Gojira tai Mekagojira

Sci-Fi

Japonsko, 1974, 84 min

Džun Fukuda

Masaru Sató

Tak dlouho se ultimátní fanoušci Godzilly z celého japonska sjížděli k ředitelství Toho Company aby jim přede dveřmi zanechali hovno v hořící krabici nebo panenky oběšeného Fukudy atd.. až těm papalášům konečně svitlo a došlo, že posledních cca 8 let-až na vyjímky-byl celkově jeden velký, velmi nepovedený experiment. Změna G-politiky mohla začít a aby Fukudu uchránili před zaslouženým atentátem dali mu ještě poslední šanci na vykoupení a navrch asi 10xvětší rozpočet než doposud se slovy"Tentokrát to pro nás napiš a natoč něják pořádně-už můžeš." Fukuda u psaní scénáře potil krev, nechal si konečně poradit od svých dětí, při natáčení do toho dal maximum a světe div se už opravdu nejde o takovou infantilní frašku jako doposud. Mechagodzilla je opravdu ultimátní záporák a Godzilla, King Caesar i banda lidiček vypotí pár litrů krve než jí dají konečně na frak. Za mě osobně tedy budiž Fukudovi odpuštěno a za tenhle godzillovský standard mu přeju klidný odpočinek.(2.8.2013)

Mechagodzilla je bezpochyby jeden z top nepriateľov Godzilly. Bohužiaľ scén s ňou a Godzillou tu je spolu asi tak 15 minút a zvyšok je o nejakom proroctve, mimozemšťanoch, hlavných hrdinoch a iných absolútne nepodstatných veciach. To hlavné - monštrá, súboje a ničenie - je bohužiaľ až na druhom mieste. Jediné, čo zaujme, je, že hlavný hrdina - profesor - nápadne vyzerá ako japonský Gregory Peck.(17.5.2014)

Po předchozích dvou dílech, které byly spíše splácání starých scén působí tento díl jako hodně příjemné překvapení. Ingredience zůstávají sice stejné, ale vidno že došlo k jakému poučení ze strany Fukudy (či jen větší rozpočet). Hlavně souboje působí najednou mnohem lépe. Mechagodzilla je rozhodně skvělý protivník a jsem rád, že na její návrat nebudu muset nijak dlouho čekat.(17.5.2014)

Jun Fukuda ale dál pokračuje ve skvěle započaté práci a dál baví svými filmy, které jsou opět plné akce. I tentokrát je vidět, že si chtěl s těmi triky trochu hrát a přinést něco víc, což se nakonec i povedlo. Jsou zde skutečně výborné triky, hlavně se zastavením projekce, ale nechybí ani výborné masky. Film tak dokáže zabavit, protože na svou dobu – ale i dnes – je výborný béčkem.(1.3.2015)

Čtrnáctý díl se stal konečnou pro mého nepříliš oblíbeného režiséra Fukudu, ale paradoxně se mu podařilo rozloučit v opravdu velkém stylu. Právě jsem napsal něco, o čemž jsem byl ještě před hodinou a půl přesvědčený, že to snad ani není možné. Tentokrát jsem se bavil od první minuty téměř až po tu poslední a i přes několik slabších pasáží budu tentokrát hodnotit nadprůměrně. Asi nejvíce mne opět potěšila akční stránka snímku, kterou tentokrát tvůrci okořenili o spoustu soubojů nejen monster, ale i lidí. Opičáci versus agent Interpolu tak přesně tohle bylo podle mého gusta a přestože mu ostatní postavy zdatně konkurovaly, tak já si oblíbil nejvíc právě jeho. Opět se tu ukázala i celá škála japonského humoru, který sice moc nemusím, ale tentokrát kupodivu fungoval tak jak má. Dokonce i samotná Mekagojira se tvůrcům vyvedla. Vyzbrojena pěkným arsenálem zbraní, nelítostná a téměř nepřemožitelná- konečně pořádný nepřítel pro Gojiru. Ta už potřebovala hodně dlouho dostat pořádně na prdel a tak se i stalo.70%(23.10.2012)