Gojira tai Mekagojira

Sci-Fi

Japonsko, 1974, 84 min

Džun Fukuda

Masaru Sató

Mechagodzilla je bezpochyby jeden z top nepriateľov Godzilly. Bohužiaľ scén s ňou a Godzillou tu je spolu asi tak 15 minút a zvyšok je o nejakom proroctve, mimozemšťanoch, hlavných hrdinoch a iných absolútne nepodstatných veciach. To hlavné - monštrá, súboje a ničenie - je bohužiaľ až na druhom mieste. Jediné, čo zaujme, je, že hlavný hrdina - profesor - nápadne vyzerá ako japonský Gregory Peck.(17.5.2014)

Pořádné překvapení. Po předchozím díle jsem už ani nedoufal, že se Godzilla vyhrabe ze sraček jménem infantilnost na úrovni mateřské školy a ona to opravdu dokázala. Největším překvapením však je Fukuda, který se kupodivu poučil ze svých chyb(staré záběry, staří záporáci, černobílé charaktery) a všechny je v tomto filmu přímo mistrovsky potlačil. Ne, pořád to není Honda, to pozná úplně každý, ale tento film se Hondovým filmům vyrovná a některé dokonce překoná, což bych u Fukudy nikdy nečekal. Co se týče filmu. Opět tu jsou mimozemšťani, kteří vypadají jak nějací imigranti z planety opic. Jejich přeměny se mi také líbily oproti tomu co se dělo v Godzilla vs. Gaigan. Mechagodzillu ani nemusím rozebírat. Zkrátka jeden z nejlepších záporáků- právem se dočkala pokračování. Pak je tu ještě jeden čokl- King Caesar. Závěrečný souboj parádní. Tento film je zkrátka dostatečná náplast za předchozí dvě blitky.(21.9.2006)

"Tenhle materiál může být jedině jakési space titanium!" "Space titanium? Myslíš, že pochází z vesmíru?" Ed Wood si zaletěl do Japonska. Aneb když je filmař tak líný, že ani nezamaskuje ty šňůry, co vytahují monstra do vzduchu, něco je špatně. A ne na straně přijímače. Naštěstí se to netýká komplet celého filmu, ale jen některých odfláklých pasáží. Jinak je na tomhle dílu zajímavé, že 1) je nejkrvavější - z Godzilly zatím nikdy neteklo tolik krve a 2) má nejaktivnější lidské postavy. Ne že by tu lidé dřív jen postávali, ale tohle je poprvé, kdy jsou monstra vyloženě kontrolována/jejich přítomnost je plánovaná a chtěná lidmi.(10.6.2014)

Po předchozích dvou dílech, které byly spíše splácání starých scén působí tento díl jako hodně příjemné překvapení. Ingredience zůstávají sice stejné, ale vidno že došlo k jakému poučení ze strany Fukudy (či jen větší rozpočet). Hlavně souboje působí najednou mnohem lépe. Mechagodzilla je rozhodně skvělý protivník a jsem rád, že na její návrat nebudu muset nijak dlouho čekat.(17.5.2014)

Čtrnáctý díl se stal konečnou pro mého nepříliš oblíbeného režiséra Fukudu, ale paradoxně se mu podařilo rozloučit v opravdu velkém stylu. Právě jsem napsal něco, o čemž jsem byl ještě před hodinou a půl přesvědčený, že to snad ani není možné. Tentokrát jsem se bavil od první minuty téměř až po tu poslední a i přes několik slabších pasáží budu tentokrát hodnotit nadprůměrně. Asi nejvíce mne opět potěšila akční stránka snímku, kterou tentokrát tvůrci okořenili o spoustu soubojů nejen monster, ale i lidí. Opičáci versus agent Interpolu tak přesně tohle bylo podle mého gusta a přestože mu ostatní postavy zdatně konkurovaly, tak já si oblíbil nejvíc právě jeho. Opět se tu ukázala i celá škála japonského humoru, který sice moc nemusím, ale tentokrát kupodivu fungoval tak jak má. Dokonce i samotná Mekagojira se tvůrcům vyvedla. Vyzbrojena pěkným arsenálem zbraní, nelítostná a téměř nepřemožitelná- konečně pořádný nepřítel pro Gojiru. Ta už potřebovala hodně dlouho dostat pořádně na prdel a tak se i stalo.70%(23.10.2012)