Expendables: Postradatelní 3

Expendables 3

The Expendables 3

Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 2014, 126 min

To je taká paráda vidieť Welsleyho Snipesa opät v akcii a nie v nejakom nízkorozpočtovom shite a že si to aj poriadne užíva. Podobne Antonio Banderas a jeho neznesiteľná postava ukazuje ako na seba strhnúť pozornosť. Či už to niekomu vyhovuje alebo nie, to už je len jeho problem. Zahral čo mal a to s poriadnym entuziazmom. Z mladých najviac zaujme Ronda Rousey. Ďalší záporácky part Mela Gibsona spadne opäť len do priemeru, pretože skrátka nie je vykreslený podobne diabolsky ako postava Van Dammeho či Davida Zayasa. Ešte dobrý ťah bol Kelsey Grammer, Arnold Schwarzenegger má opäť o niečo väčšiu úlohu a poteší aj Harrison Ford a na ostatných skrátka už nezostalo miesto (predviedli sa v jednotke a dvojke tak čo). Dej je zatiaľ nejjednoduchší z trilógie a po dopozeraní som pôvodne chcel zadeliť o bod menej ale keď som uvidel tú nenávisť v diskusii… ja by som bol spokojný aj keby sa celý čas týto páprdovia ostreľujú hláškami za barovím pultom. Akcie je dosť a je veľmi solídna, hneď na úvod dve akčné scény za sebou porfektne vtiahnu do deja a záverečné inferno je tiež v fajn, súboj Expendables s malou armádou v obrovskom baráku za ostreľovania tankov a vrtuľníkov sa často nevidí. Treba sa skrátka zmieriť s tým, že takú surovosť full kontakt súbojov ako aj cool vedľajších scénok (Statham a basketbalisti) už zrejme nedostaneme.(8.8.2014)

Akční nářez pokračuje a i potřetí tu máme nálož akčních scén a vtipných hlášek. Jsem docela překvapená, že hodnocení je nižší než u předchozích dílů, ačkoliv si podle mého udržuje laťku kvality stále velmi vysoko. Na jednu stranu chápu, že se potřetí to stejné schéma může někomu zajídat, ale zase proč hodnotit níže jen z principu, že je to už trojka? Bylo to zábavné a i přes delší stopáž nenudilo, dostala jsem přesně to, co jsem očekávala a Sly a jeho parta mě pořád dost baví.(1.9.2014)

• Kaka

Tohle není pocta osmdesátkám. Tohle je neuvědomělá a tupá osmdesátka jak vyšitá. Není tu žádné pomrkávání, stejně otravné trademarky, nad kterými se pousmíváme z let minulých tu jsou znovu, jen v novějším kabátku. Mračící se hlavní hrdinka, neskutečně nepřehledná a blbě sestříhaná akce, tuna amatérských digitálních efektů a až na dva tři záběry nezáživné full contact souboje bez špetky dynamiky. Kdyby tady alespoň z poloviny byl ten syrový feeling ala Bourne, pískal bych si. Fakt propadák. Bavil mne akorát Banderas a přátelská neakční chemie mezi hlavními představiteli. Na to ale nemuseli dělat akční film. Stačila live cam u společné večere v LA.(23.8.2014)

O půl hodiny delší a o půl řadu stupidnější. Třetí postradatelní dávají dohromady zatím asi nejmegalomanštější partu akčních hrdinů, ovšem jejich využití není nic moc. Ultra drsní "samopalnící" frajersky pobíhají po bojišti, trefují vše, co je třeba a nepřátelé mají co dělat, aby vystříleli aspoň obrys jejich muskulatury do zdi. Akce není natočena nepřehledně, ale je nepřehledně napsána. Jako divák nemáte tušení, co je plánem, deux ex machina se může snést kamkoliv, a tak odpadají pocity napětí, ohrožení apod. Celý film je jakási přehlídka starých i nových akčních hrdinů, nějaká logika se vůbec neřeší. Tohle už zdaleka není ucelený film, který by měl hlavu a patu (jako první Expendables)... Oddychovka. 5/10(4.8.2014)

