poster

Zabijáci (studentský film)

 • Sovětský svaz

  Ubiytsy

 • Sovětský svaz

  Ubijcy

 • Sovětský svaz

  Убийцы

 • USA

  The Killers

 • Velká Británie

  Murderers

Krátkometrážní / Krimi

Sovětský svaz, 1956, 21 min

 • Anderton
  ***

  No, klasický, lepšie zvládnutý študentský film. Mám s čím porovnávať, vidím, čo sa točí na VŠMU, ale aj inde vo svete. Tarkovskeho dielo tak má solídnu formu, vytvára postupne napätie, výber ksichtov vrátne "negra" sa tiež vydaril. Pointu to síce má, ale v momente, kedy film skončí si poviete, že záver bol vystrihnutý, alebo je film nedokončený. Škoda, že sa režisér neujal aj neskôr niektorého z Hemingwayových diel.(30.7.2017)

 • gjjm
  ****

  Dvacetiminutová studentská prvotina Andreje Tarkovského podle povídky Ernesta Chemengujeja (omlouvám se, ale fascinuje mne přepis anglických jmen do azbuky :) Filosofující příběh jedné nájemné vraždy, popsaný z pohledu vrahů, ústí do filosofické metafory o rezignaci a odevzdání se. Přestože je to v podstatě domácí úkol, je to velmi kvalitní věc, zejména scénářově a občas zajímavou kamerou (holt student kamery si v uričtých věcech dovolí větší šílenosti než rutinovaný kameraman, který už má zaběhnuté určité postupy a klišé, takže scéna, kdy jeden z vrahů zaleze do "střílny" je natočená zajímavě úchylným způsobem). Naopak chybí kvalitní zvuk a výprava, ale když uvážíte okolnosti vzniku, nejsou ani tyto části špatné. Spojistost s Tarkovského pozdějšími díly jsem tu nenalezl, ale přece jenom toho ještě nemám nakoukaného tolik - takže je to pro mne jen zajímavý film. A, ač nerad srovnávám, zde si jednu komparaci neodpustím - strašně mi to připomínalo moji milovanou Pulp Fiction, zvlášť v první půlce, a to nejen tématem, rasistickým tlacháním, zevšedňováním násilí a výstavbou děje; některé repliky mají i vysloveně tarantinovský styl psaní dialogů. - Co vám udělal ten Andersson, že ho chcete zabít? - Nic, nikdy jsme ho neviděli. - Tak proč ho chcete zabít? - Naši přátelé nás pěkně poprosili.(6.9.2009)

 • cpt.Lynch
  **

  Osobně nepatřím mezi žádné velké fanoušky Tarkovskeho takže nemám žádný problém dát tomuto dílku 2*. Dle mého soudu neaspiruje navíc. Proč taky, je to celkem o ničem… 5 hvězd některých hodnotitelů zde, jen z úcty k Tarkovskemu nechápu, ale zase každého věc, mno. Co bych vyzdvihnul je docela povedená atmosféra a vtipně namaskovaný černoch. Nu dobrá, tak 2,5* ale víc ze mě nedostanete ani chlebovou polívkou...(26.1.2009)

 • petrskoc
  ***

  Slušná prvotina. Atmosféra se dá krájet, herecké výkony jsou fajn vzhledem k tomu, že tvůrci hrají i hlavní role. Nejde o nic profesionálního, technické zpracování je poplatné době, film se snaží stát nohama na zemi, klást důraz na poctivé vyprávění obrazem, dobře nasvíceno. Již zde jsou vidět náznaky budoucí profilace a směřování Andreje. Celkově mě těch 20 minut bavilo a popravdě - i Tarkovskij musel nějak začínat.(13.8.2014)

 • honajz
  **

  Film se všemi negativy studentských filmů, navíc bez většího hereckého výrazu všech zúčastněných, kteří deklamovali, inu, jak ve studentském filmu. Při vší úctě k Tarkovskému, je to skutečně jen studentský film na tehdejší dobu s odvážným námětem, ale jinak postavený hodně špatně. Napadlo někdy někoho, že hlavní postavou celé Hemigwayovy povídky není Švéd, ale Adams?(25.8.2013)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace