Expendables: Postradatelní 3

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 2014, 126 min

"Naozaj fajčíš pri nádrži s naftou?" Najslabší diel série. Jednotka mala svoje muchy, ale pre fanúšikov akčných filmov bola neskutočným snom, o ktorom nerátali, že sa im raz niekedy zhmotní v kine. Dvojka nahradila vážnu atmosféru odľahčenou, čo mi príliš nevyhovovalo, ale zasa ponúkla mohutnejšiu akciu a ešte nenormálnejší kasting (Chuck Norris, JCVD, oveľa väčšie úlohy pre Arnolda a Willisa). Trojka nie je ani prvá, čiže prišla o moment šoku, a ani nemá brutálne tromfy ako dvojka (hoci treba uznať, že Mel Gibson je sľubný záporák). Šokujúce pre fanúšika je ponižujúce cameo pre Jeta Li, znova ku škode veci chýba Mickey Rourke, Harrison Ford je absurdná WTF náhrada za Willisa a hoci je finále obrovské, sčasti ma nudilo. Nová generácia nebola úplne od veci, detto verbovač Kelsey Grammer, ale proste už to do tretice nebolo ono. V neposlednom rade snímke čiastočne ublížila absencia krvi. Netvrdím, že dobrý akčniak musí byť krvavý. Naopak, občasné prehnané špliechance krvi v jednotke ma skôr rušili, než bavili. Ale vyložená absencia krvi občas predsa len dosť bije do očí. V ostrom kontraste s týmto "rodinným" prístupom je potom strašidelne nahladko oholený Wesley Snipes s vyvalenými očami, ktorý obrovským nožom podrezáva ľudí a má to byť (asi...?) vtipné. Potešia hlášky ("Vlastne je mi ho tak trocha ľúto."). Antonio Banderas to hrá na spôsob Kocúra v čižmách (ktorého kedysi daboval). Cinemax Trenčín 2014(15.11.2016)

Tá asi 20-minútová pasáž s náborom omladiny je dosť strašná, scenáristicky aj herecky. Na očividne vystrihané headshoty si počkáme na BR. A so zvyškom nemám problém, vážnejší tón mi vyhovoval, hlášok je tak akurát, akcie dostatok a finále je dokonca vynikajúce. Obrovský kvalitatívny posun oproti príšernej dvojke.(19.8.2014)

Nejslabší Expendables. Někomu ten směr možná vyhovuje, Patrick Hughes ale podle mě natočil úplně standardní velkolepý akčňák, který už výrazněji netěží z faktu, že se v něm sešly obří akční hvězdy. Prostě je tu parta ostrých borců různého věku, kteří se musí naučit táhnout za jeden provaz, a kolem nich pobíhá spousta postradatelných ozbrojených ňoumů. Ne že by to minule a předminule bylo výrazně jiné. Jako nadstavbu jsme ale dostávali stathamovské exhibice, ultimátní nahláškovaná setkání nebo vychutnávkové duely, což do trojky ne a ne zabloudit. Všichni tu jen ladně přebíhají z akce do akce, aniž by po nich nepřátelé začali střílet (!), přičemž v kecacích částech vlastně excelují pouze Ford s parádním Gibsonem. No a co nějaké kulervoucí scény? Kdepak. Akorát se vrší střelecká rutina a slabé trikařské hrátky, které vyloženě rozbíjejí jinak fajnový retro feeling. Měli se Expendables pokusit o podobný krok kupředu? Určitě. Bohužel z toho ale nevypadl moderní nářez, nýbrž překvapivě mdlý závěr trilogie. Vážně netuším, kam to dovede případná čtyřka... (6/10)(13.8.2014)

• Davies182

V životě každého uživatele ČSFD nadejde chvíle, kdy bez výhrad souhlasí s verbalem! Nebavil jsem se, vůbec. Až na poslední uběhanou čtvrthodinu. První hvězdička za "GET TU DA ČOPA!!!", druhá za Budwara. Jo, jsem tím odkojenej, sakra, ale každej z těch důchodců by už si to konečně měl přiznat, střihnout si vlastního Harryho Browna, a následně utýct k minimalistickejm dramatům. Not kidding.(17.8.2014)

Akční nářez pokračuje a i potřetí tu máme nálož akčních scén a vtipných hlášek. Jsem docela překvapená, že hodnocení je nižší než u předchozích dílů, ačkoliv si podle mého udržuje laťku kvality stále velmi vysoko. Na jednu stranu chápu, že se potřetí to stejné schéma může někomu zajídat, ale zase proč hodnotit níže jen z principu, že je to už trojka? Bylo to zábavné a i přes delší stopáž nenudilo, dostala jsem přesně to, co jsem očekávala a Sly a jeho parta mě pořád dost baví.(1.9.2014)

• - Jedná se o první film, který natočil Wesley Snipes po propuštění z vězení, přestože po jeho propuštění vyšel film Gallowwalkers (2012), který ale natočil před nástupem do vězení. (S.W.A.T)

• - Arnold Schwarzenegger (Trench) natáčal v Bulharsku vyše týždňa, pričom prvý film nakrúcal pol dňa a ten druhý štyri dni. (Zdroj: fandimefilmu.cz) (Paldiny)

• - Keď sa Barney (Sylvester Stallone) a Galgo (Antonio Banderas) chystajú odletieť, vrtule ich lietadla sa točia. Hneď v ďalšom zábere sa už netočia, pričom nevypol motor, a následne zase áno. (Johnny_SVK)