Je to mierne nadpriemerný akčný film, ktorý je už treťou časťou mojej obľúbenej série. Má celkom dobrý príbeh o skupine žoldnierov, ktorí pri svojej poslednej akcii narazia na mimoriadne nebezpečného a schopného bývalého člena ich skupiny, pričom akcia sa nevydarí a ich to stojí takmer životy. A tak sa kvôli ich bezpečnosti šéf rozhodne skupinu rozpustiť, ale tútu nebezpečnú misiu chce aj tak dokončiť a tak najme nových ľudí s modernými prístupmi. Situácia sa ale aj tak skomplikuje, no jeho starý tím ho len tak neopustí. Spracovanie nie je úplne zlé, ale aj tak je nesmiernym sklamaním. Kvôli zmenám, ktoré mali tento diel postihnúť a moc sa mi nepozdávali som si svoje očakávania radšej vopred znížil, ale aj tak to dopadlo ešte podstatne horšie, než som čakal. Dej sám o sebe nie je najhorší, podobná zápletka sa síce do konceptu tejto série moc nehodí, ale aj tak ponúka slušný potenciál pre solídnu žánrovú zábavu, pričom som sa až na pár častí ani moc nenudil, ale to prevedenie je veľkým sklamaním. Už z úvodu som nemal dobré pocity, na prvý pohľad to síce pôsobí v poriadku, ale celé je to také umelé, bez toho správneho náboja a nanešťastie sa to vlastne ani moc nezlepší, skôr ešte zhorší. Toto už nemá s poctou osemdesiatym rokom a štýlom akčných klasík takmer nič spoločné, už je to len taký novodobý produkt, kde ide len o peniaze, bez nápadu, bez akejkoľvek ikonickej scény a dokonca štýlom určené výhradne mladým divákom. Hlavne tá scéne v bare s vyhadzovačkou ma tým svojim pubertálnym štýlom úplne znechutila. Dlhé finále síce celkový dojem trochu vylepší, lebo aspoň sa tu stále niečo deje, ale aj tak to má k mojej väčšej spokojnosti veľmi ďaleko. Akcie je tu dosť, ale je iba priemerná. Je očakávane veľkolepá, až na ten nutný strih kvôli ratingu obstojne natočená, chválim výber prostredí viacerých z nich, hlavne prístav v Somálsku a nechýba ani veľký počet zabitých a slušné nasadenie bojovej techniky, kde nechýbajú ani tanky a vrtuľníky. Ale inak ma to vlastne ani moc nebavilo, je to príliš digitálne, chýba krv, často to upadá do úplného stereotypu kvôli tomu množstvu strieľania a nanešťastie ani tých pár plnohodnotných súbojov, ktoré sa tu nájdu ma vôbec nebavili, lebo ich dostali tí nesprávni ľudia. Jedine to tiché likvidovanie a používanie mačiet ma ešte celkom bavilo, ale ani zďaleka tak, ako som čakal. A tak tu som skutočne nenašiel ani jednu scénu, ktorá by stála za opakované pozretie a to je pre mňa v prípade tejto série doslova šokujúce. Herecké obadenie je samozrejme skvelé, ale ich využitie a pôsobenie v tomto filme je už na tom omnoho horšie. Sylvester Stallone tu pôsobí až moc unavene, ako by ho to ani nebavilo a pritom musí byť neustále v zábere, Jason Statham má až prekvapivo malú úlohu, poteší Wesley Snipes, ktorý je na tom našťastie aj fyzicky stále dosť dobre, Dolph Lundgren, Randy Couture a Terry Crews ma stále bavili, ale takmer ich ani nevidno, Antonio Banderas mi síce neprišiel tak trápny, ako som sa bál, ale až na jeho rozhovor v lese, kedy bol konečne normálny ma ani moc nezaujímal a Harrison Ford, Arnold Schwarzenegger a Jet Li tu boli len kvôli menám na obale. Plusom je rozhodne Mel Gibson, ktorý si väčšinu svojich scén berie pre seba a vyžaruje z neho ten správny rešpekt, len škoda, že nemá nikoho schopného po boku a čo sa týka mladej zostavy, na moje prekvapenie mi sama o sebe vlastne ani moc nevadila, teda až na Victora Ortiza, ktorý bol úplne o ničom, ale tu aj tak nemali čo robiť. Réžia a technická stránka sú len súčasný žánrový štandard, takže tu moc sklamaný nie som, ale nemám ani čo chváliť. A hudba je už očakávane prakticky rovnaká, ako aj predtým, takže som spokojný. Obrovské sklamanie, prvé dva diely sú skvelé, môžem si ich pozrieť kedykoľvek, stále ma bavia prakticky rovnako a myslel som si, že táto séria by si podobnú kvalitu mohla udržať dlhodobo, predsa len tu nejde až tak o nejaké inovácie, ale o poctu množstvu skvelým filmom z jednej skvelej žánrovej éry, takže stačí len využívať ich postupy a podobné scény, ale mýlil som sa. Toto je urážka pôvodného konceptu a výsmech toho, čo sa o tejto sérii hovorilo v jej počiatkoch. Dúfam, že prípadný ďalší diel sa vráti štýlom ku klasikám a prvým dvom dielom, lebo takéto čisto komerčné produkty súčasného Hollywoodu určené teenagerom ma absolútne nezaujímajú. 58%(14.9.2014)

• - Poté, co Postradatelní osvobodí Doca (Wesley Snipes) z vězení, zeptají se ho, za co seděl. Odpoví, že za daňové úniky, což byl důvod věznění i v případě Snipese samotného. (ing.Frosty)

• - Spoiler: Ve finální bitvě, kdy Galgo (Antonio Banderas) zápasí s vojáky, má jeden z vojáků, na které útočí, na hlavě baret. V dalším záběru po úderu pěší do obličeje voják baret nemá, v dalším záběru, kdy voják padá k zemi, baret opět má. Podobná chyba se pak opakuje i u dalšího vojáka. (JackBurda)

• - Scéna s vrtulníkem a obrněným vlakem byla skutečně natočena, nejednalo se tak o počítačovou animaci. (Zdroj: fandimefilmu.cz) (cheyene)