavy jsou tu v podstatě identické, jen změnili pohlaví (doktorka Bloomová byl muž, stejně tak bulvární novinářka Loundsová). Navíc autoři dokonce vzali zásadní dialogy z knihy a vložili je do úst postav. To je o to víc zábavné, když tyto dialogy ještě vypointovaly, aby odpovídaly seriálu. Nejde o tupé vytrhnutí slov z kontextu, ale naopak velice vkusné vložení někdy i zásadních informací (například jednou z nich je rozhovor Hannibala s Crawfordem o případné biografii o Willovi, který odpovídá vyšetřujícímu agentovi, že něco takového bude možné až po smrti... a agent se zeptá, zda Hanibalovi nebo Willovi:-)))). O vazbě seriálu na všechny už nemluvím vůbec, to je totiž radost pohledět. Pokud by někoho zajímalo, jak Will v knize chytil Hannibala, tak to v seriálu také bylo využito, i když s jiným koncem, že mladá agentko Miriam Lass... () (méně) (více)

DaViD´82

Pohlcující sychravá atmosféra, působivé znepokojující obrazy, sympaticky nekompromisní a vůbec ne jasná hlavní dějová linie, propracované nejednoznačné postavy, které se zadřou pod kůži (Hannibal, Abigail, Will, Du Maurierová, Crawford) a… A také naprosto nepochopitelný koncept „co epizoda to samostatný případ“. Tedy přístup který zapadne asi jako tuzemské klub do Ligy mistrů; tedy ani ve snech. Což bije do očí o to více, že jeden každý z těch epizodických případů je reklama na nezáživnou rutinní thrilleroidní tuctovost v názorné praxi. Některé sice potenciál i mají, ale díky tomu, že tvůrci stejně v každém díle věnují minimálně polovinu času hlavní linii, tak nemají potřebný prostor se rozvinout. Jediné, co se daří bezezbytku, je kouskovat tímto přístupem hlavní linku a zbavovat ji veškerého tahu na branku. Kdyby se toho hned na počátku ujala některá z velkých kabelovek, tak se to mohlo obejít bez otravných epizodických "CSI prvků" (jak by to vypadalo názorně předvádí pilot a finále) a Hannibal mohl být čistokrevným psem, který štěká i řádně kouše. Bohužel pod správou NBC z toho vylezl nedomrlý kočkopes, který neštěká, nekouše, nemňouká a ani nepřede. | S1: 3/5 | ()

Tom Riddle

Obsahuje náznaky spoilerů. Will Graham (vynikající Hugh Dancy) má neobvyklý dar, díky naprosté empatii je schopný se vcítit do myšlenek jakéhokoli vraha. Nakonec se ale přece jenom objeví jeden, který Willovy schopnosti otestuje až na samou hranici. Bryan Fuller má očividně slabost pro smrt. Jak v Dead Like Me, tak v Pushing Daisies, smrt byla ústředním motivem, v obojím často absurdní a vyhrocená, většinou fascinující, ale především vždycky politá pořádnou porcí humoru. Zajetou tradici humoru v Hannibalovi Fuller opouští a vydává se probádat její podstatně temnější aspekty (a já tak s jistotou můžu říct, tenhle seriál patří mezi nejznepokojivější, co jsem kdy viděl). Naštěstí ale neopouští svůj rukopis jako takový. Psychologie postav je propracovaná a vymazlená k dokonalosti a dynamika vztahu ústřední dvojky neztrácí dech po celou dobu seriálu. Objevuje se zástup Fullerových oblíbenců, rozkošná Caroline Dhavernas (Jaye z Wonderfalls) tady klofla rovnou hlavní ženskou roli, ale objeví se mnoho dalších, jako Ellen Muth (DLM), Raúl Esparza, Ellen Greene, Gina Torres, Molly Shannon (PD) či Eddie Izzard (Mockingbird Lane), k tomu se přidává nádherný (byť mnohdy šokující a odporný) vizuál, a nemám tak moc nač si stěžovat. Paradoxně možná to, co ostatní láká a baví nejvíc, mi brání jít s hodnocením ještě výš. Nepovažuju se za zvlášť citlivého diváka, taková série Saw mě vždycky bavila, Hannibal ovšem nejednou otestoval můj žaludek, nejen násilím vizuálním (ač taková instalace z 2x05 mě ve snech chvilku strašila), ale především tím psychologickým (kupříkladu díl 1x04, případně osud Dr. Gideona), skutečně mám problém pochopit rating 14+, já se dívat na Hannibala ve čtrnácti, dnes a denně bych se probouzel s křikem. Po úplném finále seriálu převažují jednoznačně kladné dojmy, v případě možného obnovení na další řadu už ovšem při sledování nic nejím... ()

