Gojira tai Mekagojira

Sci-Fi

Japonsko, 1974, 84 min

Džun Fukuda

Masaru Sató

Tak dlouho se ultimátní fanoušci Godzilly z celého japonska sjížděli k ředitelství Toho Company aby jim přede dveřmi zanechali hovno v hořící krabici nebo panenky oběšeného Fukudy atd.. až těm papalášům konečně svitlo a došlo, že posledních cca 8 let-až na vyjímky-byl celkově jeden velký, velmi nepovedený experiment. Změna G-politiky mohla začít a aby Fukudu uchránili před zaslouženým atentátem dali mu ještě poslední šanci na vykoupení a navrch asi 10xvětší rozpočet než doposud se slovy"Tentokrát to pro nás napiš a natoč něják pořádně-už můžeš." Fukuda u psaní scénáře potil krev, nechal si konečně poradit od svých dětí, při natáčení do toho dal maximum a světe div se už opravdu nejde o takovou infantilní frašku jako doposud. Mechagodzilla je opravdu ultimátní záporák a Godzilla, King Caesar i banda lidiček vypotí pár litrů krve než jí dají konečně na frak. Za mě osobně tedy budiž Fukudovi odpuštěno a za tenhle godzillovský standard mu přeju klidný odpočinek.(2.8.2013)

Mechagodzilla je bezpochyby jeden z top nepriateľov Godzilly. Bohužiaľ scén s ňou a Godzillou tu je spolu asi tak 15 minút a zvyšok je o nejakom proroctve, mimozemšťanoch, hlavných hrdinoch a iných absolútne nepodstatných veciach. To hlavné - monštrá, súboje a ničenie - je bohužiaľ až na druhom mieste. Jediné, čo zaujme, je, že hlavný hrdina - profesor - nápadne vyzerá ako japonský Gregory Peck.(17.5.2014)

Pořádné překvapení. Po předchozím díle jsem už ani nedoufal, že se Godzilla vyhrabe ze sraček jménem infantilnost na úrovni mateřské školy a ona to opravdu dokázala. Největším překvapením však je Fukuda, který se kupodivu poučil ze svých chyb(staré záběry, staří záporáci, černobílé charaktery) a všechny je v tomto filmu přímo mistrovsky potlačil. Ne, pořád to není Honda, to pozná úplně každý, ale tento film se Hondovým filmům vyrovná a některé dokonce překoná, což bych u Fukudy nikdy nečekal. Co se týče filmu. Opět tu jsou mimozemšťani, kteří vypadají jak nějací imigranti z planety opic. Jejich přeměny se mi také líbily oproti tomu co se dělo v Godzilla vs. Gaigan. Mechagodzillu ani nemusím rozebírat. Zkrátka jeden z nejlepších záporáků- právem se dočkala pokračování. Pak je tu ještě jeden čokl- King Caesar. Závěrečný souboj parádní. Tento film je zkrátka dostatečná náplast za předchozí dvě blitky.(21.9.2006)

Japonsko je napadeno technologicky vyspělými vesmírnými opicemi, které mají překvapivě neefektivní popravčí metody a nechají se nachytat dvakrát během pár minut na ten samý laciný trik. Naštěstí ho ochraňuje Godzilla, která vypadá jako Cookie Monster a společně s ní ještě komičtější King Caesar. Celý film se točí hlavně okolo naplnění dávného proroctví a dialogy mají tu správnou dávku absurdity. Souboji monster se neplýtvá, ale jsou velmi povedené. A když se Godzilla promění v elektromagnet, tak si ta vesmírná plechová huba ani neškrtne.(30.1.2013)

15) GODZILLA vs. MECHAGODZILLA I. (1974)___ORIGINAL SHOWA SERIES 1954-1974___Na patlala Fukudu nečekané podařené. Díky mladé archeoložce Keisuke a jejímu objevu vzácného starobylého artefaktu, pomocí něhož se probouzí dávný mytický ochránce Japonska jménem ´King Seesar´ (který se svými králičími ušisky patří mezi nejkomičtější godzillí monstra vůbec) se tady hodně hraje na dobrodružnou strunu a děj velmi příjemně odsýpá. Provázanost nebývá v godzillovské sérii zvykem, ale tohle je de facto přímý prequel k Hondově ´Terror of Mechagodzilla´, takže zde na scéně figurují zlí mimozemšťané, kteří pod rouškou lidské podoby skrývají svůj opičí vzhled (inspirace ´Planetou opic´ je více než zřejmá) a do boje o ovládnutí Země vysílají robotickou Mechagodzillu. Ta zde má svoji premiéru a je vůbec nejoblíbenějším monstrem v godzillí sérii, protože jako jediná se objeví ve všech třech stěžejních godzillovských filmových etapách. U soubojů monster mě zaujal hudební doprovod, čekal bych všechno, ale swingovou hudbu ne a nutno říci, že ten nezvyklý kontrast na mě fungoval.(13.8.2010)