EvilPhoEniX

Hannibal nám slibuje neuvěřitelnou Zábavu !! Hugh Dancy (Will Graham) a Mads Mikkelsen (Hannibal) jsou famózní! Dialogy jsou napsány fantasticky! Jsou kombinací představivosti a hrůzy, které poskytují divákům hluboký náhled k iluzím hlavní postavy. Nemohu se dočkat další epizody.. Vysoké doporučení pro všechny, kteří mají rádi chytrý a poutavý psychologický THRILLER! ()

tron

„Vrahov odhalíte iba keď im vstúpite do hlavy. Zároveň si ich ale v tej chvíli vpúšťate do svojej.“ Prvá séria veľmi slabá, sám som bol prekvapený. Krvavé mordy šialené, potešil ma Fishburne ako šéf Crawford a zďaleka najlepší bol diabolský Mads Mikkelsen, ale inak bieda. Našťastie tvorcom bolo umožnené pokračovať a tak stvorili ešte neporovnateľne vydarenejšiu druhú sériu a miestami až vyložene fenomenálnu tretiu. S takto narastajúcou kvalitou (ktorá v seriáloch nie je častá, obvykle to ide s kvalitou dole z kopca) by som sa až bál, kam tvorcovia zájdu v štvrtej či piatej. "Našťastie" im to nebolo dovolené pre klesajúcu sledovanosť, hoci evidentne ešte mali čo povedať. Avšak ukončili to dôstojne a na úrovni a koniec, aký ponúkli v tretej sérii, je viac, než len postačujúci. ()

dO_od

// Mads Mikkelsen je Ď Á B E L ! V životě bych s ním nevečeřel, popravdě, bál bych se s ním i mluvit, protože už jen z jeho akcentu mi běhá mráz po celém těle. Skvělá věc ale je, že to není to jediné, proč je tenhle nový seriál tak geniální, Hugh Dancy a Laurence Fishburne jsou stejně tak výborní. Nestabilní agent Fuller je jedna z nejzajimavějších postav, se kterou jsem se kdy v televizi setkal setkal a ona psychologie, se kterou zde scénáristi pracují až do těch nejmenších detailů na tom má lví podíl. Sérioví vrazi, neobvyklé případy, provázanost, zvraty, hudba a na konci toho vše, opět ten ďábelský Hannibal - už je prostřeno, tak na nic nečekejte a posaďte se k nám. ()

Asia_Power

Nebýt skvělého Madse, tak by to byl čistokrevnej průjemnej seriál, takhle si mě to získalo, ale přeci jen nesmrtelnost většiny hlavních postav, skoro až sexuální touha mezi Hannibalem a Willem, kdy člověk čeká jestli se oprcaj, nebo zabijou, bo obojí, řešení mordů stylem "Prostě to vím" a jako bonus seriál vše tak překombinovává, jak českej nároďák v útoku (což znamená milion přihrávek a žádnej gól, páč nikdo nestřílí) to vše mě na seriálu neskutečně sralo. Já si tak čistě užívala, když byl na obrazovce Mads, kterej má vlastně všechny rád, některé na talíři, jiné jako budoucí menu. Willíkovi když začne okázale mrdat, tak je to celkem prima, no ze záporáků bych vyzdvihla asi Červenýho draka, borec to zahrál na pána...nebo na draka? Prostě to zahrál dobře. Prasečák si dal orál s úhořem, holky se nám polesbily, soukmenovkyně byla šukézní a Hannibal s Willem asi koukali na Bod zlomu a dali si skok důvěry. Každopádně to nějakým zvráceným způsobem baví, jelikož Mads je prostě nádherný exemplář sociopatické, sadistické svině se sexapýlem. Už se těším až zkusím nějaké recepty. ()

xxmartinxx

Není to evoluce, natož revoluce v krimi, jak se to tvářilo. Je to pravý opak - všechny cool (a trochu klišé) motivy posledních let na hromádce zahnané do extrému. Není to pátrání po kvalitě, ale nabízení toho, co si diváci nejvíc oblíbili. Nejednoznačný vyšetřovatel nestojící ani na jedné straně barikády, iluze psychologické hloubky, dobro a zlo totožné postupy, odlišné pouze cílem. Jestli to jako takové bude fungovat, nebo ne, ukáže až čas. Zhlédnuty dvě řady a zajeté koleje se příliš nemění. 3 a 1/2. ()

tombac

1. série: 90%, 2. série: 100%, 3. série: 90%. Bizarní, zvrhlá a zároveň neodolatelná. Vášnivá a přitom ledově chladná. Špičková seriálová krmě se specifickou psycho atmosférou, precizně vystavěnými dialogy a skvěle zahranými postavami, jež prezentuje lidožroutskou hostinu jako efektní přehlídku vysoké kuchyně, za níž by se nemusel stydět ani šéfkuchař s třemi hvězdami od Michelina. Všechny kontrasty mě hodně bavily. Vlastně i fakt, že z hlavních postav je jakž takž normální snad jen Jack Crawford. A také propojenost s filmy (Mason Verger a jeho prasečí farma, Červený drak a další). Občasnou vykonstruovanost a rozpačitý rozjezd třetí série tak seriálu milerád odpustím. ()

Djoker

Rozhodně jeden z nejvyspělejších zástupce seriálů parazitujících na konci Dextera. Rozjezd s ruční brzdou je nemilý, jenže tvůrci od začátku využívají faktu, že divák ví, co je Hannibal zač, a tak si vystačí s malými náznaky, kterými šponují atmosféru plnou nejistoty a možných plánů jednoho velkého gurmána. Jednotlivé případy, tvořící vedlejší linie, jsou těžkou zkouškou pro každého, kdo čeká na duel dvou společenských vyvrhelů. Navíc se tyto linie nestačí vyřešit v jedné epizodě a periodicky se vrací, což většinou způsobí ještě větší dějový guláš. Vraždy jsou sice neskutečně zvrácené a nechutné, ale dělat z každého psychopata poetického vraha s uměleckým talentem je přeci jen až moc na efekt. Druhá série slušně graduje, ale filozofování se začíná přejídat a místy až artové tempo také nepotěší. Třetí série je takový paskvil z Hannibala a Červeného draka, takže to svádí k porovnávání s filmy a seriál nepřináší nic lepšího. Navíc křečovitá proměna původně sympatické Alany Bloom je absolutně nelogická. S1: 70% S2: 75% S3: 60% ()

gudaulin

Viděl jsem dvě epizody, ale vlastně už jedna mi stačila k poznání, že tentokrát si s televizní sérií rozumět nebudu. Je to snaživě cool a využívá to všechny možné populární a efektní nástroje k upoutání divákovy pozornosti, zajímavé prostředí, psychicky vyšinuté nebo výjimečné typy postav, ale nějak se s tímhle stylem míjím a vidím v tom pouhou účelovost. Když to vezmu upřímně, to jediné, co na seriálu opravdu funguje, je postava Madse Mikkelsena a jeho doktora Hannibala Lectera. Jenže ta nehraje dominantní roli a naopak hlavní hrdina seriálu je podle mého mínění naprostý omyl a jeho interakce s doktorem nefungují. Takže kdybych měl porovnávat Antony Hopkinse a Madse Mikkelsena, hodně obtížně bych se rozhodoval, koho vyzdvihnout (i když klasika by nakonec asi dostala přednost), ale to ostatní v porovnání s legendárním Mlčením jehňátek podle mého názoru pokulhává. Celkový dojem: 35 %. ()

Segrestor

Všechno tu funguje, jak má. Jednotlivé ingredience jsou skvělé. Výborní herci (teď, koukám, že docela frčí obsazovat známé herce - i ty velké star), kamera, hudba, režie, všechno... Jenže, když se to dá dohromady, vzniká dílo, které prozradí velkou láci v příběhu. Přišlo mi docela na škodu, že gró toho příběhu tkví v tom, že sám MUDr. Lecter je hned zavlečen do případu jako poradce. Uf. Nehledě na to, že atmosféra, ta atmosféra, která má vyvolat alespoň mírné zhnusení, tak jak tomu bylo u Mlčení jehňátek, tu jde zcela do kaktusů. Nicméně, navzdory tomu, dojem z pilotu je výborný. Budu doufat, že Lecter nebude trapně poradcem dlouho a rovnou mu půjdou efbíajáci po krku. Apage satanas michelin. Dal bych buď lepší čtyři hvězdy nebo horší pět. ()

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

Nicolas Cage jako noirový Spider-Man?

18.02.2024

Dvojice z Hannibala opět spolu

Dvojice z Hannibala opět spolu

02.11.2022

Celovečerní režijní debut Bryana Fullera je konečně na spadnutí. Tvůrce Hannibala nebo Amerických bohů si za svůj projekt zvolil snímek Dust Bunny, a jako hlavní hvězdu do něj pak obsadil svého… (více)

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

01.11.2022

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

16.01.2020

Studio MGM a stanice CBS chystají nový seriál s názvem Clarice, jenž odkazuje na protagonistku Clarice Starlingovou ze slavného románu Mlčení jehňátek Thomase Harrise. Místo adaptace knihy však… (více)